Technologie i Firma

Dronowi kurierzy tam, gdzie są potrzebni

przeczytasz w 1 min.

Firmy Flytrex i AHA uruchomiły usługę dostaw dronowych dla klientów z „pechowej części” stolicy Islandii, Rejkiawiku. To naprawdę ma sens.

Nie każdy mieszka w centrum, a godzinna podróż do sklepu po zapomniany proszek do pieczenia nie brzmi jak najlepszy sposób na spędzenie piątkowego popołudnia. Tymczasem mieszkańcy „pechowej części” Rejkiawiku właśnie z takim utrudnieniem muszą się mierzyć. Z pomocą przychodzi jednak firma Flytrex i jej drony.

Dzięki temu, że nie mają problemu z pokonaniem rzeki w poprzek, drony Flytrex skracają czas dostawy z magazynu AHA (jednego z największych e-sklepów w Islandii i pierwszego partnera) do domu klienta z (to liczby uśrednione) 25 do zaledwie 4 minut. To oznacza więc sporą oszczędność czasu, a także – jak nietrudno się domyślić – niemałą redukcję kosztów.

Dronowi kurierzy to idea, z którą ogromne nadzieje wiąże gigant sektora e-commerce, Amazon. Pod koniec ubiegłego roku odbył się pomyślnie zakończony eksperyment z taką dostawą i Amerykanie już patentują kolejne rozwiązania, które mogą sprawić, że drony staną się podstawą jej miejskiego systemu wysyłkowego – „ule dla dronów” w centrach miast czy też paczki ze spadochronami.

Flytrex robi sobie świetną reklamą, ale praktyczne zastosowania są dyskusyjne. Z jednej strony oczywiście możliwość szybszego uzyskania produktów to udogodnienie, któremu trudno zaprzeczyć, z drugiej zaś – nie wiadomo czy ludzie rzeczywiście będą chcieli płacić za „kuriera”, który przetransportuje dla nich małą paczkę (bo dużej przecież nie uniesie).

Tak czy inaczej jest to kolejny dowód na to, że dronowi kurierzy mogą okazać się bardzo pomocni w pewnych szczególnych sytuacjach (takich jak właśnie niesprzyjający samochodowym dostawom teren). To zaś otwiera możliwości dla sklepów (tych stacjonarnych, jak i internetowych), by zapewnić wszystkim klientom równe traktowanie (czyt. dostawę ekspresową).

Krótko mówiąc: korzyść dla sprzedawcy i korzyść dla klienta – oby więcej takich rozwiązań!

Źródło: Flytrex, Engadget

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  2
  Fajna alternatywa dla nosiczy w słowackich schroniskach ;)
  • avatar
   piotr.potulski
   1
   Płacenie za przesyłkę często jest droższe jedynie pozornie w liczeniu kosztów po drugiej stronie nie uwzględnia się kosztów dojazdu do sklepu i straconego czasu.
   • avatar
    Konsole Rzondzom
    -1
    Super sprawa na wysłanie walentynki.