Ciekawostki

SpaceX spowodowało katastrofę. Musk nie przyjmuje tego do wiadomości

przeczytasz w 2 min.

FAA zamknęła dochodzenie w sprawie kwietniowej katastrofy lotniczej spowodowanej przez SpaceX. Według Elona Muska oznacza to, że Starship nie jest już uziemiony może wyjechać na stanowisko startowe. Dlaczego ponosi go fantazja? 

Starship to górny człon największy statku kosmicznego jaki zbudował człowiek. Wraz z rakietą Super Heavy dysponuje ciągiem dwa razy większym, niż potężny SLS. Obydwa jego człony są wyposażone w silniki Raptor i stanowią całość zdolną do wielokrotnego użytku. A przynajmniej takie jest założenie. Duet Straship i Super Heavu nigdy bowiem nie wystartowały z sukcesem. Pierwsza i jedna ich próba zakończyła się katastrofą lotniczą.

Katastrofalna próba startu pojazdu SpaceX

20 kwietnia 2023 roku o godzinie 13:33 UTC statek oderwał się od platformy startowej w Starbase w Teksasie, ale wszystko poszło źle. Silniki Raptor okazały się zbyt potężne. Baza została poważnie zniszczona, a po stanowisku startowym utworzył się lej niczym po detonacji. Dalej było tylko gorzej. 

W drodze ku orbicie nie doszło do rozdzielenia członów pojazdu. SpaceX straciło kontrolę nad trajektorią lotu i musiał zadziałać autonomiczny system bezpieczeństwa. To oznacza polecenie autodestrukcji. Starship zareagował wodując w Zatoce Meksykańskiej.  

Nie stało się to jednak zgodnie z planem. Wydanie polecenia zajęło zbyt dużo czasu, a szczątki rakiety spadły na plaże w Boca Chica i uszkodziły budynki w miejscowości Port Isabel. SpaceX miało ogromnie dużo szczęścia, że nie stało się nic więcej.  

Postępowanie po katastrofie Starship

Debiutancki start uznany więc został za katastrofę lotniczą, a  Federalna Agencja Lotnicza (FAA) zablokowała kolejne próby i wszczęła śledztwo. W przypadku lotów kosmicznych w wykonaniu zupełnie nowych pojazdów Agencja prowadzi jednak specyficzne postępowanie. Tylko nadzoruje proces ustalania przyczyn katastrofy. Realnie śledztwo prowadzi SpaceX. 

Obecnie obydwa te podmioty zaraportowały o zamknięciu sprawy. Ich wnioski są jednak odmienne. Space X pochwaliło się listą wdrożeń, a Agencja wskazała zalecane działania naprawcze. Większość zaleceń zostało przez SpaceX zrealizowanych, co Elon Musk skrzętnie podkreśla.  

Wskazanie przyczyn katastrofy nie jest równoznaczne z tym, że  Starship zostanie dopuszczony do lotu. SpaceX jest na etapie, kiedy może starać się o uzyskanie zgody na ponowną próbę startu. 

Dopiero otrzymując takie zgłoszenie, Agencja uruchomi proces, który zapoczątkuje szereg kolejnych kontroli. Dopiero pozytywne zaliczenie tej procedury spowoduje, że Space X może zobaczyć zielone światło i skorzystać z platformy startowej. Sugestie, że jest inaczej jest zwykłą fanfaronadą, która ma ukryć coś niewygodnego.

Przyczyny katastrofy Starship

Raporty Space X i FAA różnią się od siebie, ale wynika z nich to samo: przyczyną katastrofy Starship były błędy projektowe. Dochodzenie wykazało szereg zaniedbań po stronie SpaceX. 

Kwietniowy start był testem szeragu nowatorskich technologii, ale jego tragicznego finalu można się było spodziewać. Pojazd był obciążony zbyt wysokim ryzykiem pożarów, procesom projektowym nie towarzyszyły przeglądy, brakowało też testów systemów i komponentów krytycznych.  

Źródło: X, SpaceX, FAA, Space.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  15
  Znaczy można sobie wysyłać rakiety, które spadają ludziom na głowy, a potem samemu sobie prowadzić śledztwo, wyznaczać rekomendacje i stwierdzać, że zostały one wykonane? Legit.
  • avatar
   FunkyKoval
   3
   MUSK myśli, że jest Tonym Starkiem, niestety oprócz pieniędzy i ekipy dobrych inżynierów trzeba mieć jeszcze trochę rozeznania w otaczającej rzeczywistości a z tym u Muska problem (zresztą jak u większości celebrytów, próżno tam szukać rozsądnych i zorientowanych ludzi), facet żyje w "krainie teletubisiów".
   • avatar
    piomiq
    2
    Szanowna pani ma bardzo skromną wiedzę na temat na który tu popełniła artykuł. Wypowiada się na tema na który ma nie wiele pojęcia. Sugeruję najpierw troszkę poczytać o tym, lub obejrzeć co eksperci, lub osoby znające się na temacie maja do powiedzenia. Na początek proponuje filmy z kanału Astrofaza. Tam rzucono nieco światła na temat tego czy to była katastrofa (jak uważa autorka), czy może sukces (przynajmniej częściowy).

    I tak tylko na koniec dodam. Czy redaktora uważa, że wszystko powinno działać od pierwszego testu? Czy człowiek może wszystko przewidzieć?
    To oczywiście pytania retoryczne.

    Szkoda, że nie można minusować i plusować artykułów. Zaimplementowana to na dobreprogramy.pl i chyba się sprawdza.
    • avatar
     zeddicus
     2
     Brawo - kliknalem w artykul, nawet zalozylem konto zeby skomentowac. Na tym niestety koncza sie zalety tego artykulu. Autorowi zalecam konsultowanie tekstu z kimkolwiek zapoznanym z tematem. Staram się zawsze myśleć pozytywnie o ludziach, więc przyjmę że artykuł jest skopiowany z jakiegoś angielskojęzycznego źródła i po prostu przetłumaczony, żeby n zarzucać autorowi celowego wprowadzania czytelników w błąd dla kliknięć...
     Na plażę w Boca Chica (która była zamknięta na czas proby) nie spadły szczątki rakiety, tylko beton że stanowiska startowego. Wybuch rakiety od początku był w planie, to był test systemu i tak na prawdę przewidywane było praktycznie wszystko począwszy od wielkiego jebut na stanowisku startowym. Pod tym kątem jest do spory sukces SpaceX. Nie było przewidywane że beton kompletnie nie wytrzyma, i że rakieta będzie tak mocna że Flight Termination System nie rozwali jej od razu tylko sama się złamie od naprężeń. Stąd akcje korekcyjne.
     • avatar
      tumoris
      1
      "Starship to górny człon największy statku kosmicznego jaki zbudował człowiek" - Kto to pisał?
      • avatar
       KGer11
       0
       Widzę debilny tytuł i już wiadomo że jak kliknę to będzie rutkowska... Ale co tam, najważniejsze że kliknąłem xD
       • avatar
        flash44
        0
        Pani Katarzyna do wyrzucenia z redakcji. Większość zdań, od tytułu począwszy - zagadka gramatyczna. Niekompetentna, niesprawdzana pod względem językowym i merytorycznym! TRA GE DIA jak zawsze, nikt z tym nic nie zrobi...
        • avatar
         kibolinski
         -1
         Jebać Albanię!!! Kurwy pierdolone!!! Śmierć im wszystkim!!!
         • avatar
          mat_ski
          0
          "szczątki rakiety spadły na plaże w Boca Chica i uszkodziły budynki w miejscowości Port Isabel" proszę o źródło

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login