• benchmark.pl
 • Komputery
 • Superkomputer Eurora z Nvidia Tesla K20 na szczycie listy Green500 - chłodzony gorącą wodą
Komputery

Superkomputer Eurora z Nvidia Tesla K20 na szczycie listy Green500 - chłodzony gorącą wodą

przeczytasz w 2 min.

Konfigurację wyposażono w technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech.

CINECA urora superkomputer zdjęcie

W konsorcjum CINECA, we włoskiej Bolonii, zainstalowano superkomputer Eurora, a więc najbardziej efektywną energetycznie tego typu konstrukcję na świecie. Nowa maszyna osiąga 3150 megaflopsów stałej wydajności na wat, co jest wynikiem lepszym o 26% względem dotychczasowego lidera listy Green500. Rekordowy rezultat jest wynikiem zaimplementowania 128 wysokowydajnych, energooszczędnych akceleratorów Nvidia Tesla K20 w superkomputerze wyposażonym w innowacyjną technologię Aurora, za pomocą której chłodzone są wszystkie elektroniczne i elektryczne komponenty systemu.

Eurora to prototypowy system, który zbudowano dla konsorcjum CINECA w ramach projektu PRACE 2IP z zamiarem stworzenia zrównoważonej infrastruktury o wysokiej jakości, która spełniałaby największe wymagania europejskiej społeczności obliczeń wysokowydajnych. Dostęp do systemu posiadają członkowie partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii obliczeniowych w Europie (PRACE) (należy do niego również Polska) oraz największe włoskie jednostki badawcze. Pozwoli on naukowcom na rozwój badań w wielu dyscyplinach naukowych, w tym materiałoznawstwie, astrofizyce, naukach przyrodniczych i naukach o Ziemi.

„Zaawansowane symulacje komputerowe, służące do prowadzenia badań nad nowymi zjawiskami oraz testowania hipotez badawczych, wymagają ogromnej wydajności, która zwykle wiąże się z dużym zużyciem energii”, powiedział Sanzio Bassini, dyrektor działu ds. obliczeń wysokowydajnych w konsorcjum Cineca. „Superkomputer Eurora, wyposażony w ultrawydajny system Aurora oraz akceleratory graficzne Nvidia, zapewni europejskim naukowcom moc niezbędną do badań nad wszelkimi czynnikami fizycznymi i biologicznymi, jednocześnie umożliwiając kontrolę zużycia energii oraz redukcję kosztów”.

CINECA urora superkomputer zdjęcie wnętrze

Dzięki połączeniu akceleratorów graficznych Nvidia Tesla K20 z technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech, system Eurora jest bardziej wydajny i kompaktowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami chłodzonymi powietrzem. Systemy obliczeń wysokowydajnych oparte na architekturze sprzętowej Eurora – w tym komputer Eurotech Aurora Tigon – pozwolą zmniejszyć rachunki za energię o blisko połowę, a także zredukować całkowity koszt posiadania o około 30-50%. Ponadto, technologia chłodzenia gorącą wodą Aurora zmniejsza lub całkowicie eliminuje potrzebę stosowania klimatyzatorów w pomieszczeniach serwerowni – nawet w ciepłym klimacie Włoch. Energia termiczna wydzielana przez system może służyć do ogrzewania budynków, napędzania chłodnic absorpcyjnych klimatyzatorów lub do tzw. trójgeneracji, czyli jednoczesnego ogrzewania, chłodzenia i generowania energii elektrycznej.

„Akceleratory graficzne są z natury bardziej energooszczędne od procesorów centralnych, a akceleratory Tesla K20 znacznie zwiększają tę różnicę”, powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny jednostki biznesowej Tesla w firmie Nvidia. „Efektywność energetyczna stała się podstawowym parametrem miary wydajności obliczeniowej. Procesory graficzne umożliwiają tworzenie systemów komputerowych dowolnego rozmiaru – od małych klastrów po ogromne systemy eksaskalowe, które powstaną w niedalekiej przyszłości – zapewniając wysoką wydajność i ekonomiczne zużycie energii”.

