Technika wojskowa

Ryzykowna akcja w Ukrainie – trafili granatnikiem RGW-90 rosyjski transporter BTR-80

przeczytasz w 1 min.

W sieci pojawiają się kolejne nagrania z Ukrainy, które przedstawiają bojowe wykorzystanie nowoczesnej, zachodniej broni. Na jednym z najnowszych materiałów zarejestrowano celne użycie niemieckiego granatnika Matador RGW-90.

RGW-90 Matador (Man-portable Anti-Tank, Anti-DoOR) to nowoczesny granatnik przeciwpancerny, który został zaprojektowany z myślą o niszczeniu lekkich pojazdów opancerzonych, ale też burzenia murów budynków oraz fortyfikacji.

Matador RGW-90

Granatnik może wykorzystywać amunicję kumulacyjną (HEAT - High-explosive anti-tank) oraz odkształcalną (HESH - High-explosive squash head). Broń waży niespełna 9 kg, a jej efektywny zasięg wynosi 500 metrów.

Uzbrojenie zostało dostarczone Ukrainie. Jakiś czas temu pisaliśmy o wykorzystaniu granatnika RGW-90 Matador w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Teraz w sieci pojawiło się kolejne nagranie przedstawiające bojowe wykorzystanie broni.

RGW-90 Matador to broń, która świetnie spisuje się w niszczeniu transporterów opancerzonych oraz lekkich czołgów

Rosyjski transporter trafiony granatnikiem RGW-90 Matador

Na opublikowanym materiale widać grupę zagranicznych żołnierzy, walczących w szeregach ukraińskiej armii, którzy próbują zniszczyć rosyjski transporter opancerzony BTR-80 (to w miarę nowa konstrukcja, która masowo pojawiła się podczas wojny w Ukrainie).

Koniecznie zobaczcie filmik poniżej, bo materiał trzyma w napięciu.

Żołnierze początkowo chcieli zniszczyć pojazd za pomocą czechosłowackiego granatnika RPG-75M, ale sprzęt najwyraźniej nie zadziałał jak trzeba. Wtedy do akcji wkroczył kolejny żołnierz z granatnikiem RGW-90 Matador – nowsza broń spisała się idealnie. Na kolejnym ujęciu z drona widać, że atak zakończył się celnym trafieniem (później pojazd wycofał się do lasu, gdzie został rażony po raz kolejny, co doprowadziło do jego zniszczenia).

Źródło: Wikipedia, Ukraine Leaks

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dany San
  9
  kuźwa, ręce mi się spociły jak to oglądałem; prawie jak w grze z tym, że tu tylko 1 życie
  • avatar
   .NiemenCrystal.
   1
   Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
   niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)