Ciekawostki

GNOME się zmienia - nadchodzi mała rewolucja

przeczytasz w 1 min.

Planowana na przyszły rok premiera nowej wersji tego popularnego środowiska graficznego, będzie dla niego otwarciem nowego rozdziału. Pożegnamy nazewnictwo 3.x, bo pojawi się GNOME 40. Spory przeskok – i tego samego można się spodziewać w zawartości.

W GNOME 40 zmieni się sporo

GNOME 40 zmieni sposób, w jaki zarządza się oknami i obszarami roboczymi w systemie. Wszystko to jest oparte na badaniach i analizach, a owocem ma być intuicyjne w obsłudze środowisko graficzne sprzyjające efektywności i wielozadaniowości. 

GNOME będzie witał cię nie pustym pulpitem, lecz trybem zadań. Nowym trybem zadań – z poziomym przełącznikiem przestrzeni roboczych, z poziomym paskiem ulubionych aplikacji i widocznym polem wyszukiwania. Wybranie którejś przestrzeni lub aplikacji, powoduje oczywiście wypełnienie nim/nią całego ekranu (przy czym do trybu zadań można w każdej chwili przejść – tu nic się nie zmienia). 

GNOME 3GNOME 40
Porównanie dotychczasowej i nowej wersji GNOME. 

Gdy otworzysz wiele okien na jednym pulpicie to w trybie zadań zobaczysz je rozmieszczone na podglądzie (zresztą przestrzenie będą teraz centralną częścią tegoż trybu). Warto wspomnieć, że zostały dodane ikony aplikacji – dla ułatwienia identyfikacji, a także o możliwości ustawienia różnych tapet na różnych obszarach roboczych. Pod względem interakcji nic się nie zmieniło. 

Wróćmy do trybu zadań i włączmy podgląd wszystkich dostępnych aplikacji. Teraz będziesz je przewijać na boki, a nie w pionie – dla zachowania spójności. Nie zrezygnowano przy tym z wprowadzonych niedawno nowinek, takich jak możliwość zmiany kolejności programów czy tworzenia konfigurowalnych folderów. 

GNOME aplikacje

Premiera GNOME 40 już blisko

GNOME 40 ma zadebiutować w marcu 2021 roku. Czekasz na tę premierę czy to środowisko nadal nie ma ci nic do zaoferowania?

Źródło: GNOME, OMG! Ubuntu!, informacja własna

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ewald22
  4
  Witam. Używam linux mint 20 na stacjonarnym komputerze oraz mam deepin 20 na laptopie. Kiedyś miałem deepin 15. Pozdrawiam.
  • avatar
   init0
   1
   Nie przepadam za gnome, już kde mi bardziej odpowiada. Sam od lat używam i3-wm i polecam.
   • avatar
    Aquagen
    1
    Ja używam Ubuntu i Fedory. W obu przypadkach Gnome, ale lubię taki "cukierkowy" wygląd jaki dają Candy Icons i Sweet Folder Dark Theme - patrz GitHub użytkownika Eliver Lara.
    • avatar
     greghostor
     1
     Planuje przejść na Linuxa ale nie wiem którego wybrać
     • avatar
      Krypi
      0
      Zastanawiam się czy na tym portalu są użytkownicy Linuxa. A jeżeli są czy jest to spora grupa czy raczej skrajna mniejszość. Jak ktoś używa Linuxa proszę o info w komentarzu. (nie mówię o androidzie który jest jakimś tam systemem rodziny Linux , chodzi mi o Desktopy)
      • avatar
       Euukaliptus
       0
       Używam czystego linux'a, zmodyfikowane Ubuntu 20.04 własne jądro 5.8.14 i kilka innych ustawień jak TLP itp.
       Nie mogę się doczekać ogólnie gtk 4.0 choć wyszły już pierwsze wersje stabilne to teraz czas na ewentualne łatanie bugów. Gnome 40 na pewno zbuduje sam ze źródła. Teraz jeszcze tylko liczyć na coraz większą pracę i zwiększenie porzucania X11 na rzecz Wyland'a co juz sie mocno dzieje. Ostatnio czytałem że oficjalnie prace rozwojowe X11 są porzucone, pozostaje tylko reperowanie ewentulanych bugów. Żałuję że mam kartę od Nvidia i nie moge się cieszyc w pełni linuxem, ale przed wakacjami wymieniam cały zestaw PC i drugi raz Tego błędu nie popełnię bo jeżeli chodzi o Linux'a to Intel i AMD >>>>>>> Nvidia :)
       • avatar
        Ahura
        -1
        ciekawe czy usuną bugi typu "niedziałająca klawiatura po wybudzeniu z uśpienia", "zawieszenie na amen przy próbie zwykłego przeniesienia pliku myszką, z pulpitu do folderu"
        • avatar
         pawluto
         -2
         Od lat tylko gadanie że linux taki wspaniały...A jakoś nikt w to nie wierzy...
         Używam bezproblemowo windowsa a linux ...tylko do pewnych "nie do końca legalnych" zadań...:)
         • avatar
          biuro74
          -4
          SKĄD WY MACIE TYCH "REDAKTORÓW" - przepraszam - Z ŁAPANKI ???

          Wojciech Kulik, Seweryn Kułak, Wojciech Spychała...w każdym ich artykule interpunkcyjna czkawka. Tego się czytać nie da. To jest tak denerwujące, jak - przykładowo - klepanie Entera po każdym zdaniu. Albo rozpoczynanie każdego zdania od tego samego wyrazu, czy pisanie "nowa Polska technologia", albo i "dam dla ciebie".

          Weźcie sobie jakiś kurs interpunkcyjny i przestańcie wpie**ać przecinki tam, gdzie człowiek używający telewizyjnej dykcji zrobi minimalną przerwę, bo słowo pisane rządzi się innymi prawidłami, niż słowo mówione ! Zapamiętajcie raz na zawsze regułę, że w zdaniu rozdziela się przecinkiem zwyczajowo dwa czasowniki oraz to, że imiesłów czasownikowy to nie czasownik. Ja pierdziu, szkoła podstawowa...
          • avatar
           rnog22
           0
           Jak tak będzie czysty GNOME wyglądał to chyba mnie do siebie przekona, dotychczasowe mnie odstraszało :) jeszcze jak się zrobi personalizację to miodzio będzie, ogólnie KDE od dłuższego czasu powiewa nudą, nic się nie zmienia, już DDE wygląda dużo lepiej :) coś z tym KDE muszą pozmieniać :)
           • avatar
            derunim
            0
            Używam w domu Ubuntu od 2007. W7 czasami do gier niedostępnych na linuksa.
            Jakoś dotychczasowe gnome, jak i unity mnie nie przekonało. Siedzę na starym gnome. Ale spróbuję tego przetestować. Do tej pory właśnie ergonomia środowiska dla mnie to był tradycyjny gnome...