Oprogramowanie

Google Bouncer: skuteczna ochrona Android Market

przeczytasz w 1 min.

Specjaliści przewidują luki

Przy rosnącej popularności urządzeń mobilnych, które mają częste połączenie z internetem, coraz łatwiej o włamania i kradzież poufnych danych. Zwłaszcza w zalewie aplikacji, z których spora część może okazać się wirusami.

Google w obawie o swoich użytkowników wprowadził specjalny system Bouncer, który ma wykrywać złośliwe oprogramowanie z Android Market. Jak twierdzi Dmitrij Bestużew z Kaspersky Lab, jest to rozwiązanie rozsądne, ale możliwe do złamania.

Zabezpieczenie Google będzie po pierwsze skanować dodane aplikacje, a po drugie uruchamiać je w trybie emulacji, wyłapując jakiekolwiek oznaki szkodliwego działania. Analityk zagrożeń obawia się jednak, że osoby programujące wirusy sprawią, że inaczej będą się one zachowywały w trybie testowym, a inaczej na urządzeniach, które mają zainfekować.

Google Bouncer ochrona Android Market security

Z udostępnionych informacji wynika, że skanowaniu będą podlegać głównie programy napisane przez niesprawdzonych developerów. Być może więc hakerzy obiorą sobie jako cel programistów z dobrą renomą, żeby z ich kont przesyłać zamaskowane trojany.

Specjaliści z Kaspersky Lab ostrzegają, że choć poziom bezpieczeństwa rośnie, warto zaopatrzyć się na własną rękę w dodatkowe programy antywirusowe. Dobrym pomysłem może też być pobieranie aplikacji tylko ze sprawdzonych źródeł, jak Android Market, zamiast z prywatnych sklepów.


Więcej o systemie Google Android:

Źródło: Inf. prasowa Kaspersky Lab, mocana

Produkt Roku 2011/12 - głosowanie

Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Ja się pytam czemu nie było już tego wcześniej?
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   tryb emulacji... ? Sandbox -> Piaskownica ?

   Ale fakt, powinni zainwestować w ochronę i jakieś filtrowanie sklepiku. Męczące jest znajdywanie 10 tych samych programów, a następnie rozpoznawanie, który jest oryginalny/najnowszy/najlepszy.
   • avatar
    sosite
    3
    "Specjaliści z Kaspersky Lab ostrzegają, że choć poziom bezpieczeństwa rośnie, warto zaopatrzyć się na własną rękę w dodatkowe programy antywirusowe."
    Hmm, ciekawe dlaczego to polecają. Brakuje jeszcze dopowiedzenia tam - najlepszym sposobem na zapobiegnięcie wirusów jest posiadanie Kasperky Mobile Security :P