Internet

Facebook się zmienia - 5-gwiazdkowa skala ocen i przycisk „lubię to” bez łapki

przeczytasz w 1 min.

Szykują się kolejne zmiany w portalu społecznościowym Facebook. Niby niewielkie, a jednak kontrowersyjne.

Facebook zmiany

Szykują się kolejne zmiany w portalu społecznościowym Facebook. Na pierwszy ogień idą przyciski służące do „polubienia” danej treści. Zniknie z nich ich charakterystyczny symbol – łapka z uniesionym kciukiem. W jej miejscu pojawi się ikonka „f” symbolizująca portal Zuckerberga właśnie. Przyciemnione zostanie również niebieskie tło, za napisem „Lubię to”. Podobnego liftingu doczekał się przycisk „Udostępnij”.

„Dzisiaj wprowadzamy nowy projekt przycisków „Lubię to” i „Udostępnij”, aby pomóc ludziom w dzieleniu się fajnymi treściami w Internecie. Już zauważamy wzrost sympatii do przycisków, które w kolejnych regionach będą pojawiać się przez następnych kilka tygodni. Jeśli korzystasz ze starego przycisku „Lubię to” zostanie on automatycznie zaktualizowany do nowej wersji. Uczyniliśmy też łatwiejszym ustawienie obok siebie przycisków „Lubię to” i „Udostępnij”” – czytamy na blogu Facebooka.

A wygląda to tak:

Facebook lubię to przycisk stary nowy

To jednak nie jedyna nowość. Otóż jak się okazuje, Facebook testuje nowy system oceniania treści. Użytkownicy mają mieć teraz większą możliwość podzielenia się swoją opinią, a także podejścia do sprawy oceny szerzej. Nie będziemy już ograniczeni do samego „Lubię to” – każdej stronie (a właściwie reprezentowanemu przez nią tematowi) będziemy mogli wystawić ocenę w pięciogwiazdkowej skali.

Według Facebooka „Lubię to” nie informuje na przykład o faktycznej liczbie zadowolonych klientów. To tylko pokazuje jak wiele osób śledzi publikowane przez stronę informacje i nie oznacza, że równie wiele użytkowników popiera jej działalność. 

Skala 1-5 to wprawdzie nic nowego, jednak w przypadku Facebooka byłby to swego rodzaju krok naprzód. Gwiazdki miałyby być wyświetlane w widocznej części strony – zaraz pod tytułem. Jak dokładnie to wygląda, możecie zobaczyć poniżej:

Facebook oceny gwiazdki

Nieznana jest jak dotąd data wprowadzenia tej nowości.

Źródło: HuffingtonPost, VR-Zone, Facebook Blog

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  29
  Powinno być "like" i "dislike". Tak jak na youtube. np coś ma 200tyś like-ów i 50tyś dislike-ów.
  • avatar
   8
   Chyba coś ze mną nie tak, bo nie pamiętam nawet czy kiedykolwiek kliknąłem "lubię to". A co kogo obchodzi co lubię :)
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Fatalne rozwiązanie. 5-cio stopniowa gwiazdka na fanpag-u firmy usługowej/handlowej nie wiadomo do czego się będzie odnosić. Osoba wchodząca na profil, nie zaznajomiona z facebooki-em odniesie wrażenie, że dajmy na to jakość usług fryzjerskich danego zakładu jest na 3,5 gwiazdki na 5. A te 3,5 gwiazdki, może generować liczba małolatów, którzy nigdy z tej usługi nie korzystali i nigdy w tym zakładzie nie byli, tylko im się fanpage nie podobał.
    • avatar
     yendrek
     3
     ***** bardzo lubię to
     **** lubię to
     *** średnio lubię to
     ** lubię to, ale nie za bardzo
     * lubię to, choć rzygać mi się chce na to
     • avatar
      Patrick.
      2
      Takie łapki w dół by się przydały, przynajmniej bym pohejtował trochę te "słit focie", bo to naprawdę jest irytujące.. Albo jakieś durne statusy, co kogo obchodzi, że ktoś smuta, jak ma przyjaciół, to niech się im wyżali, a nie co chwilę smut i smut, a ja muszę to czytać.. Sory, ale ciut mnie poniosło.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Pewnie będą konkursy typu "daj 5 gwiazdek i wygraj!" :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Niebieski zmieniłem na żółty. Łezka się w oku kręci.
        • avatar
         vegasnight9
         -6
         Nie mam konta na FB. Cenie swoją prywatność i nie mam potrzeby chwalić się całemu światu swoim "super hiper kolorowym życiem". I nie mam 5 tysięcy przyjaciół. Mam trzech, ale za to prawdziwych. I jestem szczęśliwy. Pozdrowienia dla wszystkich uzależnionych - odejdźcie od komputera! dobrze wam to zrobi.
         • avatar
          jeomax.co.uk
          -6
          co to facebook ?
          • avatar
           aleksander12
           0
           nie mam sram na to
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Hehe ciekawe co w tej sytuacji zrobi Google z YouTube. Najpierw zerżnął od FB łapki i zastąpił nimi 5-gwiazdkową skalę a teraz co? Okazuje się, że gwiazdki są jednak lepsze? To była głupia zmiana, z resztą jak większość jakichkolwiek zmian wprowadzonych na yt w ciągu ostatnich lat, no ale Google ma swoją wizję...