Karty graficzne

Ceny kart graficznych - sytuacja nie wygląda najlepiej, ale widać światełko w tunelu

przeczytasz w 2 min.

Zastanawiacie się nad zakupem karty graficznej? Sytuacja w sklepach nie wygląda najlepiej, ale widać światełko w tunelu – mamy najnowsze statystyki cen kart GeForce i Radeon.

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem problemów na rynku kart graficznych, co wpłynęło na zawyżone ceny, a nawet problemy z dostępnością sprzętu. W ostatnich tygodniach sytuacja zaczęła się poprawiać. Jak to teraz wygląda?

Ceny kart graficznych – modele GeForce tanieją, a Radeony drożeją

Serwis 3D Center opublikował nowe statystyki dostępności kart graficznych z niemieckich i austriackich sklepów (dane nie odzwierciedlają w 100% sytuacji w polskich sklepach, ale można je przyjąć jako wyznacznik trendów na rynku GPU).

Ceny kart graficznych AMD Radeon i Nvidia GeForce

Ceny kart znacząco nie zmieniły się od ostatnich dwóch tygodni. W przypadku modeli GeForce RTX 3000 utrzymuje się lekki trend spadkowy i obecnie są one zawyżone „tylko” o 44% względem stawek wyjściowych – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca roku sklepy powinny oferować towar w normalnych cenach. Gorzej wygląda kwestia modeli Radeon RX 6000, bo w ostatnich tygodniach sprzęt zaczął nieznacznie drożeć (obecnie ceny są zawyżone średnio o 59%).

Pozytywna informacja jest taka, że dostępność kart raczej utrzymuje się na dobrym poziomie, więc zainteresowani nie powinni mieć problemów z zakupem sprzętu (tyle tylko, że będą musieli na niego wyłożyć więcej pieniędzy).

Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti

Dostępność kart graficznych – czego możemy się spodziewać?

Zarówno Nvidia, jak i AMD deklarują zwiększenie produkcji kart graficznych w nadchodzących miesiącach. Powinno to wpłynąć na poprawę dostępności sprzętu i obniżki cen w sklepach (przy czym nie powinniśmy oczekiwać szybkich zmian, bo sklepy muszą jeszcze wyprzedać stare zapasy, które zostały zakupione przy wyższych cenach).

Daje to nadzieję na poprawę sytuacji i wyjście z kryzysu. Spora część osób planujących budowę komputera w końcu będzie mogła zacząć myśleć o zakupie sprzętu.

Źródło: 3D Center

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  17
  Czyli normalna dostępność będzie akurat na premierę RTX 4000 / RX 7000 :)
  • avatar
   soulburner
   13
   Ceny pozostaną na wysokim poziomie do momentu, kiedy zdesperowani gracze przestaną kupować sprzęt w takich kwotach. Niestety, z tego, co widać w sieci, ludzie są gotowi zapłacić 3 kafle za RTX 2060. Nikt nie będzie obcinał kurze złotych jaj ;) Jako klienci jesteśmy współodpowiedzialni za obecną sytuację i nie możemy winić wyłącznie górników, czy problemów z surowcami.
   • avatar
    bIeblebleble
    10
    Tytuł:

    "Dostępność kart graficznych - sytuacja nie wygląda najlepiej"

    Artykuł:

    "Pozytywna informacja jest taka, że dostępność kart raczej utrzymuje się na dobrym poziomie"
    • avatar
     baertus11
     6
     światełko w tunelu? Chyba pociągu pośpiesznego idącego na czołówkę z patrzącym! Już jest zapowiadana kolejna fala, po 10 września mają być jakieś obostrzenia bo to albo delta albo kappa albo inny wariant. A jak będą obostrzenia to ceny pójdą w górę..... tysiące tysięcy siedzących na zdalnej pracy w domu musi się jakoś rozerwać skoro znowu ich się usadzi z zakazem przemieszczania....
     • avatar
      szymcio30
      5
      Cena sugerowana RTX 3070Ti to 2800zł a jest sprzedawana grubo powyżej 4500zł. Tak samo RTX 3080 sugerowana cena 3250zł, a sprzedawany min 6000zł. Jakby tego nie liczył to wychodzi znacznie drożej niż wyliczone "tylko 44%" Nawet gdyby dorzucił, ze ceny kart niereferencyjnych były droższe o jakieś 500-800zł względem FE. Chyba jedynie w kwestii RT3080Ti jest lepiej gdzie sugerowane 5600zł to tylko rynkowe 7500-8000zl
      • avatar
       PerfectDAY
       2
       Nie wiem czy się śmiać czy płakać.
       • avatar
        Blejd
        1
        Ja tu widzę raczej pesymistyczne prognozy , zbliża się koniec wakacji dzieciaki wracają do szkół i do kompów , do tego jak wejdzie 4 fala pandemii to już w ogóle można zapomnieć o tanich Gpu , mityczne statki z dostawami tanich używek z Chin wyparowały w mgle :) a i o tych dostawach Rtx 3060 w dużych ilościach jakoś ani widu ani słychu.
        • avatar
         Kojot321
         1
         Każdy tutaj ma chyba "kupkę wstydu". Ja z moim wiernym GTX 1060 świetnie sobie radzimy. Jest GeForce Now, są indyki, są perełki typy 10 letniego już Skyrima który nadal świetnie bawi. Jeśli nie jesteś zawodowym streamerem czy desperatem to sobie możesz odpuścić jeszcze rok i poczekać na tą "rewolucyjną" serię RTX 4000 ;-)
         • avatar
          cypiate
          0
          Jutro dzień sądu :) Ciekawe ile sztuk bedzie 6600XT na premiere i w jakich cenach. Licze na ceny w okolicach MSRP chociaz zapewne sie przelicze .
          • avatar
           Virtus
           0
           Strasznie zrzędzicie w komentarzach. Podam przykład karty, którą jestem zainteresowany:

           MSI GeForce RTX 3080 Suprim X. Jeszcze miesiąc temu była w cenie ok. 12000 zł. Dzisiaj można ją dostać za ok. 6 000 zł. Cena spadnie do 5000 zł, i kupuję.
           • avatar
            stud3nt
            -1
            A czego się spodziewaliście? nVidia dalej robi z wszystkich KRETYNÓW, produkując dwie odmiany GPU: z ograniczeniem kopania i bez niego. Oczywiście producenci kart biorą bez ograniczenia, dzięki czemu kopacze kryptościerwa dalej je wykupują i blokują spadek cen.

            Ten minimalny spadek jest właśnie m.in. dlatego, że jednak pewien procent ich kart to te z LHR. AMD się w takie mydlenie oczu nie bawi - i dodatkowo wybrali inną fabrykę chipów, która jeszcze mocniej się nie wyrabia z dostawami.
            • avatar
             youkai20
             -1
             Nadzieja na rychły spadek cen GPU (nawet pomimo relatywnie niezłej dostępności w porównaniu do kilku poprzednich miesięcy) jest przykładem myślenia życzeniowego. Ceny wzrosną zamiast spaść, a to że względu na tzw. Kryzys kontenerowy (o którym notabene dopiero co pisaliście).
             • avatar
              Marucins
              0
              To "światło" przynajmniej od 3 miesięcy widać.
              Skończcie już te farmazony — ten cyrk dziej się wszędzie! Zamówić drzwi do domu — czekasz 8-12 tygodni!