Internet

Facebook Marketplace - tablica ogłoszeń otwarta dla Polaków

przeczytasz w 1 min.

Pierwsi Polacy mogą już wystawiać produkty na wirtualnej tablicy ogłoszeń Facebook Marketplace. Mogą też naturalnie szukać ofert innych użytkowników.

Allegro i OLX właśnie doczekały się potężnego konkurenta. Jest nim Marketplace uruchomiony w ramach serwisu Facebook. Na świecie jest już dostępny od ponad roku, ale Polacy musieli wykazać się większą cierpliwością.

Sprzedam/kupię/zamienię na FB

Facebook Marketplace właściwie nie różni się zbytnio od OLX-a. To miejsce, w którym każdy zainteresowany może sprzedawać produkty, jak również wyszukiwać i kupować te, które wystawił ktoś inny. Oczywiście jest też system kategorii i filtrów (np. według lokalizacji).

Marketplace jest jednak przede wszystkim tablicą ogłoszeń, a nie platformą zakupową. Mówiąc najprościej, oznacza to, że Facebook daje miejsce do wstawiania ofert, ale ani nie pośredniczy w płatnościach, ani też nie ułatwia transportu.

Facebook Marketplace w Polsce

Facebookowy Markeplace mimo to ma spore szanse na sukces. Po pierwsze: już na starcie ma ogromną liczbę (potencjalnych) użytkowników, którzy nie muszą zakładać nowych kont. Po drugie: jest prosty do granic możliwości. Wreszcie po trzecie: wystawianie i przeglądanie ofert nic nie kosztuje (nie ma też prowizji).

Początkowo dostęp do Marketplace w Polsce ma tylko kilka procent użytkowników. Najpierw algorytmy muszą bowiem nauczyć się odsiewania fałszywych i nielegalnych ogłoszeń. Minie jednak pewnie tylko kilka tygodni i zakupy na Facebooku będzie mógł robić każdy.

Źródło: Facebook, Business Insider

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sharimsejn
  3
  Z jednej strony konto dla FB to taki trochę dla mnie przymus. Nie odczuwam wielkiej potrzeby posiadania konta na portalach społecznościowych. Jednak potrzebne mi do kontaktu z niektórymi osobami. Jednak jak tak sobie pomyślę o allegro o ich "dobrych zmianach" to mnie cofa. Odkąd zostało sprzedane jakiś czas temu są to tylko skoki na kasę i monopolizm.
  • avatar
   RobertJJ
   0
   No i nareszcie jakaś konkurencja. Doświadczyłem już zmian na allegro i mi w pięty idzie powoli bo i na kupujących się wszystko odbija przecież. Równia pochyła niestety... A już po tym wpisie http://netgraf.pl/blog/dlaczego-lepiej-sprzedawac-u-siebie-niz-placic-prowizje-na-allegro,20 i zobaczeniu wszystkiego co nas czeka od lutego ręce mi opadły...ci ludzie nie walczą o dalszy rozwój tylko żeby alle padło trupem.