Nauka

DARPA pracuje nad „czymś znacznie lepszym niż GPS”

przeczytasz w 1 min.

DARPA projektuje gamę zupełnie nowych rozwiązań w celu utworzenia wygodniejszego i dokładniejszego zaawansowanego systemu lokalizacji i nawigacji.

DARPA ASPN

Choć bez wątpienia jest czymś bardzo przydatnym, GPS bywa zawodny. Dlatego też amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) projektuje gamę zupełnie nowych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie utworzenie wygodniejszego i dokładniejszego zaawansowanego systemu lokalizacji i nawigacji.

Będąca częścią Departamentu Obrony USA agencja DARPA uważa, że nowa technologia śledzenia położenia w czasie rzeczywistym da armii amerykańskiej przewagę nad wrogiem. GPS zapewniał strategiczne korzyści, ale okazał się zawodny – sygnał może bowiem być zakłócony przez przeciwników, a w niektórych częściach świata może go nie być w ogóle.

Poza wojskiem GPS miał znaczący wpływ na życie w ogóle – z nawigacji na co dzień korzystamy chociażby w samochodach. Dzięki tej technologii udało się też stworzyć lepiej spersonalizowane usługi. Według agencji DARPA problemem jest także jednak tutaj brak elastyczności. Tworzona przez nią alternatywna technologia będzie bardziej podatna na konfigurację i modyfikację poprzez algorytmy.

Wymagane do utworzenia systemu instrumenty tworzone są osobno. Rozwijane są obecnie rozwiązania do lepszego śledzenia położenia, czasu i kierunku ruchu. DARPA opracowuje precyzyjne zegary, samokalibrujące się żyroskopy i akcelerometry, jak również precyzyjne przyrządy nawigacyjne, które będą mogły śledzić pozycję przez długi czas bez konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł.

DARPA pracuje też nad technologiami, które pozwoliłyby na dokładne śledzenie pozycji w czasie rzeczywistym poprzez wiele źródeł. Jej czujniki mają wykorzystywać sygnały z telewizji, radia, wieży przekaźnikowych czy satelitów. Technologia ASPN (All Source Positioning and Navigation) minimalizować ma problemy związane z ustaleniem lokalizacji, gdzie zasięg jest obecnie dla GPS ograniczony.

Co więcej, finalny odbiornik ma być kompaktowy – każdy żołnierz będzie mógł go mieć przy sobie. Oczywiście ze względu na grupę docelową, system miałby także być bardzo energooszczędny. 

Źródło: PC World, DARPA, Engadget

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  4
  To jest logiczny kolejny krok. Już obecnie stosuje się techniki hybrydowe, czyli przykładowo sygnał GPS oraz nawigację inercyjną, ale dokładność żyroskopów oraz akcelerometrów nie jest wystarczająca do dłuższego nawigowania bez sygnału z satelity. Analiza sygnałów z różnych źródeł może pomóc pod warunkiem, że opracuje się dokładniejsze urządzenia pomiarowe oraz algorytmy, które pozwolą na połączenie w całość otrzymanych informacji.
  • avatar
   Wujek Ze
   1
   Darpa się wzięła za robotę, bo brytole zaczeli pracować nad czymś, co będzie działało zawsze i wszędzie. Odsyłam do hasła "kompas kwantowy". Nawet na benku był o tym artykuł http://www.benchmark.pl/aktualnosci/kwantowy-kompas-system-lokalizacji-gps-koniec.html
   • avatar
    JAZ99
    1
    Hokus Pokus DARPA wyczaruje magiczne pudełko.
    Oni raczej zamawiają rozwiązania na rynku i nowe pomysły precyzując potrzeby i cele.
    DARPA to nie NASA, jest tylko zamawiającym i pośrednikiem.
    • avatar
     wizdar
     0
     Czyli w tym wypadku "coś lepszego od GPS" wcale nie oznacza, że będzie dokładniejsze tylko, że będzie mogło działać na podstawie różnych źródeł?
     • avatar
      Kropeczka
      0
      Wojsko zawsze było motorem postępu.

      Człowiek kocha trzy rzeczy: pieniądze sex i zabijanie ;-P
      A wojna zawsze daje szanse nawet lemurom na w/w atrakcje.

      Szkoda, że prawa patentowe z kolei cofają nas w rozwoju jak kiedyś kościół kat. który za rozwój nauki wysyłał na stos....

      Ot takie luźne myśli wieczorową porą.....
      • avatar
       Gameone
       0
       Czyli to po prostu będzie nowoczesna wersja działająca jak GPS ale nie będąca GPS bo użyje nowej technologi?