Ciekawostki

Co to jest czujnik Halla

przeczytasz w 1 min.

Twój smartfon lub tablet automatycznie wybudza się po otwarciu etui i wygasza, gdy akcesorium zostaje zamknięte? Za tę równie efektowną, co praktyczną funkcję odpowiada właśnie czujnik Halla.

Akcelerometr, żyroskop, miernik natężenia światła… – w specyfikacjach telefonów to te sensory są najczęściej wymieniane. Na pokładach mogą być jednak również inne. Nie tylko najlepsze smartfony i tablety są na przykład coraz częściej wyposażane w czujnik Halla – co to takiego i co można dzięki niemu zyskać?

Co to jest czujnik Halla

Czujnik Halla (ang. Hall Sensor) to element wykorzystujący znane od ponad stu lat zjawisko Halla do oceny natężenia lokalnego pola magnetycznego. W kontekście smartfonów może to brzmieć niezrozumiale, ale jest to w rzeczywistości bardzo prosty dodatek, który może jednak dawać realne korzyści. 

Co daje czujnik Halla w smartfonie lub tablecie? 

Sensor ten sprawia mianowicie, że różnego rodzaju atrakcyjne etui, pokrowce i inne akcesoria do smartfonów i tabletów mają rację bytu. Pomiar natężenia pola magnetycznego pozwala bowiem „odgadywać” urządzeniu, czy jego ekran jest widoczny dla użytkownika (czyli etui jest otwarte), czy też niewidoczny (etui jest zamknięte).


Demonstracja działania czujnika Halla.

Z jednej strony można więc zaoszczędzić energię (bo ekran automatycznie się wygasza lub też przechodzi do trybu, w którym na przykład wyświetlana jest godzina w miejscu „okienka” w etui), z drugiej zaś otrzymać widowiskowy, a zarazem praktyczny efekt automatycznego wybudzania urządzenia po otwarciu pokrowca. 

Jak działa czujnik Halla i w jakich urządzeniach się go stosuje?

Czujnik Halla mierzy natężenie pola magnetycznego. Etui musi więc być wyposażone w malutki magnes, który umożliwia prawidłowe działanie. Efekt ten jest coraz chętniej wykorzystywany przez producentów smartfonów i tabletów – między innymi w SmartCover do iPada czy S-View Flip Cover do modeli z serii Samsung Galaxy.


Prezentacja Smart Cover.

Element ten można jednak spotkać także w innych urządzeniach, na przykład w projektorach (do śledzenia położenia obracającego się koła filtrów). Czujnik Halla jest również powszechnie wykorzystywany w motoryzacji, przede wszystkim w układach ABS.

Źródło: CNET, inf. własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Paweron
    0
    Założę się że większość ludzi ma w domu taki czujnik. w dyskach hdd jest ich zazwyczaj kilka. często stosuje się je dodatkowo w silnikach bldc do precyzyjnego sterowania