Technologie i Firma

Co to jest SaaS - Software-as-a-Service

przeczytasz w 2 min.

SaaS, czyli Software-as-a-Service, zmienia zasady gry w sektorze oprogramowania. W tym modelu znika między innymi konieczność instalowania programów na komputerach w biurze. Wszystko dzieje się w chmurze – tanio i wygodnie.

Czasy, w których zakup oprogramowania do firmy wiązał się z wizytą w sklepie stacjonarnym lub czekaniem na kuriera, powoli mijają. Znika też konieczność przechowywania płyt czy realizowania procesu instalacji programów, a wszystko to dzięki rozwojowi technologii chmury obliczeniowej, a konkretnie: dzięki modelowi SaaS.

Co to jest SaaS - Software-as-a-Service?

SaaS to skrót Software-as-a-Service (czyli: oprogramowanie jako usługa). Jest to forma dystrybucji (i uzyskiwania dostępu do) programów, w której użytkownik oddaje całą kontrolę dostawcy/administratorowi. W modelu SaaS nie ma potrzeby instalacji programu na komputerze klienta, bo znajduje się on w chmurze i może być uruchamiany „zdalnie”. Zarządzanie, aktualizowanie czy wspieranie techniczne – to wszystko także spoczywa na dostawcy.

Korzystanie z oprogramowania dystrybuowanego w modelu SaaS nie wymaga zatem podejmowania działań związanych z techniczną infrastrukturą. W rzeczywistości wystarczy tylko komputer z dostępem do Internetu. Może być także bardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ najczęściej dostęp uzyskuje się na takich zasadach, że płaci się tyle, ile się korzysta.

Wszechobecny model SaaS: przykłady i typowe scenariusze

W rzeczywistości z rozwiązań SaaS przynajmniej w niewielkim stopniu każdy z nas korzysta na co dzień. Za przykład niech posłużą aplikacje webowe (do których uzyskuje się dostęp z poziomu przeglądarki), takie jak klient poczty e-mail. Użytkownik musi się tylko zalogować, a całe oprogramowanie znajduje się w chmurze i na zewnętrznym serwerze zapisywane są też wszystkie dane (w tym przypadku: wiadomości czy załączniki).

SaaS chmura

Nazwa SaaS używana jest jednak przede wszystkim w środowisku biznesowym. W takim modelu mogą być dystrybuowane rozmaite programy komputerowe, takie jak systemy CRM i ERP (aplikacje do zarządzania relacjami z klientami oraz zasobami firmy), aplikacje do zarządzania rachunkami czy dokumentami itp.

Usługa SaaS - zalety

Oprogramowanie jako usługa to rozwiązanie, z którym wiążą się liczne zalety. Przede wszystkim nie trzeba przejmować się infrastrukturą. Nie trzeba też tracić czasu i zasobów na instalację, konfigurację i konserwację programów, a dostęp do danych można uzyskać z dowolnego miejsca i urządzenia. Możliwe jest również wyraźnie zmniejszenie kosztów (choćby w wyniku braku konieczności kupowania wielu licencji). 

Dla porównania: w przypadku tradycyjnego oprogramowania, przedsiębiorca musi kupić oprogramowanie, płacąc za licencję lub licencje z góry (nawet jeśli za miesiąc okaże się, że program nie jest już potrzebny lub się nie sprawdza), a następnie dokonać instalacji (wcześniej upewniając się, że posiadany sprzęt jest na to gotowy. Później jeszcze musi zajmować się konfiguracją i zarządzaniem.

SaaS: model ma też (teoretyczne) wady

Czy są jakieś minusy? Teoretycznie tak. Awaria u dostawcy może bowiem spowodować paraliż w przedsiębiorstwie, a przechowywanie danych na cudzych serwerach może nie wydawać się najlepszą opcją. W rzeczywistości jednak ci operatorzy są tego świadomi i często mogą sobie pozwolić na jeszcze lepsze zabezpieczenia, oferując w efekcie nawet większą ochronę niż firma mogłaby sobie zapewnić samodzielnie.

Model SaaS wymusza również naturalnie posiadanie niezawodnego połączenia z Internetem, ale to staje się standardem – wszak na tym opiera się dziś funkcjonowanie (i to nie tylko przedsiębiorstwa).

Źródło: Microsoft, InfoWorld, inf. własna. Foto/ilustracje: Pixabay (CC0) - 12019 (1), PublicDomainPictures (2)

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!