Technologie i Firma

Groupon musi zapłacić 83 miliony dolarów firmie IBM - naruszył jej patenty

przeczytasz w 1 min.

Groupon został ukarany grzywną w wysokości 83 milionów dolarów. Zdaniem sądu naruszył on cztery patenty firmy IBM, choć sam oskarżony nie do końca się z tym zgadza.

Amerykański sąd przyznał rację firmie IBM, która oskarżyła Groupon o naruszenie czterech patentów związanych z sektorem e-commerce. Otrzyma za to prawie 83 miliony dolarów.

„Big Blue” pozwało firmę Groupon za budowanie swojego internetowego biznesu na opatentowanych przez niego fundamentach. – „Inwestujemy prawie 6 miliardów dolarów rocznie w badania i rozwój, tworząc innowacje dla społeczeństwa”, powiedział rzecznik gigantycznego przedsiębiorstwa, Doug Shelton.

Choć Groupon został wezwany do zapłaty kary o ponad połowę mniejszej, niż chciało tego IBM (167 milionów dolarów), przyznał, że rozważa apelację. – „Nadal twierdzimy, że nie naruszamy żadnych patentów”, powiedział rzecznik, Bill Roberts. Przedstawiciele firmy zdają się też przekonywać, że rozwiązania opatentowane przez „Big Blue” w ogóle nie powinny być chronione, ponieważ są to oczywistości.

Być może jest w tym trochę prawdy. IBM słynie bowiem z tego, że patentuje co się da, czego efektem jest dodawanie do swojego katalogu kilku tysięcy patentów każdego roku (w 2017 ponad 9000). Jednak jeśli jest patent, to należy to uszanować i Groupon może być zły tylko na siebie. Inne firmy, takie jak Amazon, Google, Facebook czy Twitter płacą za możliwość wykorzystania tych rozwiązań u siebie.

Na koniec wróćmy do samej sprawy i dodajmy jeszcze, że dwa patenty dotyczą rozwiązań e-commerce z końcówki lat 80. ubiegłego wieku, kolejny – zachowywania informacji z komunikacji klient-serwer, a ostatni – systemów uwierzytelniających. 

Źródło: Bloomberg, Reuters. Screen: Groupon

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DragonRed
  1
  Nie chce mi się zgłębiać w szczegóły pozwu ale patrząc jakie głupie rzeczy są opatentowane w Stanach Zjednoczonych cieszy mnie ogromnie dominacja firmy Samsung w technologi i układach scalonych.
  Dziwię się trochę Vivo bo nie opatentowało jeszcze wysuwającego się aparatu fotograficznego z lewej strony na górze obudowy w Smartfonach.
  Wielu firmom w USA zaczyna się w głowie przewracać , od niektórych patentów no i dalej myślą o sobie jak o liderach technologii.Oj rozleniwiły się firmy w tym kraju i muszą teraz liczyć na bardziej wizjonerskie korporacje z po za ich kraju.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   1
   ciekawe ile z tych funduszy na "badania i rozwój" pochłaniają koszty utrzymania patentów? No ale jak widać to chyba opłacalny biznes, przy takich odszkodowaniach. Chiny gonią do przodu, bo maja w [email protected]#ie, całe te sprawy patentowe, pseudo rozwojowych firm. Jak nie trzeba wymyślać koła na nowo, to jak widać technologia rozwija sie błyskawicznie.
   • avatar
    TomPo75
    1
    Glupota amerykanskiego prawa patentowego w calej krasie.
    Rownie dobrze ktos moze opatentowac klawisz "A" i chciec $1 za kazdym razem, gdy ktos na swiecie go uzyje... powodzenia.