Internet

Facebook nabył WhatsApp za 16 mld dolarów

przeczytasz w 1 min.

Ogromne wydarzenie w świecie platform społecznościowych. Czy jednak zaskoczenie?

Facebook WhatsApp

Najpopularniejszy portal internetowy na świecie – Facebook – nabył cieszącą się coraz większym zainteresowaniem platformę WhatsApp. Tych, którzy nie wiedzą – informujemy: WhatsApp to jedno z najprężniej rozwijających się narzędzi służących do bezpłatnej (a po pierwszym roku: niedrogiej) komunikacji internetowej za pośrednictwem telefonów komórkowych. Aktualnie korzysta z niej ponad 450 milionów użytkowników, z czego aż 70 proc. – każdego dnia. Nie dziwi więc fakt, że jego kupnem zainteresował się gigant branży – Facebook.

Umowa na dniach ma zostać sfinalizowana. W oficjalnym komunikacie portal Facebook poinformował, że nowy nabytek będzie go kosztował łącznie aż 16 miliardów dolarów – z tego 4 mld w gotówce i 12 mld w akcjach. W wyniku tego porozumienia współzałożyciel i dyrektor generalny WhatsApp Jan Koum dołączy także do ekipy internetowego giganta. Facebook potwierdził też, że usługa pozostanie żywa.

„WhatsApp jest na drodze do połączenia miliarda ludzi. Usługi, które osiągają ten etap są niezwykle cenne” – skomentował Mark Zuckerberg. – „WhatsApp będzie uzupełnieniem naszych istniejących usług czatu i wiadomości, dzięki czemu dostarczymy naszej społeczności nowych narzędzi”.

Jan Koum powiedział z kolei, że „rozwiązanie to daje usłudze WhatsApp elastyczność i możliwość rozwoju oraz wzrostu popularności. Ja, Brian [Brian Acton – współzałożyciel – dop.] i reszta ekipy będzie miała teraz więcej czasu, aby skoncentrować się na tworzeniu usług łączności, które są szybkie, niedrogie tak bardzo jak to tylko możliwe”. W dalszej części Koum zapewnia, że umowa jest forma kompromisu, co sprawi, że WhatsApp w dalszym ciągu będzie zgodny z pierwotną wizją.

Polecamy artykuł: O co w tym WhatsApp chodzi?

Źródło: Reuters, TheVerge, Facebook, TechCrunch

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  angelboy
  0
  skoro fejsbuk przejął whatsapp to przewiduję meeega komerchę i rychłą śmierć ... zrobią z tej apki wieszającą się, prądożerną i zjadającą zasoby apkę jak to jest w przypadku messengera ;/
  • avatar
   Łukasz9365
   -1
   http://www.youtube.com/watch?v=yh-KtF9va0I
   • avatar
    jkbrenna
    -1
    latwe pieniadze ma, latwo je wydaje, ten WinnsApp nie jest tego warty..chce jak to z MSFT bylo, zniszczyc wszystkich konkurentow,..
    • avatar
     jkbrenna
     -2
     le najlepsze jest to ze Viber ( firma isrelaka z sedziba na Cyprze ( Unia)) pewien magnat japonski za 700 milionow $ kupil i ta jest chyab wiecej warta..po prostu Facebook wyprzedzil.. a pomyslec, ze ta firme zalozyli dwaj IDF zolnierze, krorym placenie za kazda rozmowe ( nawet w zasiegu bezposrednim dwoch telefonow) na k...sie stala..

     ciiekawe jest to z tym roamningiem, jezeli dwaj polacy ,bedacy w Londynie sie troche zgubili, to aby sie odnalesc, musieli ciezkie taryfy roamingowe placic ,choc oddaleni od siiebie o 100 mtr byli..teraz juz jest troche lepiej..
     • avatar
      ADiS_
      0
      Skype przejął Microsyf - współdzielenie ekranu od tamtego czasu jest niesamowicie ograniczone i niefunkcjonalne tak jak kiedyś
      Shitbook przejął What's Up'a - z ciekawego programu zrobią syf i oczywiście trzeba będzie mieć na 100% fb żeby sie zalogować przecież...
      Pozostaje jeszcze tylko jedna nadzieja - Viber - może chociaż oni będą chcieli być niezależni.. może...
      • avatar
       jkbrenna
       0
       Viber kto zrobil, ten tez umozliwia te same uslugi..
       • avatar
        cyferluu
        0
        to w końcu 16 czy 19 ???
        • avatar
         michal0120
         0
         pewnie pomiędzy