Serwery plików NAS

D-Link: hybrydowa technologia sieciowa puka do naszych drzwi - felieton

przeczytasz w 3 min.

Rewolucja w branży sieciowej?

Maciej Mikułowski, Business Development Manager z firmy D-Link wyjaśnia, czym jest technologia hybrydowa oraz jaki będzie miała wpływ na przyszłość sieci

Nie jest tajemnicą, że sposoby wykorzystywania multimediów w domach przeszły znaczącą ewolucję od czasu, kiedy Internet po raz pierwszy zawitał pod strzechy. Nasze współczesne życie jest życiem cyfrowym. Tablety, smartfony i inne przenośne urządzenia podłączone do Internetu zwiększają wygodę i elastyczność codziennych działań.

Opublikowane niedawno wyniki analiz przeprowadzonych przez grupę badawczą GfK  wykazały, że w 2011 roku sprzedaż smartfonów zwiększyła się o 67 procent. Trendy rynkowe wskazują nawet, że w bieżącym roku liczba połączeń mobilnych będzie większa niż liczba ludzi na świecie. Wykorzystywanie urządzeń przenośnych to jednak nie wszystko.

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba rozwiązań cyfrowych, z których korzystamy w naszych domach. Można zaliczyć do nich systemy kina domowego HD, odtwarzacze multimedialne z technologią WWW, bezprzewodowe głośniki, telewizory podłączone do sieci, konsole do gier oraz urządzenia VoIP. Wszystkie te rozwiązania wymagają szybkich sieci o dużym zasięgu i zwiększają potrzeby w zakresie przepustowości.

Te czynniki spowodowały, że oczekiwania w stosunku do technik sieciowych są coraz większe - pragniemy, aby sieć sięgała do każdego zakątka naszego domu, aby dane były przesyłane strumieniowo bez zbędnych przerw i chcemy mieć możliwość korzystania z wielu aplikacji na raz. Wszystko to powoduje nie tylko konieczność wprowadzenia znaczących zmian w infrastrukturze sieci - także nasze sieci domowe muszą przejść ewolucję, aby sprostać wymaganiom cyfrowego świata.

Technologia hybrydowa schemat - eetrend.com
IEEE 1905.1 łączy najlepsze cechy poprezdnich standardów

Rozwiązaniem, które może wywołać rewolucję w sieciach domowych jest hybrydowa technologia sieciowa — wynik nowo zatwierdzonego standardu roboczego IEEE 1905.1. Współczesne sieci lokalne są zazwyczaj oparte na jednej z trzech technologii: Ethernet, bezprzewodowej (Wi-Fi) lub PowerLine (PLC). Standard IEEE 1905.1 został zatwierdzony w grudniu 2011 roku i łączy te trzy technologie ze sobą w taki sposób, aby zwiększyć ich wydajność.

Sieć hybrydowa łączy sieci bezprzewodowe, PowerLine i Ethernet, aby obejść indywidualne ograniczenia każdej z tych technologii. Dzięki temu umożliwia stworzenie niezawodnej sieci domowej, która obsłuży większość wymagających treści w standardzie HD i jest na tyle elastyczna, aby zasilić wiele różnych rodzajów urządzeń. Sieć hybrydowa jest także bezproblemowa - technologia sama w sobie jest na co dzień praktycznie niezauważalna.

Technologia hybrydowa połączenie - ftp-sgpartners.net

Podsumowując, sieci hybrydowe łączą najlepsze cechy trzech najpopularniejszych technologii sieciowych, tworząc z nich pojedynczy ekosystem zapewniający bezproblemowe połączenia. Dzięki swojej elastyczności i niezawodności technologia hybrydowa to najlepsze rozwiązanie do budowy szybkich i niezawodnych sieci domowych.

Dzięki zatwierdzeniu nowego standardu roboczego technologia ta ma szansę stać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla sieci domowych. Oferuje wiele korzyści z punktu widzenia konsumenta, wśród których warto wymienić przede wszystkim: łatwość konfiguracji, większą mobilność i elastyczność, energooszczędność oraz zminimalizowanie zakłóceń z sąsiednich sieci.

Elementem wyróżniającym technologię hybrydową jest system zwany „wiązaniem kanałów”, który umożliwia wydajne wykorzystanie połączenia WiFi i PowerLine. W przypadku gdy sygnały bezprzewodowe są osłabione lub zniekształcone przez zakłócenia, technologia PowerLine może przejąć większość ruchu sieci bezprzewodowej i odwrotnie. Ruch jest zawsze kierowany w czasie rzeczywistym dzięki zaawansowanym urządzeniom, które mogą dokonywać zmian na bieżąco.

Inną znaczącą korzyścią płynącą z zastosowania technologii hybrydowej jest fakt, że nigdy nie ogranicza się ona do jednego trybu, na przykład sieci bezprzewodowej lub PowerLine. Może używać wszystkich dostępnych trybów, rozkładając obciążenie na wiele ścieżek, aby zapewnić możliwie najszybsze połączenia.


D-Link DHP-1320 - jedno z pierwszych urządzeń kompatybilnych z technologią IEEE 1905.1

Wdrożenie technologii hybrydowej w domu jest wyjątkowo łatwe. Urządzenia hybrydowe wystarczy podłączyć do gniazdka elektrycznego — nie ma potrzeby przeprowadzania skomplikowanej konfiguracji. Sprzęty w sieciach przewodowych i bezprzewodowych zostaną automatycznie wykryte i podłączone.

