Karty graficzne

Karty GeForce RTX 4000 na pierwszych renderach. Nie będziecie zaskoczeni

przeczytasz w 2 min.

Nvidia w tajemnicy pracuje nad nową serią kart graficznych GeForce RTX. W sieci pojawiają się spekulacje odnośnie referencyjnych modeli, ale ich wygląd nie powinien być specjalnym zaskoczeniem.

Modele GeForce RTX 4000 mają wprowadzić nową architekturę, która pozwoli uzyskać spory wzrost wydajności względem obecnych modeli GeForce RTX 3000. 

Wysokie osiągi zostaną jednak okupione wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Mówi się, że nowe modele generowałyby bardzo dużo ciepła i wymagałyby zastosowania bardzo wydajnego chłodzenia.

Jak będą wyglądać karty GeForce RTX 4000?

Wiemy, że w planach producenta są trzy modele: GeForce RTX 4090, GeForce RTX 4080 i GeForce RTX 4070. Karty pojawią się zarówno w wersjach referencyjnych (zaprojektowanych przez Nvidię jako wersje Founders Edition), jak i niereferencyjnych (zaprojektowanych przez partnerskich producentów). Wygląd tych pierwszych nie powinien być dla nas zaskoczeniem.

GeForce RTX 3090 Ti Founders Edition
GeForce RTX 3090 Ti Founders Edition

GeForce RTX 4000 - radiator z chłodzenia

GeForce RTX 4000 - radiator z chłodzenia
Zdjęcia mające przedstawiać fragment radiatora z kart GeForce RTX 4000 Founders Edition

Użytkownik kopite7kimi twierdzi, że referencyjne wersje kart GeForce RTX 4090 Founders Edition i GeForce RTX 4080 Founders Edition mają wyglądać tak jak GeForce RTX 3090 Ti Founders Edition. Oznaczałoby to, że producent zastosuje potężne, 3-slotowe chłodzenie z dwoma przeciwstawnie ułożonymi wentylatorami. Potwierdzałyby się zatem wcześniejsze przecieki z tajemniczym radiatorem.

GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition
GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition

GeForce RTX 4070 Founders Edition ma cechować się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, więc podobno ma on wyglądać jak GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition – karta miałaby wykorzystywać mniejsze, dwuslotowe chłodzenie z dwoma przeciwstawnie ułożonymi wentylatorami.

Podobne informacje potwierdza użytkownik Moore's Law is Dead. Tyle tylko, że jego źródła wspominają o dwóch topowych modelach: GeForce RTX 4090 i GeForce RTX 4090 Ti.

GeForce RTX 4090 Ti

GeForce RTX 4090 Ti

GeForce RTX 4090 Ti
Podobno tak ma wyglądać GeForce RTX 4090 Ti - topowa karta Nvidii

Producent miałby tutaj zastosować podobne chłodzenie do tego z karty GeForce RTX 3090 Ti Founders Edition… ale w jeszcze bardziej rozbudowanej wersji. Mielibyśmy do czynienia z OGROMNYM radiatorem i dwoma dużymi, przeciwstawnie ułożonymi wentylatorami.

Jak będą wyglądać niereferencyjne wersje kart GeForce RTX 4000? Możemy sobie tylko wyobrażać, ale, jeśli informacje o wysokim poborze mocy się sprawdzą, to możemy spodziewać się ogromnych radiatorów lub nawet powszechnego wykorzystania chłodzenia cieczą.

Źródło: Twitter @ kopite7kimi, ChipHell, Moore's Law is Dead

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  angelboy
  8
  Powtórzę co już pisałem, ta seria kart będzie serią do ominięcia szerokim łukiem, najpewniej ze względu na ceny ale także pobór prądu i prawie znikomą ofertę w innowacji ... jeśli w serii 5xx nie będzie niczego spektakularnego to też ją ominę. Po wyłonieniu ray-tracingu jakby chwilowo postęp zdechł :(
  • avatar
   Kerebron
   1
   Zobaczymy kiedy dojdą do momentu, gdy wentylatory na karcie będą montowane poprzecznie do laminatu. :]
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    macie słabe dojścia. prawdziwie sensacyjna grafa od Nvidia, prototypowanie tutaj:
    https://www.youtube.com/watch?v=0frNP0qzxQc
    uwaga, trzeba do tego większej obudowy. nie tylko większej wtyczki :)
    • avatar
     Batyra
     0
     Dobra, mogę być fanboyem ale mi się podoba :) a samo PCB nie jest duże więc po założeniu ładnego bloku wodnego będzie cudo ;)
     • avatar
      antytalent
      0
      Jeszcze kilka generacji i trzeba będzie montować do takich kart chłodnice samochodowe podobnej wielkości.
      • avatar
       szymcio30
       -1
       Podobno to Ukraina miała sie poddać w 3 dni, a do dzisiaj walczy. A tak poważnie wątpię czy Nvidia postawi na to samo chłodzenie co 3090Ti. Zreszta jak na razie to wszystko plotki i przypuszczenia. Po wakacjach wszystko sie wyjaśni
       • avatar
        JankukSzopen
        -11
        Cze tu Jan Szopen. Zadam ci jedno tylko pytanie! Czy chciałbyś być bardzo bogatym wręcz obrzydliwie człowiekiem? Na pewno odpowiedz brzmi tak! Ale myślisz sobie ze jako zwykły obywatel nie ma na to szans! Ze pierwszy milion trzeba ukraść! Ze trzeba mieć bogatych rodziców krewnych. Ze trzeba mieć znajomosci albo nawet ze trzeba być mafiozą!
        A co jeśli ci powiem ze wcale tak nie musi być! Ze zarobisz pierwszy milion uczciwie!
        Sam tak jak ty byłem kiedyś zwykłym uczciwym obywatelem, studentem informatyki dorabiającym jako kelner.
        A dzisiaj jestem multimilionerem! A wszystko dzięki handlowi kryptowalutami! Prosto i co najważniejsze uczciwie zarobiłem 30 milionów$ inwestując niecałe 10$!
        Dzisiaj żyje jak krul! Wielka posiadłość z czterema basenami, cztery najdroższe Tesle, sypiam z pięknymi kobietami z całego świata!
        Ponadto zostałem swiatowej sławy ekspertem, autorytetem, influencerem, celebryta obracającym się w swiecie miliarderów, celebrytow, polityków, swiatowej szlachty i calej śmietanki towarzyskiej z całego świata!
        Ty tez możesz uczciwie tak jak ja zostać multimilionerem! ZAonstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj z mojego linka polecajacego a dostaniesz na start az 25$ w Cro!
        Wykonaj tez pierwszy krok a miliony wkrótce wylądują na twoim koncie odmieniając twoje życie!
        Chandel kryptowalutami robi milionerów z każdego ponieważ kryptowaluty są nowym złotem ale cyfrowym! Kryptowaluty to przyszłość inwestowania dlatego tak ważne jest abyś zaczął handlowac nimi już dzisiaj!
        Mimo ze żyje jak krol nadal jestem tym samym Janem Szopenem co jeszcze kilka lat temu! Nieskazitelnie uczciwym obywatelem! Mimo ze mam pieniądze, dwór, najdroższe bryki, sławę, piękne kobiety! Oro mój kod polecający
        jjey2xxs9c