Internet

Google nie jest wyszukiwarką internetową

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Przynajmniej według nowej definicji zatwierdzonej przez Parlament Europejski.

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, Google nie jest wyszukiwarką internetową. Tak przynajmniej twierdzi Parlament Europejski. Po dwóch latach negocjacji i przygotowań procesu legislacyjnego zapadła decyzja o redefinicji wyszukiwarek internetowych.

Dlaczego Google nie jest wyszukiwarką internetową?

Według nowego nazewnictwa Unii Europejskiej wyszukiwarka internetowa to usługa, która indeksuje i przeszukuje wszystkie strony internetowe, nie stosując żadnych filtrów czy wykluczeń. Google tymczasem nie ma w swoich zasobach między innymi stron działających w sieci Tor.

Ponadto, Google straciło swoją kategorię zgadzając się na unijne przepisy. Otóż tzw. prawo do bycia zapomnianym nie może mieć miejsca w wyszukiwarce internetowej. Amerykańska usługa usuwa również linki do niezgodnych z prawem witryn, na przykład związanych z tzw. revenge porn.

Ani Bing, ani Yahoo, ani DuckDuckGo… Żadna z tych usług nie może być już klasyfikowana jako wyszukiwarka internetowa.

Czym więc jest wyszukiwarka internetowa?

Oficjalna definicja brzmi następująco: „wyszukiwarka internetowa to cyfrowa usługa umożliwiająca użytkownikom przeszukiwanie co do zasady wszystkich stron internetowych lub ich podzbiorów na podstawie kwerendy określonej słowami kluczowymi lub wyrażeniami; po czym zwraca linki, w których można znaleźć informacje na zadany temat”.

Zatem ślimak jest rybą, marchewka – owocem, a Google nie jest wyszukiwarką internetową. 

Źródło: SearchEngineJournal

Komentarze

20
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tak przeczytałem tytuł i sobie pomyślałem:
  "zapomnieli dodać tego niusa pierwszego kwietnia ... "
  16
 • avatar
  Hehe. Pochwała za ostatnie zdanie :D
  16
 • avatar
  Przez 2 lata pracowali nad tym, żeby oświadczyć światu, że w krajach UE Usługa typy Google.com nie jest przeglądarką? Oni naprawdę muszą się nudzić w tym parlamencie skoro zajmują się takimi „drobnostkami”... Ręce opadają.
 • avatar
  To może jeszcze PE pomyśli jak zmusić M$ do wyłączenia szpiegów i telemetrii w systemie jak użytkownik sobie tego nie życzy. Najnowsze łaty do dziur w systemie instalują jednocześnie szpiegi, czyli jak nie chcesz szpiega to masz dziurę.
 • avatar
  W takim razie - co jest wyszukiwarka? Jest jakas alternatywa? Jest usluga, ktora przyszukuje wszystkie strony, jednoczesnie nie cenzurujac odpowiedzi?
 • avatar
  dura lex sed lex... cóż... z definicji wyszukiwarka internetowa nie może mieć ograniczeń. co jest nie tak z tym przepisem ? chcecie, łącznie a autorem artykułu, mieć narzędzie uniwersalne ? to nie narzekajcie, bo wykazujecie się brakiem logiki. czemu mam mieć ograniczony dostęp do pewnych treści ? nie na tym polega wolność wyboru. znowu ktoś chce za mnie decydować ? to proszę bardzo mnie ubezwłasnowolnić na jakiejś podstawie, lub postawić zarzut, osądzić i zamknąć w pierdlu jeśli coś zrobiłem. w innym przypadku mam prawo korzystać z wyszukiwarki która wyszukuje, a nie cenzuruje. lubicie zamordyzm, co ?
 • avatar
  "sowich zasobach"
 • avatar
  A Microsoft Windows 10 - NIE jest systemem operacyjnym.
  xD
 • avatar
  Akurat w tym wypadku zgadzam się z UE, tylko dlaczego pod ten parasol wszedł DuckDuckGo?
 • avatar
  w wielkim skrócie Google to filtr internetowy
 • avatar
  UE ma racje a i tak nic się nie zmieni :(
  Googole zarabia na filtrowaniu wybiórczym