Dzięki hybrydowej technologii sieciowej użytkownicy mogą rozszerzyć przewodowy i bezprzewodowy dostęp do Internetu na cały dom i wykorzystywać wszystkie możliwości dostępnych usług cyfrowych. Oprócz znacznie sprawniejszych połączeń, technologia hybrydowa pozwala również oszczędzić energię w domu. Sieci hybrydowe śledzą, które ścieżki są wykorzystywane i redukują zasilanie tych nieużywanych lub bezczynnych. Pozwala to oszczędzić dużo energii w porównaniu z sieciami konwencjonalnymi.

Oprócz znaczących korzyści dla użytkowników końcowych, technologia ta jest znakomita także dla producentów, ponieważ sprzęt w standardzie 1905.1 umożliwia sprawne współdziałanie różnych produktów oraz jest wyjątkowo dobrze skalowalny. Zastosowanie tego standardu spowoduje, że sprzęt hybrydowy jednej firmy jest kompatybilny z urządzeniami innej, co eliminuje obawy o zgodność sprzętową.

Co ważne dla dostawców, łatwość instalowania i rozszerzania technologii hybrydowej oznacza również zmniejszenie liczby zwrotów zakupionych towarów, co zdarza się  często, jeśli produkty są trudne do zainstalowania. Dzięki tej technologii dostawcy będą mieli również możliwość sprzedaży większej liczby urządzeń, ponieważ klienci z czasem będą wprowadzali do swoich sieci nowy sprzęt. Z kolei dostawcy usług mogą liczyć na zmniejszenie liczby zgłoszeń problemów związanych z konfiguracją, co zwiększy możliwość wprowadzania zaawansowanych sieci do większej liczby domów.

IEEE 1905.1 - logo - electronicosonline.com

Podsumowując, sieci hybrydowe łączą najlepsze cechy trzech najpopularniejszych technologii sieciowych, tworząc z nich pojedynczy ekosystem zapewniający bezproblemowe połączenia. Dzięki swojej elastyczności i niezawodności technologia hybrydowa to najlepsze rozwiązanie do budowy szybkich i niezawodnych sieci domowych.

We współczesnym, cyfrowym świecie wykorzystujemy wiele urządzeń z dostępem do Internetu. Technologie internetowe mają znaczący wpływ na naszą pracę, sposób spędzania wolnego czasu i możliwości komunikacji. Niewiele osób przykłada jednak wagę do połączeń sieciowych - do momentu, gdy pojawią się problemy.

Zjawisko digitalizacji życia oznacza jednak, że jesteśmy coraz bardziej zależni od naszych połączeń sieciowych, a coraz większa liczba urządzeń cyfrowych to większe obciążenie domowych sieci.

Ponieważ w najbliższych latach ilość i dostępność urządzeń z opcją podłączenia do sieci będzie się zwiększać, konieczne jest wprowadzenie nowej generacji sieci domowych. Potrzebę tę spełnia technologia hybrydowa. Producenci, którzy szybko ją zastosują i rozwiną staną się liderami na rynku.
 

Więcej o D-Link:

Autor: Maciej Mikułowski

Źródło: D-Link

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sceri
  3
  Ten artykuł to bardziej reklama niż opis technologii. Póki co jeszcze nie miałem przyjemności obcowania z PLC więc zwykły router mi wystarczy.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Standardowy nowoczesny dom w Polsce to dom piętrowy gdzie strop ma położony styropian z folią metalizowaną (Wifi leży). Na piętrze jest inna faza w gniazdkach (PLC leży). Najlepiej to pomyśleć przed wykończeniem domu co by ułożyć wraz z siecią elektryczną sieć ethernet. Jak już się ma dom (i folie na stropie) to dziura w stropie i skrętka góra - dól. Router na górze i na dole (dla każdego piętra). Jeśli chodzi o bloki to gierkowskie mają aluminiową sieć elektryczną więc PLC tam leży, poza tym ściany gips karton mają niski współczynnik tłumienia 2,4 i 5Ghz więc dobry router Wifi starczy i na 100m2 mieszkanie. Nowe bloki to Wifi, wprawdzie miedź jest w ścianach, ale po co skoro Wifi pokryje. Na polskie realia mały rynek zbytu.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Może mi ktoś wyjaśnić na czym polega ta magiczna hybrydowa technologia 1905.1? Co jest w niej nowego? Ten artykuł to dla mnie marketingowy bullshit - jaki jest obecnie problem korzystać z Wifi, PLC i Ethenetu w jednym domu?
    • avatar
     GreDi
     1
     Srutu tutu... marketingowy lukier.
     A w specyfikacji urządzenia D-Link DHP-1320, nie ma słowa na temat zgodności z IEEE 1905.1.

     Ktoś tu kłamie?
     • avatar
      scooter
      -1
      W tej reklamie chodzi o to że dlink wprowadza urządzenia plc+wifi+ethernet w jednym .... wpinasz router do sieci i możesz teraz w gniazdka prądowe podpinać kolejne urządzenia z wyjściem ethernet i ap wifi i tak w każdym pomieszczeniu bez dodatkowych kabli masz gniazdo ethernet i zasięg wifi ...
      • avatar
       iras584
       0
       Przeszła mi przez myśl taka sytuacja:
       burza, piorun, pizd w instalację elektryczną.
       O ile komputer podłączony do listwy jakąś tam ochronę ma, to ciekawe jak jest z odpornością tej technologii na takie sytuacje?

       Kiedyś z 15 lat temu miałem sieć LAN z sąsiadem. Pewnego dnia po burzy okazało się że nam obu spaliły się sieciówki, na szczęście tylko to.