• benchmark.pl
 • Mobile
 • Google Play Protect jednak nie daje rady - warto zainstalować antywirusa
Mobile

Google Play Protect jednak nie daje rady - warto zainstalować antywirusa

przeczytasz w 1 min.

Jeśli chcecie mieć pewność, że aplikacje nie zainfekują waszych smartfonów z Androidem, powinniście pomyśleć o instalacji jakiegoś programu zabezpieczającego. Sam Google Play Protect pomaga, ale do konkurencji mu daleko.

Nieco ponad rok temu na smartfonach z Andoidem pojawił się Google Play Protect – system, którego zadaniem jest wykrywanie i eliminowanie potencjalnie szkodliwych aplikacji. Niedawno gigant z Mountain View pochwalił się, że rozwiązanie sprawdza się doskonale, a automatyczne sprawdzanie 50 miliardów programów każdego dnia zaowocowało usunięciem 39 milionów możliwych szkodników. Być może jednak wcale nie jest aż tak pięknie.

To nie tak, że Google Play Protect w rzeczywistości nie pomogło usunąć prawie 40 milionów potencjalnie szkodliwych aplikacji. To jest fakt, ale wyniki ostatniego testu AV-Test pokazują, że można było zatroszczyć się o użytkowników znacznie lepiej. Innymi słowy: rozwiązanie to jest niezłe, ale daleko mu do skuteczności oferowanej przez konkurencję.

Eksperyment polegał na tym, że rozmaitym narzędziom przedstawiono 9500 świeżo zainfekowanych aplikacji i 8500 programów ze złośliwym kodem zidentyfikowanym 2 tygodnie wcześniej. System Google Play Protect zakończył swoje próby ze skutecznością odpowiednio 56,8 i 61,5 proc. To nie tylko najgorszy wynik w całej stawce, ...to tragiczny wynik. Zresztą spójrzcie sami:

AV-Test Android

Jak widać, Google Play Protect nie pozwala czuć się bezpiecznie, ale praktycznie jakikolwiek antywirus może już dać różnicę. Jak mówi Robert Dziemianko z G DATA, a więc dostawcy jednego z tych programów, który okazał się szczególnie dobry, „warty podkreślenia jest fakt, że badanie przeprowadzane były przez niezależny instytut badawczy, dzięki czemu użytkownicy mają 100% pewności, że za wynikami stoją twarde dowody w postaci liczb i efektów”.

Warto więc zainstalować oprogramowanie zabezpieczające, wybierając któreś z listy albo też wspomagając się naszym zestawieniem: najlepszy darmowy antywirus na Androida.

Źródło: AV-Test, G Data. Ilustracja: gfkDSGN/Pixabay (CC0)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  artymienek
  15
  Artykuł czysto marketingowy, wystarczy sobie poczytać jak działają te wszystkie wirusy. Taniej wyjdzie nauczyć się czytać jakich uprawnień wymagają aplikacje i nie dać się nabrać. Antywirusy i tak niewiele mogą na androidzie zdziałać.
  • avatar
   trojan116
   6
   Już kiedyś na tej stronie pisałem coś w podobnym temacie więc pozwole sobie wkleić zawartosć:

   "Moim zdaniem te te wszystkie wirusy czy inne zagrożenia na telefony to jakiś pic na wode...
   Wszystkie newsy o wirusach czy innych programach które "zagrażają" naszym telefonom okazują sie być jakimiś aplikacjami którym użytkownik dał wszelkie prawa dostępu w telefonie bez sprawdzenia czego żąda + pobiera je w jakimś dziwnym miejscu.
   Jak użytkownik sie postara to i nawet najlepszy antywirus mu nie pomoże i i tak sobie udupi tak jak napisałeś, wystarczy troche pomyśleć skąd i co pobieram."

   Kolejny wpis tworzący problem który sami sobie sprawiamy po co w niektórych aplikacjach uprawnienia do wszystkiego ... Chyba widać ze pobierajac przykładowo aplikacje do oglądania filmów nie będe w niej potrzebował uprawnień do wykonywania połączeń kontaktów czy gps...
   • avatar
    Dragonik
    2
    Zwłaszcza że same proszą o rzeczy nie do pomyślenia.
    • avatar
     MrAve
     0
     Mam Andka 8.1 i mimo, że to badziewie nie działa, nie mam zielonego pojęcia jak wyłączyć jego namolne i irytujące powiadomienia?
     Google Play Protect to porażka na pełnej linii.
     • avatar
      xmexme
      -1
      Google Play Protect w rankingu aplikacji wykrywanie potencjalnie szkodliwych aplikacji?
      To jakaś pomyłka, ktoś nie zrozumiał czym jest ten system.
      Google Play Protect nie ma na celu chronić użytkowników tylko Googa.