SSD

Tanieją dyski SSD. Prognozy wyglądają bardzo obiecująco

przeczytasz w 1 min.

Planujecie zakup nowego SSD? Jeśli tak, to mamy dobre wieści – dyski z miesiąca na miesiąc stają się coraz tańsze. Trend z obniżkami powinien się utrzymywać, więc w kolejnych miesiącach ma być jeszcze lepiej.

Dyski SSD są dostępne w coraz lepszych cenach – nie brakuje dobrych, opłacalnych modeli pod SATA, czy ciekawych, wydajniejszych nośników pod M.2 PCIe. Czy to dobry czas na zakup nowego dysku SSD? I tak, i nie.

Dyski SSD w coraz lepszych cenach

Kryzys na rynku podzespołów oraz galopująca inflacja mają niekorzystny wpływ na sprzedaż komponentów. Efekt jest taki, że na rynku występuje nadpodaż układów pamięci i producenci muszą obniżać ceny sprzętu.

TrendForce opublikował raport dotyczący cen pamięci NAND. Nas szczególnie powinny zainteresować konsumenckie nośniki SSD (Client SSD).

Dyski SSD - obniżki cen

Według raportu, w trzecim kwartale tego roku ceny dysków SSD spadły o 10 – 15%. Różnica jest spora, ale nie oddaje pełnego obrazu rynku pamięci półprzewodnikowych. Dla porównania, ceny kontraktowe dla producentów za zakup pamięci TLC i QLC NAND są niższe aż o 30 – 35%.

Czy to dobry czas na zakup dysku SSD?

I tak, i nie. Już teraz można znaleźć dobre oferty na zakup nośników półprzewodnikowych – 2,5-calowe SSD pod SATA to koszt około 100 - 120 złotych za modele 240–250 GB i mniej niż 200 zł za modele 480–512 GB, natomiast lepsze SSD NVMe PCIe 3.0 da się znaleźć w cenie 200 – 220 zł za modele 480-512 GB oraz 380 – 400 zł za modele 1 TB.

Przewidywania analityków wskazują, że trend z obniżkami cen powinien się utrzymywać. W kolejnym kwartale możemy spodziewać się spadku o kolejne 15 – 20%, więc ceny sprzętu w sklepach pod koniec roku powinny być jeszcze niższe.

Źródło: ComputerBase, TrendForce

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deseczka
  19
  Jak bym dostawał wypłatę w $ to pewnie bym się cieszył, ale niestety dostaję ją w coraz bardziej bezwartościowych cebulionach, więc wiele te obniżki cen nie dają...
  Wincyj "+" na bombla, krowę i wungiel !!!
  To na pewno zrobię modernizację kompa...
  • avatar
   kokosnh
   3
   Coś niedługo u któregoś z głównych producentów znowu awaria i prądu nie będzie. agregatów prądotwórczych na ropę brak, więc kilka miliardów dolarów krzemu pójdzie do kosza przez brak filtracji powietrza, to już zaczyna być tradycja.
   • avatar
    raffal81
    3
    Zastanawiam się tylko ile będzie teraz awarii, pożarów i zalanych fabryk :D to tak łatwo nie przejdzie, no ale będę dobrej myśli ;)
    • avatar
     Warmonger
     2
     Same dobre newsy. Paweł bardzo chce mnie namówić na zakup nowej maszyny :P
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      te obniżki bardzo szybko pożre pisowska inflacja :( możecie minusować słowo prawdy.
      • avatar
       piomiq
       -1
       Szanowny autorze. SSD to nie dysk, bo nie jest to okrągłe. To pamięć masowa, lub dłużej "półprzewodnikowa pamięć masowa".
       Tak wszyscy wiedzą o co chodzi, ale po co powielać błędy?
       • avatar
        madbeaver
        0
        SSD są już całkiem trawłe i niezawodne, więc po co ciągle wymieniać? Komu i od czego się tak psują te dyski SSD?
        • avatar
         vacotivus
         0
         Spokojnie, zaraz któryś zaleje/podpali sobie fabrykę i będą braki w dostawach i ceny wrócą do "normy".