Telewizory

Android TV - jakie są mocne i słabe strony systemu Smart TV od Google?

przeczytasz w 2 min.

Wyjaśniamy, co to jest Android TV i jakie są najważniejsze cechy tego systemu Smart TV opracowanego przez Google. Podpowiadamy też, którzy producenci stosują go w swoich telewizorach.

Co to jest Android TV? Jaka jest różnica pomiędzy Smart TV a Android TV?

Android TV to system Smart TV, którego rdzeniem jest popularny system operacyjny firmy Google (znany między innymi ze smartfonów i tabletów). Jest częścią androidowego ekosystemu, co wiąże się z wieloma atutami, o czym jednak wspomnimy nieco później. Zapewnia wygodną obsługę i zaawansowane funkcje multimedialne na telewizorach i przystawkach różnych producentów. 

W razie gdyby to jeszcze nie było jasne: odpowiadając na drugie pytanie z nagłówka – nie ma różnicy pomiędzy Smart TV a Android TV, bo Android TV to właśnie Smart TV (a właściwie jedna z platform Smart TV obecnych rynku – inne to między innymi webOS, Tizen i myHomeScreen).

Android TV menu
Ekran główny Android TV (na przykładzie Xiaomi Mi TV 4S)

Jakie marki telewizorów mają Android TV? Czy telewizor z Android TV jest warty zakupu?

Telewizory z Android TV ma w swojej ofercie wielu różnych producentów. Choć Samsung, LG i Panasonic stawiają na autorskie systemy operacyjne, konkurencja woli pozostawać w ekosystemie Google. 

Celując właśnie w takie rozwiązanie masz do wyboru modele takich marek jak:

 • Sony
 • Philips
 • TCL 
 • Sharp
 • Toshiba
 • Hitachi
 • JVC
 • Xiaomi
 • oraz (w bardzo ograniczonym zakresie) Panasonic

System Android TV jest też rdzeniem wielu przystawek Smart TV. Dzięki nim możesz zmienić swój telewizor z innym systemem lub w ogóle bez funkcjonalności smart w pełnoprawne urządzenie z gatunku „inteligentnych”. Czy zakup takiego telewizora lub przystawki ma sens? Zdecydowanie tak, a świadczą o tym choćby zalety, o których zaraz przeczytasz.

Jakie są zalety, a jakie wady Android TV? Czy Android TV jest bezpieczne? 

Android TV cechuje się podobnymi atutami do jego smartfonowego odpowiednika. Zapewnia więc z jednej strony prostą, w pełni intuicyjną obsługę (także głosową). Z drugiej – dostęp do wielu różnych aplikacji i zaawansowanych funkcji, pozwalających wykorzystać potencjał drzemiący w telewizorze. Upraszcza do granic możliwości przesyłanie treści z telefonu na duży ekran i równie dobrze sprawdza się, gdy chcemy obejrzeć film, być na bieżąco ze sportowymi wydarzeniami czy pograć w gry. 

Android TV ustawienia
Szybkie ustawienia Android TV (na przykładzie Toshiba UA6B)

Co warte podkreślenia, Android TV zapewnia dostęp do wielu praktycznych funkcji i rozwiązań firmy Google. Są to przede wszystkim:

 • Google Play (sklep, w którym znajdziemy właściwie wszystkie popularne aplikacje, w tym YouTube, Netflix i HBO GO), 
 • Asystent Google (głosowy Asystent zapewniający intuicyjną obsługę telewizora – za pomocą naturalnych poleceń)  
 • oraz Chromecast (odtwarzacz umożliwiający wygodne przesyłanie treści z urządzenia mobilnego na duży ekran). 

Choć sklep Google Play jest pełen najróżniejszych aplikacji, nie wszystkie działają na telewizorach i nie wszystkie są dostępne w naszym kraju. Można w tym dopatrzeć się wady, ale skala „problemu” nie jest na szczęście szczególnie duża. Android TV nie zawsze też działa tak płynnie jak by się tego chciało (dotyczy to jednak głównie najtańszych modeli i też w żadnym razie nie jest regułą). 

Odrębną kwestią, którą należałoby omówić, jest bezpieczeństwo systemu. Tak jak każde oprogramowanie, tak i Android TV jest podatny na złośliwe oprogramowanie, ale wcale nie bardziej niż konkurencyjne rozwiązania. Jedynie kontrowersje wzbudzać może przetwarzanie informacji (np. pod kątem precyzyjnych rekomendacji treści) – twój smartfon jednak także to robi, więc nie ma powodów do obaw. Pamiętaj tylko, by na bieżąco aktualizować system i nie podawać szczególnie wrażliwych danych podczas korzystania z telewizora podłączonego do Internetu. 

