Oprogramowanie

Transkoder Handbrake teraz z obsługą formatu H.265

przeczytasz w 1 min.

Popularny, open-source'owy transkoder właśnie stał się jeszcze lepszy. Co nowego w wersji 0.10?

Handbrake

Handbrake to popularny, open-source’owy transkoder, którego zadaniem jest konwersja filmów z DVD do formatów zgodnych z urządzeniami mobilnymi. Twórcy właśnie udostępnili najnowszą – oznaczoną numerem 0.10 – wersję swojego oprogramowania, które przynosi kilka ważnych nowości.

Zacznijmy od tego co najważniejsze. W Handbrake 0.10 wprowadzono kilka ważnych narzędzi – są to przede wszystkim: enkoder H.264 Intel Quick Sync Video, który charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością, WebM libvpx enkodujący VP8 do MKV oraz x265 1.4 zapewniający obsługę standardu H.265 (HEVC), gwarantującego z kolei materiały o wysokiej rozdzielczości. Zniknęła natomiast uznana przez twórców za przestarzałą Theora.

Konwertowane materiały wideo mają teraz oferować nie tylko wyższą rozdzielczość (za sprawą H.265), ale też ogólnie wyższa jakość, między innymi dzięki zaimplementowaniu nowego odszumiacza – NLMeans. Do Handbrake w wersji 0.10 wprowadzony został też nowy algorytm skalowania – BiCubic – który wykorzystuje OpenCL (na kartach AMD i Intel obsługujących OpenCL 1.1) i cechować ma się bardzo dużą wydajnością. 

Nieco zmodyfikowany został także interfejs użytkownika – we wszystkich wersjach systemowych. Teraz ma być on bardziej intuicyjny, jak również dawać dostęp do większej liczby funkcji. 

Wprowadzone zmiany zaowocowały czymś jeszcze. Otóż od wersji 0.10 oprogramowanie Handbrake nie jest już kompatybilne z systemem Windows XP. Minimalna wersja to teraz Windows Vista z dodatkiem Service Pack 2. Jeśli to jednak dla was nie problem, to linki do programu znajdziecie poniżej.

  Pobierz:
PobierzŹródło: Software Crew

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lord_Nikkon
  4
  Nie no fajnie - Handbrake to chyba najlepszy program na rynku. Świetnie się go obsługuje i zasadniczo jest wolny od błędów. Nie wiem czy zaliczyć to do wad ale H265 trochę mnie przeraził. Materiał DVD (bez redukcji rozdzielczości) mój podkręcony i73930K (4,4GHz) przetwarza z około 160-200fps (zależy od materiału) jak odpaliłem H265 ledwo 15fps. Trochę wolno a mówimy tu od materiale DVD bo wsparcie napisów w kontenerach MKV i MP4 nadal kuleje w tym programie. Na próbę zassałem DVDFAB który obsługuje CUDA (gtx980) i ten sam materiał idzie około 45fps (cały czas DVD). BR z redukjcją do 1440 szedł z Cudą ledwo 15fps Trochę wolno. Z jednej strony cieszy mnie że wprowadzono dodatkowe "boostery" (które mnie nie ratują) ale zabrakło CUDY, która naprawdę by poprawiła wydajność.

  Na razie zostaje przy H264 (pal licho trochę większy rozmiar). Trzeba jeszcze potestować może ustawienia (Handbrake jednak trochę ich ma) poprawią wydajność aby 2 godzinny film nie robił się 4 godziny. Szkoda prądu.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Dzięki udało mi się pobrać i zainstalować Handbrake na Linuxie Ubutnu. Przydaje się enkoder z AMD.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Super; Zdekodowałem filn dwugodzinny w 15 minut
    • avatar
     Lord_Nikkon
     1
     H265 w DVDFAB już jest wspierany przez hardware bo można użyć systemu Cuda lub OpenGL do kodowania. Na pewno niska wydajność wynika z wczesnych wersji kodeka i jeszcze niedopracowanej optymalizacji. Może nowe drivery do kart graficznych coś polepszą ale na ten moment wydajność jest słaba. Wczoraj zakodowałem płytkę w H264 i H265 i fakt jakość jest lepsza ale różnica wielkości plików nie była aż tak wielka. Poczekamy zoabczymy
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Dla bunciaków repo z handbrake
      sudo add-apt-repository ppa:stebbins/handbrake-releases
      sudo apt-get update

      Resztę robiłem w synapticu.

      Wersja w repozytoriach cannonicala nie może zgrywać do mp4, przez jakieś niezgodności licencji kodu.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Handbrake ma format wyjsciowy ,m4v z dekoderem mpeg-4 lub Matroska (avformat) z możliwym supportem ipod 5G