Oprogramowanie

Hackerzy będą ścigani z urzędu

Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Kralka
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Większość przestępstw w polskim prawie karnym ścigana jest z urzędu. Rząd planuje dołączyć do nich także te popełniane przez hackerów.

W MSWiA trwają bliskie końca prace nad projektem o nazwie "Rządowa strategia ochrony cyberprzestrzeni na lata 2011-2016", w której sporo miejsca poświęcono także tematyce hackingu. Już wkrótce rodzimi hackerzy, czy też może bardziej odpowiednio - dowcipnisie - będą mieli znacznie poważniejsze kłopoty, niż mogli mieć dotychczas.

  Warto przeczytać:
 

Rząd chce, by wszystkie ataki dokonywane na strony publicznych instytucji związanych z funkcjonowaniem państwa były ścigane z urzędu, a nie tak jak dotychczas - na wniosek. Mogłoby to umożliwić przyspieszenie wszczęcia postępowania i zbierania materiału dowodowego, a przede wszystkim - pozwoliłoby uniknąć sytuacji, w których hackerowi na skutek zaniedbania bądź zaniechania ze strony organu atak uchodził na sucho.

Właśnie z powodu zaniechania "upiekło" się autorowi jednego z groźniejszych włamów ostatnich lat, związanego ze stronami Rady ds. Uchodźców oraz Państwowej Służby Hydrogeologicznej. A ataków każdego roku przybywa - tylko samo ABW w ciągu minionych dwunastu miesięcy odnotowało ich 185. Za hacking grozi nawet do 8 lat więzienia.

Inicjatywa jest niewątpliwie słuszna, jednak prawdopodobnie w dużej mierze okaże się ona nieskuteczna. Hackerzy przeważnie dbają o swoją prywatność, a ewentualne ataki są dokonywane głównie... spoza Polski.

Źródło: Dziennik Internautów

Polecamy artykuły:
Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex Twoja pamięć podręczna - test 15 pendrive'ów Internetowi terroryści

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Overclocker
  najlepiej niech sie wlamia do komputera sadowego i niech wyczyszcza wszystkie dokumenty albo wyczyszcza dysk eraserem
  to sadty beda mialy na glowie naprawe kompow a nie rozprawy hehe
 • avatar
  Konto usunięte
  zamiast tak od razu grozić hakerowi o mogli by mu postawić ultimatum i powołać go do działań na rzecz ochrony serwerów ofc pod nadzorem, nie widzę sensu aby zabezpieczenia robiła osoba nie mająca doświadczenia w atakach ;p
 • avatar
  miedzianek
  no tak,za hacking(grozny lub nie) 8lat a za pedofilie 5:D?Tak,lepiej molestowac niz hackowac:D
 • avatar
  constantine86
  Nie zapominajmy o groźnych dla ekosystemu palaczach trawy - 3 lata. Poseł sprzeniewierza pieniądze podatników - grzywna + 2 w zawieszeniu.
 • avatar
  Lightning
  Hakerzy (crakerzy) do głupich nie należą - pozacierają za sobą wszystkie ślady z każdego ataku (w Polsce)
 • avatar
  cyferluu
  gdybyś ustalał prawo w kraju ustawił byś pod siebie 80% ustaw :D

  takie zboczenie władzy już :D

  a jak atak pochodzi z innego kraju to chyba podpada pod prawo tego kraju z którego tak pochodzi co nie?
 • avatar
  Gasek
  Czyli kradzieży słynnych "kolczyków z gier mmorpg" to nie obejmuje? I dobrze. Co raz częściej widzę co te gry robią z ludźmi...
 • avatar
  Dwd89
  nie trzeba być crackerem ani tez hakerem żeby umieć być w 100% anonimowy w sieci. szczególnie po jednym z ostatnich odcinków "Uwaga" w którym opowiadali jak pedofile wymieniali się materiałami z dziećmi na portalu internetowym logując się na niego przez dynamiczną sieć jakąśtam. W związku z czym media na tacy podały rozwiązanie dla wszystkich którzy w tej dziedzinie mają mniejsze lub większe doświadczenie. Ty potrzebujesz 1 dnia żeby sie douczyć jak stosować taką anonimowowść i jak się logować żeby Cię gliny nie namierzyły. Gliny potrzebowaly by 5 lat żeby dojść skąd się logowano ... przy olbrzymim marginesie błędu, wszystkie sprawy będą umarzane bo polscy gliniarze to biedni i leniwi gliniarze.

  A kary w Polsce zawsze były przedmiotem żartu ... i w tej dziedzinie się nie za wiele zmieniło od ostatnich 5 lat.

  Pedofil jak nawet te 5 lat może dostać to sąd mu wyznaczy 4 lata w zawiasach. Dlatego w tym kraju te pojeby sie z roku na rok mnożą.
 • avatar
  Konto usunięte
  powinni za te najgorsze mendy jakimi są pedofile , ostatnio przejrzałem oniona to powinni ich przymusowo kastrować
 • avatar
  Konto usunięte
  Zasada nr 1 Hakera znajdzie tylko drugi haker więc nikt nie jest anonimowy są tylko lepsi i gorsi nie ma najlepszych

  Nie fajnie tak z sądu ..
 • avatar
  germo
  Strony internetowe polskich instytucji publicznych są najczęściej tak słabo zabezpieczone, że padają ofiarami script kiddies za pierwszym podejściem. Rozwiązanie proponowane przez rząd? Zaostrzyć kary, wtedy script kiddies pójdą do więźnia, a prawdziwy cracker zrobi z nami co będzie chciał i będziemy mogli mu naskoczyć. Ot Polska mentalność!
 • avatar
  Konto usunięte
  O swoje tyłki to umią dbać i dawać po 8 latek ale rozbój czy inne cięzkie przestępstwa to po dwa latka w zawiasach dają.

  Nie chce im się stron zabezpieczać to do więzienia wysyłają, jakby prokuratura nie miała co robić tylko ganiać za dzieciakami.

  Po drugie to boją się krytyki i ciekawe co jeszcze znajdziemy w tej ich "strategii"
 • avatar
  Irrlicht
  To jest takie poprawianie prawa karnego w stylu "weź większy młotek".