Źródło: informacja własna

Czytaj dalej o Smart TV:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  5
  Trochę pobieżna informacja. Z Android TV jest zasadniczy taki problem, że większość urządzeń jest zbyt słaba na ten system, co objawia się wolnym działaniem, czasem nawet lagami po kilka sekund, gdy akurat coś się zapcha (może CPU, może IO). Gdyby TV były budowane na podzespołach minimum średniego smartfona, to zapewne nikt by nie narzekał, ale niestety tak nie jest.
  Drugim problemem bardzo pobieżnie zaznaczonym jest brak aplikacji, tzn. trzeba się liczyć z tym, że większość aplikacji nie ruszy na TV, a niektóre z nich chodzą dużo gorzej niż na smartfonie, choćby aplikacja HBO GO (która w wersji dla ATV ma 1.5 punktu).
  Trzecim zaś problemem są aktualizacje systemu, a raczej ich brak, bo producenci lecą sobie w kulki i dwuletni TV ma często mocno nieaktualny system - co prawda dotyczy to wszystkich systemów i producentów, ale mnóstwo tych tańszych TV z Androidem w ogóle nie ma wsparcia.
  • avatar
   Sauvage
   2
   "uwielbiam" takie sformułowania - " Android TV nie zawsze też działa tak płynnie jak by się tego chciało (dotyczy to jednak głównie najtańszych modeli i też w żadnym razie nie jest regułą)." TAAAAAA bo to wina systemu ??? a może po prostu trzeba wepchać lepsze bebechy i więcej ramu żeby działał porządnie ??

   To nie jest słaba strona systemu tylko sprzętu - kiedy się nauczycie pisać prawdę a nie próbować zwalenia wszystkiego na system ??
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    powiem więcej aktualizacja to główny problem androida
    • avatar
     LogosM
     1
     Czy w dzisiejszych czasach można kupić sam "ekran i głośniki"? Nie chce smart TV chciałbym goły "ekran" bardzo dobrej jakości z opcją TV i dobrymi głośnikami? Istnieje taki producent?
     • avatar
      tulika
      1
      Ciekawy 'argument': "twój smartfon jednak także to robi, więc nie ma powodów do obaw."
      • avatar
       losiaczek1
       0
       niestety problem z aktualizacją jest największą bolączką wszystkich systemów do smart TV
       • avatar
        Adrianwo
        0
        Zero fotek z TV SONY!!! Mają najlepsze telewizory z androidem
        I niech XIAOMI przeniesie produkcję swych TV dla Europy do Europy!!! ŚMIERĆ KOMUNIZMOWI!!!
        • avatar
         Hartge
         0
         Moim zdaniem android tv to pomyłka jakich mało. Zazwyczaj tylko najwyższe/drogie modele tv z mocnym procesorem i sporą ilością ramu działają płynnie po dłuższym czasie eksploatacji. Tak, jak niżej pisze Kenjiro, budżetowe TV z androidem, to droga przez mękę. Tizen i webOS wypadają znacznie lepiej w tym segmencie.
         Jeśli komuś bardzo zależy na androidowych 'apkach', to lepiej po prostu przesyłać ekran ze smartfona na tv albo dokupić dydykowaną przystawkę z androidem.
         • avatar
          Ahura
          0
          Posiadam Firefox OS. Nie polecam..
          • avatar
           Samster
           0
           Ja mam doświadczenia z Androidem tylko w Philipsie i jestem zadowolony z tego połączenia. System działa płynnie, a system daje dostęp do wielu aplikacji. No i asystent Google też fajnie działa ;)
           • avatar
            marcopolo88
            0
            Wiadomo, że nie wszystkie aplikacje ze sklepu Play nie będą działały na telewizorze, ale od tego jest smartfon. Ja od telewizora nie wymagam żeby obsługiwał Messengera, Snapchata czy Instagram, ale za to takie aplikacje jak Netflix, HBO HO, Spotify, YouTube powinny działała bez problemu i szybko. Mam Philipsa z Android TV i nie narzekam. Jestem zadowolony z ogólnego działania.
            • avatar
             zielony888
             0
             Na Android TV są niedostępne aplikacje komórkowe, które wymagają gestów niedostępnych na pilocie, np. przeciągania po ekranie i to tak naprawdę jedyna bariera.