• benchmark.pl
 • Foto
 • Rozsądek zwyciężył - swoboda fotografowania w miejscach publicznych nadal obowiązuje
Foto

Rozsądek zwyciężył - swoboda fotografowania w miejscach publicznych nadal obowiązuje

przeczytasz w 2 min.

Parlament Europejski odrzucił utrzymał w mocy zasadę Wolności Panoramy, która obowiązuje w większości krajów Unii.

Mamy za sobą jedno z istotniejszych dla fotografujących w miejscach publicznych głosowanie w Parlamencie Europejskim. Donosimy, że propozycja zlikwidowania swobody znanej jako wolność panoramy została odrzucona znaczną większością głosów. Nie udało się jednak przeforsować rozszerzenia tej zasady na inne kraje, w których wolność panoramy nie obowiązuje. Nie jest jednak tak źle jak to niektórzy przestawiają.

Czym jest wolność panoramy, czyli swoboda fotografowania w miejscach publicznych i dalszego używania zdjęć, pisaliśmy kilka dni temu w obszernym tekście. A także o konsekwencjach jakie płynęłyby z jej zniesienia.

W czwartek 9 lipca 2015 roku jedynie 40 z 751 europarlamentarzystów opowiedziało się za zlikwidowaniem tej zasady. Przeraża co prawda nawet ta czterdziestka fotograficznych rozbójników, ale cieszy, że wielu pasjonatów fotografii nie będzie musiało porzucić swojego zajęcia.

Co jednak z Francją czy Belgią, a także Włochami, w których wolność panoramy nie obowiązuje? Faktycznie, zakazy tam obowiązują i uprzykrzają fotografowanie, ale nie czynią go niemożliwym jak to niektórym się wydaje. Na przykład budynek Atomium w Brukseli. Można go swobodnie fotografować i wykorzystywać zdjęcia do celów niekomercyjnych, prywatnych. To, że jest on ocenzurowany na stronach Wikipedii wiąże się z faktem, że udostępniane przez nią prace można wykorzystać także komercyjnie.

Atomium na stronie Wikipedii
Atomium na stronie Wikimedia


Atomium bez cenzury na stronach Street View, nie oznacza to jednak, że Google nie postarało się o odpowiednią zgodę

Drugi przykład, wieża Eiffla w Paryżu. Problemem w tym przypadku jest fotografowanie jej po zmroku, gdy włączona jest iluminacja - istalacja oświetleniowa objęta jest prawem autorskim. Można zatem zrobić zdjęcie, ale przed jego upublicznieniem konieczne jest uzyskanie zgody (trzeba wystosować odpowiedni e-mail do właściciela praw). Nie oznacza to zaraz, że będziemy musieli płacić. W tym przypadku jednak procedura jest już dużo bardziej kłopotliwa.

W Polsce z kolei obowiązuje wolność panoramy, ale nie oznacza to, że podczas fotografowania można wykazywać się brakiem jakiejkolwiek kultury. Gdy chcemy sfotografować imprezę, która nie ma rangi publicznej warto najpierw poprosić o zgodę, a w przypadku jej braku nie być nachalnym.

Wiele zakazów fotografowania ma także zadanie pełnić rolę odstraszającą namolnych fotografów. Często wystarczy chwila rozmowy z ochroną, czasem z zarządcą budynku lub posesji, by otrzymać zgodę, obejmującą nawet więcej niż wskazywałaby na to przyzwoitość.

Podsumowując. Wolność panoramy zwyciężyła, lecz musimy być świadomi, że i tak zakazy lub konieczność uzyskania licencji będą występowały. Oby tylko jak najmniej było tak absurdalnych jak zakaz stosowania statywu w parku w myśl zasady - „ze statywu, to na pewno komercyjnie”.

Źródło: PE, fot: Karol Żebruń

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sabaru
  9
  Jak zwykle chodzi tylko o kasę.
  • avatar
   Fiona
   5
   Normalnie się rozpłaczę ze szczęścia...

   Najpierw debilna debata, czy strażnik miejski może wejść do każdego domu, bo ma takie widzimisię i zabrać dziecko rodzicom.
   A później odtrąbienie wielkiego sukcesu demokracji jak pomysł upadł... ***

   Ludzie wodę z mózgów Wam się robi. Takie debilne pomysły nigdy nie powinny trafić pod obrady !!!!!!!

   *** przykład fikcyjny, mający pokazać głupotę pomysłu
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    łał, dziekujemy Ci zbawco, ukochana, najwspanialsza UE.
    • avatar
     Balrogos
     1
     po prostu LOL, uwazam ze neandertalskich rysunków na skałach tez nie powinnismy fotografowac to w brew prawu powinnismy poprosic neandertalczyka z zgode.
     • avatar
      grzesiq
      1
      Świat w ogóle jest już więzieniem, zero wolności, prawa, każdy musi wiedzieć co robisz, nie możesz wychowywać swoich dzieci po swojemu...
      • avatar
       moorell
       0
       Są jakieś ograniczenia odnośnie tego "braku wolności"? Mam na myśli sytuację w której fotograf strzela panoramkę miasta, po czym musi "rozmawiać" z właścicielami setek budynków, itp.
       • avatar
        Vieworld
        0
        Uff..