Ciekawostki

Google będzie wiedział co masz w domu - system rozpoznawania przedmiotów

przeczytasz w 1 min.

Automatyczne rozpoznawanie obiektów na zdjęciach nie jest obecnie doskonałe. Za rozwiązanie tego problemu zabrali się inżynierowie firmy Google.

Google rozpoznawanie obiektów

Automatyczne rozpoznawanie obiektów na zdjęciach nie jest obecnie doskonałe. Nawet gdy komputer jest wspomagany przez inteligentne algorytmy, nie wszystkie elementy znajdujące się na danej scenie są interpretowane poprawnie. Za rozwiązanie tego problemu zabrali się inżynierowie firmy Google

Nowe narzędzie Google to właściwie nic innego jak system automatycznego rozpoznawania przedmiotów. Z tą jednak różnicą, że dzieło giganta z Mountain View charakteryzować ma się niespotykaną dotąd dokładnością. Jak chwali się na swoim blogu – algorytmy nie mają problemu nawet z częściowo zakrytymi obiektami.

Jak to możliwe? Kluczem jest sieć neuronowa – dzięki niej możliwe jest bowiem szybkie uściślenie kryteriów wyszukiwania bez konieczności wykorzystywania dużej dodatkowej mocy obliczeniowej. W rezultacie otrzymujemy system znacznie dokładniej skanujący obraz, który może pochwalić się lepszą identyfikacją obiektów, a w przypadku niepewności – lepszymi domysłami.

Google rozpoznawanie obiektów pies

Najnowsze narzędzie inżynierów Google jest więc w stanie rozpoznać mnóstwo elementów znajdujących się na zdjęciu naszego salonu (jak pokazują grafiki promujące – nawet kota w powietrzu). Technologia jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, ale gigant z Mountain View zapewnia, że projekt będzie kontynuowany.

Jaki jest cel? Stworzenie narzędzia, które pozwoli na łatwiejsze wyszukiwanie rzeczy w Internecie. Słowem – poprawienie skuteczności wyszukiwarki obrazów Google.

Źródło: Engadget, Google

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Sa rzeczy ktore ludzie robia w domach na ktore nawet google nie wpadnie...
  • avatar
   Dudzio993
   5
   Yyy czyli zawartość mojego pokoju ma pomóc w ulepszeniu wyszukiwarki ?Oo?
   • avatar
    Silver
    5
    Widzę, że sceneria rodem z filmów staje się prawdziwa. Przeglądasz sobie internet a tu dostaje znikąd reklamę np. mebli, owoców z biedronki, kwiatków z obi, pościeli ... no wszystkiego co sobie wykryje... Konsumpcjonizm na maksa nic tylko ciągle kupować...
    • avatar
     lysycoprobo
     4
     jak będę pił Amarena z biedronki to go na bank nie rozpozna yo
     • avatar
      Dragonik
      4
      najlepeij to wogóle nie podłączać kamerki a w laptopie zakleić czarną taśmą. A co do białych ścian to dostaniesz reklamę śnieżki kolorowej:)
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       a "my grandson nathan" nadal nie znajduje
       • avatar
        piccardo
        3
        To pewnie powstaje dla google glass xD M$ ma kinekta który skanuję nam mieszkanie i nas nasłuchuje, ale ten może tylko patrzeć tam gdzie stoi a glass no cóż zobaczy ewrything. Idziesz do WC a tam nagle jeb reklama powiększanie penisa ahahahah xD (upraszam o nie domniemywanie mojego rozmiaru nie to jest obiektem tematu, a w.w przytoczenie jest przykładowe).
        • avatar
         gregi85
         3
         Ludzie opanujcie się, ja osobiście korzystam z google tylko w wyszukiwarce, nie mam poczty na gmailu i nie używam chroma (opere mam).
         Poza szukajką to tylko w pracy googlowska poczta, ale to ode mnie nie zależne.
         Powiedzcie google nie, bo jak widać oni przesadzają!!!
         Chcą wiedzieć wszystko, nasze domy już mają na zdjęciach, trzeba krzaki sadzić!!!
         Smutne to, permanentna inwigilacja.

         • avatar
          Khiav
          1
          Na prawdę, do Skypa trzeba będzie mieć specjalnie białą ścianę (jedyne, co rozpozna, to kolor ściany) i odłączać kamerkę od USB, po zakończeniu rozmowy.
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           rozpoznawanie obrazow jest przydatne w automatycznym kierowcy, nad tym google tez pracuje. oni pakuja w zasadzie jeden algorytm do wszystkiego, a neuronowe procesory IBM im w tym pomogą.
           • avatar
            Dragonik
            -11
            gołego penisa też rozpozna?