Karty graficzne

Half Life odpalony na 8x 3Dfx VooDoo 2 w SLI

przeczytasz w 1 min.

3Dfx Voodoo 2 to legendarna karta graficzna. Jednemu z fanów firmy udało się zbudować konfigurację składającą się z ośmiu takich chipów.

Nasi starsi czytelnicy zapewne jeszcze pamiętają akceleratory 3Dfx Voodoo, które stanowiły poważną konkurencję dla pierwszych kart Nvidii. Sporą rewolucję przyniósł model Voodoo 2, oferujący dużo wyższą wydajność i wprowadzający technikę łączenia kart SLI. Co jednak powiecie na konfigurację zbudowaną z… ośmiu układów graficznych Voodoo 2?

Ross Tregemba zbudował komputer z czterema kartami graficznymi Quantum3D Obsidian 2 200SBi (każda z nich wykorzystuje dwa układy graficzne 3Dfx Voodoo 2). Wykorzystane karty na przełomie lat 90. i 00. miały służyć symulacjom wojskowym.

Potencjał zbudowanej konfiguracji zademonstrowano w grze Half Life - dla współczesnych kart nie stanowi ona jakiegokolwiek wyzwania, ale kiedyś trzeba było dysponować konkretnym sprzętem (zwłaszcza do odpalenia jej w anti-aliasing ). Zobaczcie sami co z tego wyszło.

Tregemba zapowiedział, że w przyszłości będzie publikować kolejne filmiki ze sprzętem. Jesteśmy ciekawi dalszych pomysłów na wykorzystanie platformy.

Źródło: TouTube @ Ross Tregemba, HardForum (foto)

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  6
  Pierwszą grą którą odpaliłem na 3dfx był Turok.

  Half Life grało się bez 3dfx rewelacyjnie.
  • avatar
   abukiewicz
   4
   To doskonale ukazuje jakie postępy osiągnięto w elektronice przez ostatnie 20 lat. Teraz telefon ze średniej półki cenowej ma większą wydajność, niż te karty z tamtych czasów
   • avatar
    KENJI512
    1
    4xRTX 2080Ti 4WaySLI + Quake 2 !
    • avatar
     Bartusiak69
     -1
     U mnie siedział Vintage S3 Virge (pomarańczowa), grywałem co najwyżej Quake 2. Dzisiaj jest roboczą kartą graficzną do sprawdzania czy młodziaki nie popadały :D
     • avatar
      darioata
      -2
      Teraz trzeba miec podobna konfiguracje ale z czterema RTX 2080 aby odpalic gre z Raj Traicingiem w czasie rzeczywistym w 4K i 60 fps!
      • avatar
       kombajn
       -4
       "Zobaczcie sami co z tego wyszło":
       wyjący potwór z owianych mrokiem pradawnych legend którego paszcza niczym mara senna wyłania się z oparów spowijających bagnisko... a nie to tylko stareńki sprzęt ze stacji obliczeniowych zmuszony do odpalenia równie stareńkiej gry. Half-Lifa to już spokojnie ludzie odpalali na dwóch standardowych Voodoo 2 w SLI. Ba o ile sięgam pamięcią gdzieś widziałem Half-Life 2 odpalonego na Vodoo 2 w SLI to był o wiele większy wyczyn.
       "Co jednak powiecie na konfigurację zbudowaną z… ośmiu układów graficznych Voodoo 2?"
       Yyy nic nie powiemy? Hobbystyczna sztuka dla sztuki. nie mająca absolutnie żadnego zastosowania, a to ze odpalił Half-LIfe nie jest żadnym osiągnięciem.
       • avatar
        lkozierowski
        0
        dobre