Goodyear przedstawia sferyczne opony przyszłości

przeczytasz w 1 min.

Czy w temacie opon samochodowych można jeszcze wymyślić coś rewolucyjnego? Jeden z liderów branży, Goodyear, jest o tym przekonany.

Goodyear Eagle-360

Czy w temacie opon samochodowych można jeszcze wymyślić coś rewolucyjnego? Jeden z liderów branży, Goodyear, jest o tym przekonany. Na dowód prezentuje bardzo interesującą koncepcję Eagle-360.

Liczba „360” w nazwie nie jest przypadkowa. Firma Goodyear przedstawiła bowiem pomysł sferycznych opon, które mogą poruszać się w dowolnym kierunku, wykorzystując w pewnym zakresie technikę lewitacji magnetycznej. Takie rozwiązanie pozwolić ma samochodowi poruszać się w dowolnym kierunku bez zmiany położenia podwozia. W efekcie poprawione jest bezpieczeństwo oraz komfort (szczególnie podczas parkowania na ciasnych miejscach).

Opony Eagle-360 to wizja bardzo futurystyczna i sam producent nie ukrywa, że projektował je z myślą o autonomicznych samochodach przyszłości. Co więcej, dostosowują one swoje parametry nawet do tego czy droga jest sucha, czy mokra. Dodatkowo zostały one wyposażone w czujniki, które przekazują informacje o pogodzie i warunkach drogowych innym pojazdom w pobliżu (w myśl koncepcji Connected Cars). Zasadę działania opon Goodyear Eagle-360 przybliża poniższy filmik:

Źródło: SlashGear, Goodyear

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  leotoro
  7
  to z filmu "I, Robot" z Willem Smithem ?
  • avatar
   Kenjiro
   5
   Eee? A jak przekazać siłę napędową? A jak zamontować amortyzator, który z jednej strony daje duży zakres ruchu, a z drugiej trzyma koło, by nie odpadło (elektromagnetyczne rozwiązania mają bardzo mały zakres, albo wymagają ogromnych mocy). Pytań ciśnie się więcej...
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Tak, bo zwykłe opony nie mają 360 stopni. Do sfery to już bardziej pasuje 4*PI. Ale co tam, marketing rządzi się swoimi prawami - matematyka jest passe.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Po co w samochodzie lewitującym magnetycznie opony a ogólniej koła? i to jeszcze ruchome?
     I lewitacja magnetyczna wyklucza poruszanie się po wszystkich konwencjonalnych drogach.