Internet

GIF-y zaktualizowane - trafią m.in. na Facebooka i Twittera

przeczytasz w 1 min.

Wszyscy kochamy GIF-y. Imgur dokonał dzisiaj czegoś, z czego zadowoleni będą ci, którzy lubią się tymi zapętlonymi animacjami także dzielić z innymi.

Imgur GIF
animacja: Hype_Man / Reddit via VentureBeat

Wszyscy kochamy GIF-y. Imgur dokonał dzisiaj czegoś, z czego zadowoleni będą ci, którzy lubią się tymi zapętlonymi animacjami także dzielić z innymi. 

Project GIFV ma na celu przekształcić załadowane do bazy Imgur pliki .gif w takie o formacie .gifv. Co to jednak właściwie oznacza dla samych użytkowników? Przede wszystkim takie obrazki (a właściwie: animacje) są lżejsze i lepiej zoptymalizowane pod portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter, które do tej pory nie radziły sobie z poprawnym wyświetlaniem GIF-ów (przynajmniej dopóki nie zainstalowaliśmy odpowiedniego rozszerzenia). 

„Obecny format GIF jest przestarzały i niekompatybilny z dzisiejszym Internetem. To, co te animacje oferują jest jednak niesamowite. Tym, co kocham w nich najbardziej jest pokazywanie najśmieszniejszego momentu w kółko, raz po raz” – powiedział dyrektor generalny Imgur, Alan Schaaf.

GIF-y są popularne od wielu, wielu lat i nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Format ten ma jednak jeden bardzo duży problem – pliki mogą mieć bardzo duże rozmiary, co sprawia, że animacje ładują się długo, a czasem w ogóle nie są w stanie się załadować. Nowe, GIFV, są znacznie mniejsze – jak informuje Imgur, plik o rozmiarze 50 MB „kurczy się” do zaledwie 3-5 MB.

Format GIFV to właściwie nic nowego – to w rzeczywistości zmodyfikowana wersja MPEG-4 (bez dźwięku). Jako że jednak Imgur jest obecnie liderem w sektorze hostingu grafiki, format GIFV może teraz mocno zyskać na popularności i stać się wreszcie standardem …czego sobie i wam zyczymy.

Źródło: VentureBeat

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danio1611
  17
  w końcu...
  • avatar
   entropic
   2
   jakby nie mogli sie jak ludzie przerzucic juz na webm
   • avatar
    rak474
    0
    Gif to gif. Dla mnie bez zmian.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     O .apng nie pomyśleli. Albo o .webm jak powiedziano wyżej.
     • avatar
      PL_SBX
      0
      A wiadomo może czy jakość (ilość kolorów) jest większa?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nie zastąpią. GIF bazuje na palecie kolorów, nie ma subsampligu chrominacji, typowej dla formatów mpg, czyli przeróżnych 4:2:2 czy 4:2:0. To przechodzi przy zdjęciach, ale nie w animkach dokładnych do piksela. A że ktoś zaczął klipy filmowe na gify przerabiać...
       Kolejną specyficzną cechą animowanych gifów jest dowolny czas wyświetlania klatki. Nie ma sztywnego FPS.
       • avatar
        silvver
        0
        Mogli by pójść w webm