Ciekawostki

Firmy nie panują nad licencjami na oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Analizy polskiego rynku biznesowego przeprowadzone przez firmę LOG System pokazały, że w rodzimych firmach i urzędach panuje ogromny bałagan w dokumentach licencyjnych. Nie chodzi tu tylko o brak licencji, ale również nieprawidłowe i nieefektywne wykorzystanie posiadanego oprogramowania.

Zgodnie z badaniami większe polskie firmy, które mają średnio około 3 tysięcy licencji, w ponad połowie przypadków  (1,7 tysiąca) mają nieuregulowany ich status prawny. Utrudnia administratorom infrastruktury IT nie tylko zarządzanie firmowym oprogramowaniem. Naraża również przedsiębiorstwa na kary finansowe w  przypadku kontroli antypirackiej, a zarazem na utratę reputacji.

Niewykorzystane licencje, które stanowią aż 58% wszystkich dokumentów, należy zaliczyć do dwóch grup. Pierwsza to licencje, które nie zostały zaktualizowane, a  pracownicy nadal korzystają z oprogramowania. Druga grupa licencji to takie, które są już niewykorzystywane, ale zachowały ważność, a firma ma prawo (jeśli licencja na to pozwala) je odsprzedać.

Frirmy nie panują nad licencjami na oprogramownie

Grzechem administratorów IT jest nie tylko nieaktualizowanie licencji, ale często także nieefektywne ich wykorzystanie. Często producent oprogramowania udostępnia licencje w pakietach przy zakupie których koszt jest znacznie niższy. Czasem licencje pozwalają na znacznie większy zakres wykorzystania niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Warto również sprawdzić czy konieczny jest zakup danego oprogramowania, np. mogą wystąpić sytuacje w których zakup pojedynczej aplikacji niż całego pakietu biurowego jest bardziej opłacalny. Kupując licencje, administrator IT powinien ściśle współpracować z osobami odpowiedzialnymi za rozwój firmy, aby odpowiednio dopasować oprogramowanie do aktualnych i przyszłych potrzeb pracowników. Stąd też wniosek, który często pojawia się w analizach rynku biznesowego, który przedstawia posadę CIO (szef struktury informatycznej) jako stanowisko o  znacznie szerszym zakresie kompetencji niż tylko zarządzanie sprzętem i  oprogramowaniem.

W celu ułatwienia audytu oprogramowania warto zastosować oprogramowanie, jak np. aplikacja LOG System stworzona przez firmę która przeprowadziła opisywane badania. Audyt pozwala nie tylko określić, które licencje są ważne, ale pomaga w edukacji pracowników w zakresie przysługujących im praw dotyczących wykorzystania oprogramowania.

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Irrlicht
  3
  I dlatego jest fajnie, jak można użyć czegoś na GPL-u.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   fajny lapek, co to za model?
   • avatar
    lucjanmPL
    1
    panowie aplikacją log systemem handluje Komputronik biznes, wiem bo miałem z ich programem do czynienia, ale powyżej 100 kompów aplikacja już nie nadaje się do użytku, zamulała strasznie zostałem przy sprawdzony starym OCS-ie Inventory, który też daje radę i jest opensource'owy, jedynie przy ponownej instalacji tworzy kolejny wpis, ale pokazuje je obok siebie, i jest możliwość połączenia tych samych nazw kompów w celu ujednolicenia licencji i sprzętu, log system tylko ładnie wygląda i ma możliwość generowania raportów do plików np. Excel'a na tym się kończy jego przewaga, no może jeszcze ale to już kwestia zamulania większego, mozna u użytkownik sprawdzic nawet jakie plik ma na kompie tj. mozna ustawić auto kasowanie filmów divx albo mp3 z określonych lokalizacji, log system podzieli nam tez aplikacje na komercyjne i niekomercyjne, darmowe i płatne pokaże klucze dla programów, oraz podpowie ilu licencji brakuje jeśli którys komp ma jakis program pirat, rozróżni wersje np office'a a jest ich trochę tego akurat OCS nie potrafi ale za cenę jaką wołają panowie to powinien ten program sam wszystko jeszcze podać na tacy z obiadem
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ta reklama była niedawny na chipie, pclabie, itd, itp ... a teraz tutaj ... to chyba jakaś akcja marketingowa na dużą skalę?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Najtaniej wychodzi do prac biurowych zakupienie porządnego komputera, na który kupuje się oprogramowanie, a resztę komputerów, żeby tylko działały i pracować zdalnie.