Źródło: Nvidia, Green500, TechWeekEurope

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  Chłodzenie gorącą wodą, fuck logic.
  • avatar
   gagex123
   9
   Jak wyszło Fermi i GTX480, to i gorąca woda nie była aż tak gorąca...:)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Rozumiem, że ta gorąca woda służy na poruszanie za pomocą pary wodnej jakich mechanizmów w komputerze (np. dodatkowych wentylatorów). Gdyby ciśnienie pary było wystarczające, to taki super komputer mógłby dodatkowo zasilać miasto prądem, ponieważ para wodna wprawiałaby wirniki turbin w ruch wirowy, które generowałby prąd.

    Brzmi jak perpetuum mobile :D
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Wejdzie mi taki pod biurko ?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      po szafeczce do kazdego providera. prezencik od abw...
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Pójdzie na tym gta iv ze stabilnym 60 fps ?
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Nędzne tłumaczenie i jak zwykle bałwochwalczo nakierowane na pochwały dla Nvidia. Ten komputer może mieć dwie Tesle K20 na węzeł lub dwa koprocesory Intel Xeon Phi o czym już nie wspominacie. Na dodatek z Intelem jest wydajniejszy i znacznie łatwiejszy w programowaniu, z kolei ta gorąca woda ma od 18 do 52 stopni i jest niczym innym jak dobrze zaprojektowanym chłodzeniem wodnym z możliwością odzysku ciepła.
        O koprocesorach Intel Xeon Phi pisaliście sami w tym artykule:
        http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-xeon-phi-koprocesor-karta-pcie.html
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Btw, nie ma się czym podniecać, bo D-Wave One jest już dostępny za jedyne 10 mln. dolarów, a w natarciu jest 512-qbitowa jednostka, ale póki co w formie prototypu.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Niezła rozkmina z tymi chłodziarkami absorpcyjnymi. Może jakiś ekspert wypowie się, jak jest z cenami bromku litu (w sumie tych urządzeń jest, jak na lekarstwo w PL)... Jednak co sprężarka to sprężarka, tego dźwięku się nie zastąpi xD
          • avatar
           Enkaliv
           0
           Czy autor artykułu jest pewny co do tej gorącej wody? I ile to jest gorąca? 40? Czy 90? Bo jak jest GORĄCA 35 i nagrzewa się od kompa do np 70, to wcale to nie jest chłodzenie gorącą wodą. :D Tylko...ciepłą. :P
           • avatar
            irondick
            0
            Oj panowie, panowie... cienko u was z wiedzą ale podpowiem wam, że pierwsze lodówki były na grzałce i amoniaku! A płytka Peltiera żeby chłodzić musi grzać.
            • avatar
             Rico71
             0
             Może coś więcej o tym chłodzeniu?
             • avatar
              Oldboy
              0
              Spory ten Playstation 4 :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ciekawe na jakim systemie operacyjnym to chodzi. Przypuszczam ze na linuksie, ale jaka dystrybucja nadaje sie pod takie komputery.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                @hinson
                a czy takie coś musi mieć konwencjonalny system operacyjny?

                Może działa na jakimś dedykowanym oprogramowaniu.
                • avatar
                 COD418
                 0
                 EnObraz z Cewką Tesli to by robiło piorunujące wrażenie ^^
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  To jest Eurora czy Aurora ?
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Do utrzymania temperatury roboczej komputera (poniżej 85°C) wystarczy 10 litrów wody o maksymalnej temperaturze 60°C. Do odprowadzania ciepła bezpośrednio z elementów je generujących, a więc jednostek CPU, konstruktorzy stosują mikrokanałowe radiatory wodne o powierzchni około 2 cm2, które dysponują setkami niewielkich kapilar. Rozpryskują one gorącą wodę bezpośrednio na powierzchnię chipów, po czym ponownie ją absorbują pod wpływem różnicy ciśnień. Przy użyciu specjalnej pompy mniej więcej trzy razy na minutę wspomniane 10 litrów wody jest transportowane obiegiem zamkniętym w kierunku wymiennika ciepła.