Wydarzenia

Pierwsza Cybernetyczna Olimpiada w 2016 roku

przeczytasz w 1 min.

Czy Cybathlon zakończy kontrowersje?

Cybathlon

Postępy w nauce, medycynie i technologii mają większy wpływ na sportowców niż można by było pomyśleć. Nie tylko w kwestii rozwoju sprzętu sportowego, choć bez wątpienia i to odgrywa ogromną rolę. Nawet tak proste wynalazki jak buty stworzone specjalnie do biegania sprawiają, że dzisiejsze Igrzyska Olimpijskie zdecydowanie różnią się od swojego greckiego pierwowzoru.

Wiecie gdzie postęp technologiczny ma największy wpływ, jeśli chodzi o zawody sportowe? Na Igrzyskach Paraolimpijskich. W 2012 roku zrodziło się wiele kontrowersji wokół wykonanych z włókna węglowego protez nóg sprintera Oscara Pistoriusa. Liczni widzowie i specjaliści nie ukrywali niepewności czy aby nie dały mu one autentycznej przewagi nad konkurencją. 

Kontrowersje zdecydowanie nie są bezpodstawne ani zaskakujące. Musimy jednak pamiętać i być świadomi tego, że sprzęt wciąż będzie się rozwijał, by umożliwić paraolimpijczykom prawdziwą rywalizację. 

Dlatego też zdecydowano się na utworzenie Cybernetycznej Olimpiady. Wezmą w niej udział niepełnosprawni zawodnicy wykorzystujący najnowsze osiągnięcia biotechniki i robotyki. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze takie zawody – Cybathlon – odbędą się już w październiku 2016 roku w Szwajcarii.

Źródło: Dvice

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mich83
  7
  Tylko patrzec jak sportowcy będą sobie ucinać nogi bo te sztuczne będą lepsze.
  • avatar
   gloryseeker
   1
   Byle zgodnie z zasadą Citius Altius Fortius, a nie jak w wypadku Kaliguli, Hitlera i współczesnych błędnie empatycznych głupców.
   • avatar
    mgkiler
    0
    Tylko ciekawe jak dobiorą regulamin. Co można a co nie?

    Bo równie dobrze w biegach ktoś może użyć wózka inwalidzkiego z napędem rakietowym i co wtedy?

    Pewnie będą musiały być jakieś normy np ile kilogramów sztucznego materiału może mieć na sobie zawodnik.