Bezpieczeństwo

Google wreszcie dodaje uwierzytelnianie biometryczne do automatycznego uzupełniania w systemie Android

przeczytasz w 1 min.

Zarówno hasła jak i płatności, będzie można chronić za pomocą uwierzytelniania biometrycznego. Google dodał wreszcie interfejs API, który pozwala menedżerom haseł na łatwe i bezpieczne wypełnianie nie tylko haseł, ale również informacji o płatnościach w aplikacjach.

Kiedyś ważne hasła znało się na pamięć albo zapisywało w notesie. Obecnie mamy dostęp do szeregu menedżerów haseł, co jest dużym ułatwieniem - nie trzeba się martwić pamiętaniem hasła do każdej pojedynczej usługi. Eksperci ds. Bezpieczeństwa twierdzą, że korzystanie z takiego menedżera jest o wiele bezpieczniejsze niż zapisywanie haseł w notatniku. Takie usługi proszą o skanowanie biometryczne przed automatycznym zalogowaniem.

Google również oferuje bezpłatną usługę automatycznego uzupełniania dla użytkowników Androida i Chrome. Jest dostępna na każdym urządzeniu z Androidem 8.0 Oreo i nowszym, z zainstalowanymi usługami Google Play. Chcąc uzyskać dostęp, wystarczy wejść w Ustawienia> System> Języki i wprowadzanie> Usługa autouzupełniania. Funkcja synchronizuje się z naszym kontem Google i umożliwia dodawanie danych osobowych, adresów, metod płatności oraz haseł, które mogą być następnie automatycznie uzupełniane w aplikacjach lub w przeglądarce Google Chrome.

Autofill with Google

Jednak w przeciwieństwie do menedżerów haseł (w których ochroną haseł zajmuje się firma), opcja automatycznego uzupełniania od Google była jak dotąd znacznie mniej bezpieczna. Monit o podanie hasła pojawiał się podczas logowania na stronie internetowej lub w aplikacji. Firma nie zastosowała jakiejkolwiek formy uwierzytelniania.

Teraz ma się to zmienić. Google zdaje sobie sprawę z problemu i pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa usługi automatycznego uzupełniania Androida, testując BiometricPromptAPI. Wprowadzenie tej funkcji pozwoli na identyfikację za pomocą odcisku palca, skanu tęczówki czy twarzy. Uwierzytelnianie można będzie ustawić nie tylko dla haseł, ale też dla funkcji związanych z płatnościami.

Google wciąż prowadzi testy. Nie wiadomo kiedy firma udostępni tę opcję użytkownikom.

Źródło: xda-developers.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kalkulatorek
  7
  Czyli nasi dziadkowie walczyli o nasze prawa obywatelskie. Często i gęsto przypłacając to zdrowiem, utracą pracy, a czasami gorzej. Bo to żeby władza nie mogła wyważyć nam drzwi kiedy jej się zachce. Trzymać w areszcie bez wyroku, pobierać odcisków palców, fotografować, itd.

  A my się cieszymy że firma o nieciekawej reputacji jeśli chodzi o prawa i swobody obywatelskie będzie zbierać nasze wrażliwe dane ???

  Aż tak bardzo nabraliśmy cech sytego niewolnika ??? (nie ważne jakie prawa mi zabierają byle micha była pełna)

  Smutne to....
  • avatar
   jacy4
   1
   Szkoda że nie da sie używać odcisku palca bez zablokowania telefonu na pin/hasło, tak to bym z tego typu rozwiązań korzystał.
   • avatar
    Torrentowy Pirat
    -2
    Hej Bęczmark! A propo zabezpieczeń. Jak ja uwielbiam te wasze spersonalizowane reklamy, które uderzają w mój gust, skrzętnie wykradając mi historię przeglądań produktów na amazonie i ebay.

    Pora na odpowiedź. ADBlock - On :)