Routery

Tajny przycisk na routerze. Warto z niego korzystać?

przeczytasz w 2 min.

Prawie każdy z nas korzysta z routera, ale nie wszyscy znają jego wszystkie funkcje. Niektórych może zastanawiać przycisk WPS. Pytanie tylko, czy na pewno warto z niego korzystać...

Router to powszechne urządzenie wykorzystywane zarówno w domach, jak i firmach. Jego głównym zadaniem jest łączenie różnych urządzeń z internetem oraz zarządzanie ruchem sieciowym, co pozwala na stabilne i szybkie połączenie. Dzięki dobremu routerowi, komputery, smartfony, tablety oraz inne urządzenia mogą korzystać z internetu jednocześnie, bez zakłóceń i przerw.

Routery ułatwiają codzienne życie, zapewniając stały dostęp do sieci w każdym zakątku domu lub biura. Umożliwiają zdalną pracę, korzystanie z usług streamingowych oraz bezproblemową komunikację. Cennym wsparciem są zaawansowane funkcje, takie jak tworzenie sieci VPN, kontrola dostępu i zarządzanie pasmem, co znacząco poprawia efektywność pracy i bezpieczeństwo danych.

Tajny przycisk na routerze

Większość nowoczesnych routerów jest wyposażona w przycisk WPS, który zazwyczaj znajduje się na tylnej lub bocznej części routera, obok innych portów i przycisków. Do czego służy?

Przycisk WPS
Na tylnej lub bocznej części routera bardzo często znajdziemy przycisk WPS, który odpowiada za szybkie połączenie z siecią

Przycisk WPS (Wi-Fi Protected Setup) służy do szybkiego i bezpiecznego łączenia urządzeń z siecią Wi-Fi bez konieczności wpisywania hasła. Aby z niego skorzystać, wystarczy nacisnąć przycisk WPS na routerze oraz wybrać podobną opcję na urządzeniu, które chcemy połączyć z siecią. Jego główną zaletą jest prostota i wygoda, ponieważ znacznie ułatwia proces konfiguracji urządzeń bezprzewodowych. Nie musimy też przepisywać skomplikowanych haseł.

Czy warto używać przycisku WPS?

Funkcja WPS w routerach, choć wygodna, niesie ze sobą istotne ryzyko bezpieczeństwa. Badacze bezpieczeństwa odkryli, że technologia Wi-Fi Protected Setup może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci, ponieważ jest podatna na ataki typu brute force, które mogą umożliwić odgadnięcie kodu PIN i nieautoryzowany dostęp do sieci. Oznacza to, że włączenie WPS może ułatwić potencjalnym intruzom przejęcie kontroli nad domowym Wi-Fi.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się wyłączenie tej funkcji oraz stosowanie silnych, unikalnych haseł do sieci bezprzewodowej. W nowszych routerach stosowany jest nowy sposób szyfrowania danych przesyłanych bezprzewodowo - WPA3.

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  digitmaster
  7
  Panie autorze....
  Router to urządzenie działające na trzeciej warstwie modelu OSI, który łączy dwie odrębne sieci. W obecnych czasach kiedy to modemy w zasadzie odeszły do lamusa takie urządzenie jest potrzebne aby usługodawca mógł dostarczyć internet swojemu klientowi. Warto jednak używać poprawnej nomenklatury, ponieważ router to nie jest zawsze urządzenie z wbudowanym punktem dostępowym WiFi. Tak samo jak nie każdy prostokąt jest kwadratem. Już określenie router WiFi byłoby bardziej trafne.

  A co do merytoryki samego artykułu, to jest on aktualny jak na rok hmmm.... 2010? Może nawet wcześniej. Już wtedy spokojnie omijało się WPS i w każdym lepszym poradniku (nawet z tego co pamiętam w KS Twoim Niezbędniku, który miał szemraną reputację był tekst traktujący o poprawnej konfiguracji access pointa) były zalecenia żeby WPS wyłączać tak samo jak upnp.

  "Router to powszechne urządzenie wykorzystywane zarówno w domach, jak i firmach. Jego głównym zadaniem jest łączenie różnych urządzeń z internetem oraz zarządzanie ruchem sieciowym, co pozwala na stabilne i szybkie połączenie."

  Na to pozwala trochę mądrzejszy switch, który działa w warstwie L2/L2+ i jeśli mamy model zarządzalny można na nim robić cuda na kiju. Wystarczy mieć i umieć.

  Warto by też wspomnieć, że przełamywanie zabezpieczeń elektronicznych wiąże się z karą zgodnie z Art. 267.§ 1 i § 2
  • avatar
   DezMond
   4
   artykuły na poziomie przedszkola, a może nawet nie. masakra co zrobiliście z tym portalem.
   • avatar
    paankracyki
    2
    Niemal identyczny artykuł został wyemitowany na komputer świat tego samego dnia. Do tej pory treści tego typu artykułów nie były oryginalne z uwagi na rodzaj treści. Emitowanie takich artykułów dziesiątkami nie jest żadnym intelektualnym wyzwaniem. Ale teraz nawet wymyślanie tych głupiutkich treści jest za dużym wysiłkiem i trzeba je kopiować? WTF benchmark. Jeżeli zależy Wam na najmniejszej wykonanej pracy za możliwie największe pieniądze autor powinien kandydować do sejmu, a nie marnować się jako "dziennikarz".
    • avatar
     BombaX
     1
     Kolejne wynurzenia autora : tajny przycisk w pralce, przycisk w routerze, przycisk w ..ie
     • avatar
      GejzerJara
      1
      @Paweł, znowu bredzisz. jaki znowu "tajny" przycisk? przecież go widać na obudowie, i ma nawet podpis WPS. Jednak po twoim kolejnym "udanym artykule" mam wrażenie, że skrót WPS oznacza Wielkie Prawienie Smutów w twoim wydaniu.
      • avatar
       pawluto
       0
       Tajny przycisk ???
       Jest na każdym ruterze więc jaki on tam tajny ???
       Czekamy na następne porady z d... wyjęte i pogięte... :)
       • avatar
        chotnik2
        0
        Zapomniałeś o najważniejszej rzeczy - po co w ogóle ten przycisk jest. To ma ułatwić łączenie urządzeń, ale głównie np. w domu. To nie jest dla sieci firmowych czy przemysłowych z mocno kontrolowanym dostępem.
        Żeby to odpalić trzeba mieć fizyczny dostęp do routera żeby go nacisnąć albo mieć dostęp to panelu administratora urządzenia.
        W obu tych przypadkach (niepowołana osoba w domu lub mająca hasło admina routera) mamy znacznie większe kłopoty niż WPS...
        • avatar
         assistant
         0
         Nie wcisnę nigdy. Kolega Wcisł go a potem zmarł
         • avatar
          baertus11
          0
          Tajny przycisk na routerze - RESET

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login