Nauka

Komórki oka z drukarki 3D pomogą zlikwidować ślepotę?

przeczytasz w 1 min.

„To ważny krok w rozwoju przeszczepów tkanek na potrzeby medycyny regeneracyjnej" - zapowiadają naukowcy.

Oko

Druk 3D to jedna z najprężniej rozwijających się aktualnie dziedzin technologii. Może ona też przynieść największe korzyści, bo cóż jak nie zdrowie jest w życiu najważniejsze. Naukowcy z Uniwersytetu w Camridge poinformowali, że udało im się wydrukować komórki oka, co w przyszłości może realnie pomóc w leczeniu ślepoty.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge wykazali, że komórki zwojowe siatkówki, które przekazują sygnał od oka do mózgu i pomagające w tym procesie komórki glejowe mogą być nadrukowywane warstwowo (jako że siatkówka ma strukturę wielowarstwową) bez ryzyka ich uszkodzenia. 

Przeprowadzone na dorosłych szczurach badania zakończyły się naprawdę pomyślnie. Wydrukowane komórki były żywe, zdrowe i bardzo odporne. Bezproblemowo mogły więc być użyte do utworzenia zamienników dla uszkodzonych tkanek oka.

Oko 3D wszczepianie
Proces wszczepiania wydrukowanej komórki oka.

„To ważny krok w rozwoju przeszczepów tkanek na potrzeby medycyny regeneracyjnej i może pomóc w wyleczeniu ślepoty” – zapowiadają twórcy. Nowa technologia zadziałać ma między innymi przy zwyrodnieniu plamki żółtej oraz jaskrze, a to dwie spośród najczęstszych przyczyn zaburzeń wzroku.

Co dalej? Dwie rzeczy – po pierwsze zespół naukowców chce opanować odtworzenie całej siatkówki, a nie tylko kilku jej warstw – wówczas bowiem mogłoby dojść do prawdziwej rewolucji. Po drugie – testy z udziałem ludzi.

Oko tkanka

Siatkówka to nie jedyny organ, który może być drukowany w 3D i autentycznie przyczynić się do rozwoju medycyny. Jakiś czas temu naukowcy pochwalili się, że udało się wydrukować komórki wątrobowe, które następnie mogą być wykorzystane do badania nowych leków. 

Inną ciekawostką jest zapowiedź bioinżynierów, którzy twierdzą, że – choć mogłoby się wydawać, że jest zupełnie inaczej – serce jest jednym z najłatwiejszych organów do wydrukowania. Według naukowców pierwsze pełnosprawne serce z drukarki 3D powstanie w ciągu najbliższej dekady.

Źródło: SlashGear, Dezeen, Wired

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Grzywacz
  8
  Choroby oczu w tej chwili już zbierają żniwo (a kolejnych pokoleń informatyków przybywa), kiedy po ponad latach intensywnej pracy przy komputerze wzrok odmawia posłuszeństwa, choć najczęściej to "zwykłe" krótkowidztwo, czy astygmatyzm, to jednak dobrze wiedzieć, że pojawiła się deska ratunku.

  Dzięki Wam za tego newsa.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Meir Schneider był niewidomy od urodzenia, dziś natomiast widzi, oglądałem o nim program w tv i temat naprawy wzroku jest bardzo ciekawy. Bardzo wiele osób wyleczyło sobie już wzrok bez żadnych operacji, ale możliwość poprawy wzroku obecna oficjalna medycyna będzie zawsze ignorować z prostej przyczyny, osoby z okularami to stały klient.

   Co ciekawe bardzo dużo osób siedzi przed komputerem/telefonami całe dnie, a mają idealny wzrok. Córka siostry dosłownie cały dzień spędza przy kompie, a na tablicy czyta linie 20/16, czyli znacznie lepiej, niż widzi przeciętny człowiek. Czemu natomiast inne osoby tracą ostrość wzroku od podobnych czynności ? Na wszystko jest łatwa odpowiedz, jeśli tylko zna się prawdziwy mechanizm działania narządu wzroku. W rzeczywistości słaby wzrok ma znacznie więcej wspólnego z postawą ciała, kondycją kręgosłupa, oraz sytuacją emocjonalną, aniżeli z tym, jak używa się wzroku.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Mam nadzieję, iż niedługo naukowcy opanują drukowanie ludzkich komórek mózgowych. Mam wrażenie, że wówczas fora internetowe zapełnią się wiekszą ilością konstruktywnych wypowiedzi na dany temat.
    • avatar
     Konto usunięte
     -14
     Mi kiedyś ksiądz mówił, że jak będę oglądał erotykę to oślepnę. Na taką ślepotę też pomoże?