Technologie i Firma

G20 w Hamburgu - wezwanie firm technologicznych do walki

przeczytasz w 1 min.

Podczas szczytu G20 liderzy państw wezwali firmy technologiczne do podjęcia walki z treściami nawiązującymi do terroryzmu w Internecie.

Trwa szczyt G20 w Hamburgu. Liderzy państw spotkali się, by porozmawiać na najważniejsze tematy dotyczące obecnej sytuacji na świecie – o systemie finansowym, polityce klimatycznej, medycynie czy migracji i uchodźstwie, ale też o popularyzacji nowych technologii oraz zagrożeniach terrorystycznych. Poruszając ten ostatni temat właśnie do gigantów „naszej”, internetowej branży zaapelowali przywódcy. 

Zaapelowali i zapowiedzieli ścisłą współpracę z Doliną Krzemową oraz technologicznymi firmami z całego świata. Chcą, by pomogli oni w walce z rozprzestrzeniającą się w Internecie propagandą terrorystyczną. To oznacza przede wszystkim monitorowanie ruchu w obrębach portali społecznościowych i innych cyfrowych usług, a następnie kasowanie treści, stanowiących zagrożenie.

Kluczem do sukcesu w walce z treściami terrorystycznymi w sieci (oraz z ich efektami w realnym świecie) ma być sprawna wymiana informacji – zarówno na temat konkretnych osób i akcji, jak i na temat sposobów wykorzystywanych do lokalizowania zagrożeń. Ich źródłem są przede wszystkim: propaganda, planowanie aktów terrorystycznych, finansowanie czy rekrutacja.

„W tym kontekście kluczowe są narzędzia filtrujące, wykrywające i usuwające treści, które dotyczą aktów terrorystycznych” – czytamy w oświadczeniu. Dlatego też więksi i mniejsi reprezentanci przemysłu technologicznego są zachęcani „do dalszego inwestowania w technologię i kapitał ludzki, aby usprawnić te działania”. Wszystko to zaś ma się odbywać z poszanowaniem zasady wolności słowa.

Jest to kontynuacja deklaracji i wezwań z majowego szczytu G7, podczas którego wydano oświadczenie: „Internet jest jednym z najważniejszych osiągnięć technologicznych ostatnich dziesięcioleci, ale też potężnym narzędziem do celów terrorystycznych. Zachęcamy przemysł do podjęcia natychmiastowych działań w zakresie rozwoju i udostępniania nowych technologii i narzędzi do poprawy automatycznego wykrywania treści promujących przemoc i terror oraz zobowiązujemy się do wspierania tych wysiłków”.

Dodajmy, że takie wysiłki zostały już podjęte. Facebook, Microsoft, YouTubeTwitter ogłosiły pod koniec czerwca utworzenie grupy Global Internet Forum to Counter Terrorism, w ramach której wymieniają się informacjami o rozwiązaniach technologicznych i nie tylko.

Źródło: Hacker Noon, G20, inf. własna. Foto: Devanath/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  17
  Oni lepiej niech zaczną walczyć z prawdziwymi terrorystami - wojskiem i ustawami antyimigracyjnymi, a nie narzędziami do cenzurowania ostatnich prób społeczeństwo do obrony przed inwazją - bo tylko temu będą służyć...

  Bomba - incydent
  Oplucie imigranta - skandal terrorystyczny i rasistowski na skalę europejską!
  • avatar
   Stashqo
   15
   Jakoś dziwnie czuję, że to blokowanie "treści terrorystycznych" jak zawsze skończy się jeszcze większą cenzurą internetu, a w szczególności cenzurą treści i opinii, które nie są zgodne z myślą rządów.
   • avatar
    Ghola
    2
    No tak bo najlepiej to kasować wszystko jak leci.

    Nie prościej i rozsądniej jak wyłapie się takie treści to przekazać informacje odpowiednim służbom ? Oni już doskonale będą wiedzieć co z tym zrobić.

    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Najpierw niech się wezmą za globalistów,za bardzo popuścili lejce lewackiej dziczy.
     • avatar
      Kenjiro
      2
      Świetnie, wreszcie stwierdzenia:
      "Posadźcie zagony za domem"
      lub
      "Ciotka Helena przesyła kartofle"
      będą zakazane, bo to przecież wiadomo, że tak tylko szpiedzy i terroryści piszą!

      A poważnie, jeśli ktoś chce coś ukryć, to ukryje i nie ma możliwości, by z tym walczyć, bo zawsze ów ktoś jest krok z przodu.
      Aczkolwiek mnie cieszą powyżej wspomniane zapędy, bo dzięki temu utworzą lub rozwiną się programy, które pozwolą bezpiecznie i anonimowo przesyłać dane na znacznie większą skalę niż np. dzisiejszy TOR. Szczególnie w momencie, gdy owe ograniczenia zaczną dotykać przeciętnych obywateli.
      • avatar
       kombajn
       2
       Wystarczy zainstalować sobie PGP (darmowe jest zdaje się GPG) ustawić klucz szyfrujący na 8192 bity i wszystkie agencje z NSA na czele mogą ci nagwizdać. Można bardzo łatwo ustawić sobie korespondencje przez maila szyfrowaną asymetrycznie na poziomie nie do złamania. Uczy się o tym na podstawowym kursie z bezpieczeństwa sieci komputerowych więc brednie o tym że trzeba cenzorować media społecznościowe żeby powstrzymać kontakty terrorystów są wyssane z palca. Poza tym terrorystów nawołujących do dżihadu na facebooku itp nie należy blokować czy usuwać im wpisów tylko należy wtrącać do więzienia.
       • avatar
        makaka10
        -1
        https://www.g2a.com/r/gramy-tanio
        • avatar
         HoseArkadioMorales
         0
         niedługo wybuchnie wojna
         • avatar
          PITUCH1
          0
          I jak zawsze z ręką w nocniku,
          Koleś na Twicie pisał , że idzie sie wy.... w powietrze ...
          6H potem kapneli się , że pisał prawdę .....