Laptopy

Dell XPS 13 w ekologicznym opakowaniu z wyłowionych plastików

przeczytasz w 2 min.

Dell od dawna wykorzystuje w swoich produktach i opakowaniach materiały ekologiczne i pochodzące z recyklingu.

Firma Dell, jako pierwsza w branży technologicznej, rozpoczyna korzystanie z opakowań wykonanych z odpadów plastikowych wyłowionych z dróg wodnych wpadających do oceanów (rzek, kanałów) oraz zebranych na plażach. W ramach szeroko zakrojonego programu pilotażowego Dell przetwarza odpady, aby stworzyć z nich opakowania dla urządzeń 2w1 Dell XPS 13. Przedsięwzięcie to wpisuje się w szerszą strategię firmy, której celem jest stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw. Dzięki niej w roku 2017 ponad 7 ton plastiku nie trafi do oceanów.

Począwszy od 30 kwietnia 2017 roku urządzenie 2w1 Dell XPS 13 sprzedawane będzie w opakowaniach wykonanych w 25% z odzyskanego plastiku. Na opakowaniach umieszczone będą informacje edukacyjne, po to, by zwiększać świadomość ekologiczną ludzi na całym świecie i zachęcać ich do dbania o ekosystem oceanów. Jest to wspólna inicjatywa firmy Dell, aktora Adriana Greniera oraz fundacji Lonely Whale. Ekologiczne tacki zabezpieczające urządzenie oznaczone będą symbolem materiału HDPE (polietylen o dużej gęstości, który można łatwo poddać recyklingowi).

Dell XPS 13 - tacka HDPE

Łańcuch dostaw plastiku odzyskanego z okolic oceanów obejmuje kilka etapów. Partnerzy firmy Dell przechwytują odpady plastikowe, zanim trafią one do oceanu ― na drogach wodnych, takich jak rzeki i kanały, wzdłuż wybrzeży i plaż. Następnie firma przetwarza zgromadzone surowce i miesza plastik oceaniczny (25%) z innymi tworzywami HDPE, stanowiącymi pozostałe 75%, pochodzącymi m.in. z recyklingu butelek i opakowań na żywność. Z uzyskanych w ten sposób płatków tworzywa sztucznego formowane są tacki, które zabezpieczają urządzenia wewnątrz pudełek.

Program pilotażowy firmy Dell jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w branży. Poprzedziło go studium wykonalności przeprowadzone w marcu 2016 roku na Haiti. Dell od dawna wykorzystuje w swoich produktach i opakowaniach materiały ekologiczne i pochodzące z recyklingu – od 2008 roku w produkcji desktopów firmy Dell wykorzystywany jest odzyskany plastik. W styczniu 2017 roku Dell osiągnął swój cel zaplanowany na rok 2020 – wykorzystanie w nowych produktach 22 tysięcy ton materiałów z recyklingu.

Amerykańska firma coraz częściej stara się realizować dostawy w obiegu zamkniętym, gdzie materiały pochodzące z odpadów innych firm wykorzystywane są jako surowiec w produktach i opakowaniach. Dell jest pierwszym i jak dotąd jedynym producentem, który oferuje komputery i monitory zawierające plastik z odpadów elektronicznych i włókno węglowe z recyklingu.

Źródło: Dell

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  5
  To czysty marketing i moda, nic więcej.

  Dell jak i inne firmy mają głęboko gdzieś ochronę środowiska.

  Gdyby było inaczej to produkowali by sprzęt bardziej trwały, by działał jak najdłużej, konstruowali go tak by jak najbardziej ułatwić modernizację, zapewniali by stały i długi dostęp do wszelkich części zamiennych w rozsądnych cenach, rozwijali by sieć tanich serwisów pogwarancyjnych, itd.

  Nie raz zdarzało mi się być zmuszonym do wyrzucenia różnych rzeczy, które były w bardzo dobrym stanie bo nie miałem dostępu do części, mając go byłbym w stanie naprawić to urządzenie nawet we własnym zakresie.
  Bywa też tak, że podzespół do wymiany kosztuje prawie tyle co całe urządzenie.

  Firmy prowadzą celową politykę, by jak najczęściej wymieniać sprzęt na nowy, a potem chwalą się jakie to są proekologiczne, bo parę plastikowych butelek odzyskali z rzek.
  • avatar
   varathron
   2
   Blah... Statista.com szacuje wysyłki PeCetów (desktopy i mobilne) Della w 2016 na jakieś 40 milionów urządzeń. Zatem mamy 7 ton odzyskanego śmiecia versus.. hm... ile to będzie ton śmiecia wyprodukowanego?

   Nic mnie tak nie bawi, jak pudełko z nadrukiem "jesteśmy eko, to opakowanie wydrukowano atramentem sojowym" zawierające telefon z niewymienną baterią... :(
   • avatar
    michal_mat
    1
    Nie chce się czepiać, ale na opakowaniu na fotce jest napisane 100% plastiku z recyclingu, 25% to z wyłowionego z oceanów.
    • avatar
     Yamaraj6
     1
     Zauważyłem, że wszyscy narzekają na niską trwałość komputerów. Czy wam naprawdę się tak często psuj sprzęt? Powiedzcie mi co wy z nim robicie. Rzucacie o ścianę? Kąpiecie się ze swoimi laptopami? Mi przez ostatnie 17 lat użytkowania komputerów spaliła się tylko raz karta graficzna i było to 13 lat temu i nic poza tym. Procesor w tej chwili mam kręcony na 4.5GHz i działa kartę ostatnio zmieniałem bo stara już nie dawała rady, a laptop który mam od 4 lat nawet mi raz upadł z wysokości około metra, ale nadal działa. Więc proszę powiedzcie mi co wy robicie z tymi sprzętami, że wam się tak psują. Chyba, że tak naprawdę wam się nic nie psuje i tak sobie lubicie popieprzyć, że kiedyś to było lepiej, a teraz robią gów**, które się co chwila psuje...
     • avatar
      behemot
      0
      Hmm, po co w ogóle robić plastikowe opakowanie? Karton (też z odzysku) już nie wystarcza?
      • avatar
       NGplast
       0
       Każdy temat stosowania zrównoważonej gospodarki opakowaniowej jest wart uwagi. Coraz częściej pojawiają się też próby wprowadzania opakowań wielokrotnego użytku, w obsłudze b2c, w tym w e-commerce. W takich opakowaniach, jedną z dobrych opcji, na ich konstrukcję są tworzywa sztuczne, np. komorowe płyty polipropylenowe. Które są lekkie, wytrzymałe i łatwe w recyklingu, gdy już cykl życia opakowania wielokrotnego się skończy.
       Kwestią aktualną jest tylko zorganizowanie odpowiednio sprawnego i wygodnego systemu obiegu opakowań zwrotnych dla konsumenta.