Internet

Google szyfruje wyszukiwanie walcząc z cenzurą i szpiegostwem

przeczytasz w 1 min.

Będzie kolejna Wiosna Ludów?

Połączenie haseł „Google” i „prywatność” wśród wielu użytkowników internetu wywołuje ironiczny uśmiech na ustach. Tym razem jednak sprawa wygląda naprawdę poważnie.

Google ma w planach wprowadzenie szyfrowania komunikacji podczas wyszukiwania treści poprzez ich wyszukiwarkę. W każdym kraju, który ma jakikolwiek dostęp do Internetu. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dlaczego?

Od 2010 roku szyfrowane wyszukiwanie jest opcją dostępną dla zalogowanych użytkowników Google. Od września 2013 roku szyfrowane są wszystkie słowa kluczowe wysyłane przy wyszukiwaniu. W ubiegłym roku kilka amerykańskich firm na własną rękę wprowadziło szyfrowanie komunikacji pomiędzy kilkoma centrami danych, chcąc ochronić się przed oczami takich organizacji, jak choćby NSA.

Według dokumentów ujawnionych przez Edwarda Snowdena niektóre służby starają się łamać algorytmy szyfrujące chcąc uzyskać dostęp do poszukiwanych przez siebie danych, lecz w przypadku masowej akcji szyfrowania planowanej przez Google działania te będę mocno utrudnione.

Jeszcze ciekawej sytuacja będzie wyglądała w Chinach, gdzie Google w zeszłym miesiącu rozpoczął stopniową szyfrację wyszukiwania, ukrywając słowa kluczowe przed mechanizmami monitorującymi. Wielki Firewall władz chińskich będzie miał znacznie utrudnioną pracę – wykrycie osób poszukujących informacji o nielegalnych źródłach (np. fakty historyczne związane z masakrą na placu Tian’anmen, czy prawdziwy życiorys Dalajlamy) oraz blokowanie dostępu do niepoprawnych politycznie źródeł będzie wymagało znacznie więcej wysiłku.

Działania Google przejdą niezauważone przez władze i wywołają kolejną Wiosnę Ludów, w takich krajach jak Chiny, Wietnam lub Arabia Saudyjska? Czy skończy się po prostu całkowitą blokadą działalności niewygodnej amerykańskiej firmy na odpowiednich rynkach? Czas pokaże.

Źródło: Washington Post, Forbes

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Oni tylko walczą z konkurencją - NSA ;) Chcą cały tort dla siebie ^^
  Myśleliście, że to w trosce o Wasza prywatność? Hahaha dobry żart ;)
  • avatar
   stalkerpl
   2
   gadu gadu a każdy kto choć trochę myśli wie że to czubek góry lodowanej, infiltracja była i będzie tylko metody będą jeszcze bardziej wyrafinowane
   • avatar
    Bocheck
    1
    "Wegłud dokumentów" -> "Według dokumentów"
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     google w swej głupocie ocenzuruje wszystko poza głupimi blogami czy innymi gównami szerzącymi sowiecką propagandę albo inną tego typu ciemnotę w stylu "nie pijcie coca-coli", "ufo jest wśród nas" , "nie chodźcie do lekarza bo wszyscy są w spisku" itp.
     • avatar
      yendrek
      1
      To teraz będą sprzedawać klusze szyfrujące zamiast danych ? Ciekawa strategia, klucz można sprzedać na kartce papieru, ile kasy zaoszczędzą na magazynach danych... Chciał bym mieć taki łeb do interesów ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Kolejna baśń tysiąca i jednej nocy.....
       • avatar
        jacy4
        0
        "Google walczy z szpiegostwem" tyle że to google tu jest szpiegiem, czyli google walczy samo ze sobą?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jeśli rzeczywiście pozwolono Google na takie działanie, to może szyfrowanie nie jest już żadnym problemem? :P
         • avatar
          Fenio
          0
          Stek bzdur. Google samo w sobie jest częścią NSA więc co da szyfrowanie skoro Google gromadzi dane dla NSA ? Nic. Szyfrowanie jest dostępne w google od dawna tak że nie wiem o czym w ogóle jest ten artykuł.

          Jedyna możliwość utrudnienia inwigilacji to korzystanie z wyszukiwarek proxy (opartych na google) nie rejestrujących żadnych danych swoich użytkowników. https://startpage.com/
          • avatar
           COD418
           0
           Ta pewnie zrobią super szyfrowanie ale dadzą NSA algorytmy do łamania tego.
           • avatar
            kerios83
            0
            HaHaha bezpieczeństwo to moja prywatność. Jeżeli google nie szanuje mojej prywatności to jak mam być bezpieczny ? Ktoś spadł na głowę ?

            Nikt mądry nie korzysta z google przesyłając ważna dla niego korespondencję, to chyba oczywiste. Jak loguje się na jakiś serwisach w stylu purepc to podaje adres google... i tylko takim celom skrzynka google służy.

            Google może sobie szyfrować wszystko co im się żywnie podoba, do póki ja osobiście czegoś nie zaszyfruje - nie jest to bezpieczne.