Ciekawostki

Wiemy już po co Google inteligentne roboty

przeczytasz w 1 min.

Gigant planuje zastąpić pracowników Foxconnu robotami.

Foxconn pracownicy

Ostatnie miesiące upłynęły dla firmy Google pod znakiem bardzo wielu transakcji. Wygląda na to, że wiemy już co gigant z Mountain View planuje.

Wszystko zaczęło się od nabycia firmy Boston Dynamics, która znana jest z projektowania robotów wykorzystujących zaawansowany, bazujący na dynamice organizmów żywych system poruszania się. Następnie w rękach Google znalazły się laboratoria Nest, których inżynierowie opracowują systemy inteligentnych domów i narzędzia służące do komunikowania się między sobą urządzeń. Najnowszym nabytkiem, o czym informowaliśmy pod koniec stycznia, jest DeepMind. To firma zajmująca się tworzeniem i rozwojem zaawansowanych technik sztucznej inteligencji. To wszystko w jakiś sposób się łączy – co więc zamierza firma Google?

Otóż wygląda na to, że firma Google planuje wykorzystać swoje nabytki w celu zaprojektowania systemu, mającego pomóc przy produkcji i montażu elektroniki w jednej z największych fabryk na świecie – Foxconn. Zaskakujący jest fakt, że te czynności wciąż w dużej mierze wykonywane są ręcznie. Zastąpienie pracowników robotami nie tylko przyspieszy procesy, ale także pozwoli zmniejszyć koszty produkcji.

Firma Foxconn zatrudnia aktualnie ponad milion pracowników, którzy są bardzo niezadowoleni (nie bez przyczyny zresztą) z panujących w fabryce warunków pracy. Dlatego też wydaje się idealnym polem doświadczalnym dla nowej technologii Google.

Według Wall Street Journal ciche rozmowy na ten temat prowadzone są już od ubiegłego roku. Mówi się, że były szef Androida Andy Rubin spotkał się ostatnio z Terrym Gou w celu omówienia planu działania dla nowej technologii Google i przyspieszenia procesu jej wdrażania w fabrykach Foxconnu.

Źródło: TechSpot, Wall Street Journal

Komentarze

78
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jkbrenna
  20
  jezeli mozna zastopic czesc pracownikow robotami, to nie ma sensu w Chinach produkowac..

  nawet praca z ktorej niezadowolony jestes , zawsze jest lepsza niz bezrobocie...prace mozesz zmienic,bezrobocie nie..
  • avatar
   mail_papieza
   3
   Trzeba się uczyć, żeby pracować. W świecie przyszłości człowiek bez umiejętności będzie bezużyteczny. Jutrzejszy świat będzie dzielił ludzi na super-hiper naukowców (znających pojęcie całki) i humanistów na socjalu.
   • avatar
    SzymonD
    3
    Samo wprowadzenie robotyki w procesie produkcji to normalna kolej rzeczy. Bzdurne jest to, że tym ludziom się "polepszy" - bo aktualnie mają fatalne warunki. Teraz stracą pracę no ale już tak jest.
    Dla nas konsumentów lepiej, być może będzie taniej (jeśli to zauważymy).

    PS.Gdzieś czytałem, że poszła trefna partia ixów 360 (jak się nie myle) z uszkodzonymi hdmi (w fabryce Foxconn pracownicy i stażyści w proteście specjalnie uszkadzali porty). Sprawa dotyczyła niedawno również PS4.

    Pozdrawiam
    • avatar
     TimeShadow
     2
     Mój wykładowca mi kiedyś powiedział że ludzie są od myślenia a nie wykonywania czynności u nas jeszcze dużo wody upłynie zanim coś się zmieni w tym kierunku ale na zachodzie... W Niemczech są magazyny gdzie pracują już same roboty, nie ma ludzi, są tylko przez ludzi programowane, magazyny są ciemne bo nie potrzeba im do pracy oświetlenia, nie ma wypadków w magazynach bo wszystko działa w jednym systemie i każda maszyna jest ze sobą połączana co wymusza kolejkowanie działań, wszystko działa bezbłędnie do tego nie trzeba im płacić za pracę, więc redukcja kosztów jest ogromna, ładowanie baterii i uzupełnianie energii też odbywa się automatycznie, do tego niektórzy na dachach kładą panele słoneczne co też redukuje zużycie prądu a co za tym idzie dalsza redukcja kosztów. Niestety tak wygląda przyszłość i chęć dostarczenia coraz to tańszych produktów odbiorcy. Pytanie tylko co będą robić ludzie, bo nie każdy umie myśleć.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Nie wykluczone że celem ostatecznym jest produkcja dla armii stalowych robotów-żołnierzy. Przy okazji być może robociki będą produkować coś w fabryczkach- jako przykrywka dla prawdziwego celu tej operacji. Chociaż roboty przemysłowe już funkcjonują od dawna w przemyśle. Usa posiadają już bezzałogowe samoloty, łodzie podwodne,brakuje tylko żołnierzy.
      • avatar
       Skaza
       -1

       Jasne, najlepiej zwolnić absolutnie wszystkich.

       Jednak korporacje, radośnie oszczędzające kosztem pracowników, zapominają o jednym. Produkują dla ludzi. Zatem pozbawianie pracy lub obniżanie pensji, będzie skutkowało zmniejszeniem sprzedaży. I może, pewnego dnia, nie będzie już komu sprzedać wypaśnego smartfona...

       To takie podcinanie gałęzi, na której się siedzi.

       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Roboty, będą składać roboty - ludzie umierać z głodu. Roboty będą w każdym domu - o takiej wtyczce oddawana marzy Google. Trochę chora wizja.
        • avatar
         OBoloG
         -1
         "Firma Foxconn zatrudnia aktualnie ponad milion pracowników, którzy są bardzo niezadowoleni (nie bez przyczyny zresztą) z panujących w fabryce warunków pracy. Dlatego też wydaje się idealnym polem doświadczalnym dla nowej technologii Google." jeśli ktoś uważa że dobro korporacji jest ważniejsze niż dobro człowieka to dla mnie jest kapitalistyczną świnią która myśli tylko o swojej d..pie i wszystko i wszystkich ma gdzieś.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Najpierw roboty zastąpią ludzi w pracach, pomogą nam w domach, będą członkiem rodziny. Potem roboty na wojnach, będą walczyć z innymi robotami, aż w końcu będą na tyle inteligentni i uznają że ludzie nie są im do niczego potrzebni!

          http://www.youtube.com/watch?v=-TXFoTUrSYw
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           "I który z nich wstawi Ci wybitą szybę do okna, hiper-naukowiec czy humanista?"

           Hiper-naukowiec stworzy super odporne, samoczyszczące i nietłukące się szyby:) Zaś humanista, nauczy ludzi kultury, wskaże jak radzić sobie z emocjami, jak szanować to co mamy żeby nie ciskać kamieniami w okna :P

           What next? ;)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Teraz to pracownicy foxconnu beda napewno szczesliwi...