Ciekawostki

Rekordowa kara dla Google - 4,34 mld euro [AKT.]

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
32 komentarze Dyskutuj z nami

Agencje Bloomberg i Reuters podają, że firma Google może zostać ukarana przez Komisję Europejską grzywną w wysokości 4,3 mld euro, co byłoby absolutnym rekordem. Powodem są praktyki monopolistyczne w obrębie systemu Android.

Aktualizacja, godz. 13.30: Informacja oficjalna: decyzją Komisji Europejskiej nałożona została na firmę Google kara 4,34 miliarda euro za stosowanie przez nią praktyk monopolistycznych w obrębie systemu Android – po trwającym wiele miesięcy śledztwie. 

„Android jest traktowany przez firmę Google jako narzędzie do umacniania dominującej pozycji jej wyszukiwarki internetowej. Praktyki te pozbawiają rywali szans na wprowadzanie innowacji i korzystne konkurowanie”, powiedziała komisarz Margrethe Vestager.

Gigant został ponadto wezwany do rozwiązania problemu w ciągu 90 dni, w innym razie dojdą kolejne kary (mogące sięgać 5 proc. dziennego obrotu przedsiębiorstwa). Google będzie się odwoływać od tej decyzji.

 

News: Niespełna rok temu Komisja Europejska uznała, że kara dla Google za faworyzowanie własnych usług powinna wynieść 2,42 mld euro. Był to rekord, ale wygląda na to, że unijny organ wykonawczy zamierza to przebić, a ukaranym znów będzie amerykański gigant.

Agencje Bloomberg i Reuters podają, że na firmę Google nałożona zostanie grzywna w wysokości ok. 4,3 mld euro! Powód? Monopolistyczne praktyki, których gigant ma dopuszczać się w obrębie systemu Android.

Komisji Europejskiej nie podoba się mianowicie to, że w agresywny sposób promowane są google’owskie aplikacje i usługi (na przykład poprzez ustawianie Google jako domyślnej wyszukiwarki) na smartfonach i tabletach.

Alphabet (czyli spółka-matka Google) nie komentuje sprawy i nie robią tego też przedstawiciele Komisji Europejskiej. Bloomberg podaje jednak, że decyzja może zapaść lada chwila. Będziemy informowali na bieżąco.

Źródło: Bloomberg, Reuters. Foto: freestock-photos/Pixabay (CC0)

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chiny_X
  To tak jak by po zalogowaniu do serwisu bankowego komisja europejska wymagała aby w kalkulatorach pożyczek czy inwestycji pojawiały się oferty innych banków.
  Może tym powinni się zająć :D
  Ciekawe jak bankiera by zareagowała.
  14
 • avatar
  kitamo
  Troche to durne powiem szczerze.
  14
 • avatar
  sebastianzola
  Niech wstrzymają wydawanie urządzeń na Europę i po problemie:) A tak na poważnie to mamy eurokołchoz z nielegalną migracją na czele i pijanym Junkerem.
  4
 • avatar
  Chong-li
  @kitamo te kary są nie po to żeby firma nie mogła się rozwijać one są dla przypomnienia że są ludzie którzy czuwają aby wielkie korporacje nie miały całkowitej władzy nad konsumentem.
  Raz na jakiś czas wielka firma musi dostać pstryczka w nos inaczej żyli byśmy w takich realiach jak w filmach sf-ction gdzie bogata korporacja rządzi światem.
  4
 • avatar
  baca130
  Słyszałem, że Piekarz z sąsiedztwa dostanie karę od KE za praktyki monopolistyczne, ponieważ nie sprzedaje w swoim sklepiku pieczywa konkurencji. A pan Władzio za sprzedawanie mleka tylko od swojej krowy.
  4
 • avatar
  skypan
  Bezsens. Niech jeszcze na Apple karę nałożą a najlepiej niech zabronią sprzedaży produktów tej firmy.
 • avatar
  Foxy the Pirate
  "Ale przecież google może robić co chce ze swoim systemem! Znowu ta lewacka propaganda!" za 3...2...1...
  -1
 • avatar
  ifeelveryblah
  Olalala, zbierają na luksusy dla muzułmanów we Francji i Niemczech.
  -1
 • avatar
  stalkerpl
  KE w tym przypadku ma absolutnie racje, a ci co inaczej twierdzą to idioci
  google nie ma konkurencji a gdy się jakaś pojawi to ją normalnie wykupują
  KE to nie nasz UOKIK który zagranicznym korporacjom może jedynie skoczyć
  -5
 • avatar
  Konto usunięte
  Akurat z Goglownicą jest straszny problem, bo większość rzeczy dają swoim klientom za darmo, więc ciężko ich ukąsić.

  Pejsowe papugi ich wybronią bez problemu.
  -7
 • avatar
  xxx.514
  Czemu się tak MSa nie czepiają - wymuszenie używania Edge'a, Office'a, Binga, OneDrive czy co oni tam teraz wciskają na siłę... Ich to mogliby doić i mieliby na to konkret argumenty. Tak samo wcześniej wymieniany Apple - podejrzewam, że i oni starają się faworyzować swoje oprogramowanie i rozwiązania w swoich produktach, jak każdy producent. Przydałby się jakiś euroWałęsa, który obaliłby tą eurokomunę.