Ciekawostki

Grafenowy BigMac podstawą przyszłych procesorów

przeczytasz w 1 min.

O grafenie na łamach benchmark.pl pisaliśmy już bardzo wiele, zwłaszcza w kontekście substancji, która zastąpi krzem. Istnieją już pierwsze próbki grafenowych procesorów.

Według odkrywców grafenu i dra Leonida Ponomarienki z Uniwersytetu w Manchesterze, dopiero wyprodukowana przez nich - przypominająca BigMaca - grafenowa "kanapka" pokazuje, jak tę substancję będzie się wykorzystywało w przyszłości.Grafen

Zaprezentowana struktura składa się z czterech warstw - dwóch grafenowych otoczonych przez dwie warstwy z azotku boru, który również ma dwuwymiarową postać. Jak powiedział Leonid Ponomaryenko, który przewodniczy pracom - „Takie ułożenie pozwala na odizolowanie grafenu od niekorzystnego oddziaływania czynników zewnętrznych, a także ułatwia kontrolowanie własności tej substancji w niespotykany dotychczas sposób”. A trzeba pamiętać, że pomimo niezwykłych własności, grafen sprawia wiele kłopotów właśnie ze względu na niestabilne zachowanie.

Na razie, opisaną strukturę udało się wytworzyć w małej skali, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyprodukować takie "kanapki" o znacznie większych rozmiarach. A już za kilka miesięcy prawdopodobnie uda się zaprezentować pierwsze działające tranzystory wykorzystujące opisaną powyżej koncepcję.

Produkcja chipów grafenowych - fotolitografia elektronowa
 

Tym samym przewidywania Bhagawana Sahu, przepowiadające pierwsze prototypowe procesory wykorzystujące grafen w 2015 roku, mogą się ziścić. Pomocne będzie w tym z pewnością dofinansowanie uczelni w Manchesterze w wysokości 50 milionów funtów.


Więcej o grafenie: 

Źródło: Nature Physics

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gehaes
  6
  rodowity bryt - Ponomaryenko, Leonid
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   "O grafenie na łamach benchmark.pl pisaliśmy już bardzo wiele, zwłaszcza w kontekście substancji, która zastąpi krzem."

   Materiału lub pierwiastku, a nie substancji. Substancje to inaczej związki chemiczne, a grafen to pierwiastkowy węgiel. W chemii czsami określa się pierwiastki jako substancje chemiczne proste ale to nie ten kontekst.

   Na dodatek jaki azotan boru? Tlenki boru są kwasowe wiec nie tworzą soli z kwasami, a nawet jeśli by tworzył, to soli i tak się nie wykorzystuje w przemyśle półprzewodnikowym. W oryginale jest jasno napisano azotek boru:
   "Atomic layers of hybridized boron nitride and graphene domains"

   Takie babole raczej nie swiadczą dobrze o wiarygodności tłumaczenia.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Że o "Istnieją już pierwsze próbki grafenowych procesorów." nie wspomnę.

    Żenada, jeżeli tłumaczycie newsy z innych portali to spróbujcie zrozumieć o co w nich chodzi, może się zdarzyć że inni też piszą głupstwa.
    • avatar
     Szymon331
     0
     Hm, ciekawe czy do 2020 pojawią się pierwsze normalne procki do zwykłych komputerów (jakkolwiek będą wyglądać wtedy zwykłe komputery bo PCty pewnie jako tako przestaną istnieć) z grafenu...
     • avatar
      Szymon331
      0
      GRAFEN. Słowo tak nowe że jeszcze firefox je podkreśla na czerwono ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       Benchmark.pl pisał już o prototypowych procesorach robionych w technologii 120 nm więc (według dzisiejszych standardów) prehistoryczne.


       Nie ma się co oburzać, pieklić i zapluwać. Zapraszam naszych komentujących SPECJALISTÓW do pisania wstawek samemu.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A cały HIT polega na tym, że ów dżentelmeni zamieścili tak szeroko komentowany, na forach całego świata, test wydajności buldoków....
        Mam nadzieje, że tylko żartowali .... Jutro się dowiemy...
        • avatar
         KOXsu
         0
         Już w 120nm osiągnęli 1THz więc nie jest źle

         Co do testów to nie jest żart, a raczej same procesory są żartem:p