• benchmark.pl
 • Foto
 • Średnioformatowy bezlusterkowiec 50 Mpix - zrobił go Hasselblad
Foto

Średnioformatowy bezlusterkowiec 50 Mpix - zrobił go Hasselblad

przeczytasz w 1 min.

Slot SD, elektroniczny wizjer XGA - brzmi jak specyfikacja bezlusterkowca. Nie byle jakiego, bo Hasselblad X1D-50C to aparat średnioformatowy

Kompakty systemowe powstały między innymi w celu ograniczenia rozmiarów i wagi aparatów systemowych (mowa o lustrzankach). Ta zasada już nie zawsze obowiązuje, ale w przypadku aparatu Hasselblad X1D działa w pełnej mocy. To pierwszy bezlusterkowiec (wedle obowiązującej obecnie definicji) ze średnioformatowym sensorem.

Matryca CMOS ma rozdzielczość 50 Mpix (zdjęcia o rozdzielczości 8272 × 6200 i rozmiarze 65 MB przy formacie RAW 3FR), wymiary 43,8 x 32,9 mm co daje rozmiar piksela 5,3 um.

Cena tego cacka to skromne 7900 euro. Dużo za dużo dla prawie każdego z nas, ale warto wiedzieć, że technologia rozszerza swoje kręgi i na tego typu aparaty.

Hasselblad X1D-50C bezlusterkowiec

Korpus Hasselblad X1D waży 725 gramów, co jak na aparat średnioformatowy jest bardzo małą masą. Sensor pracuje z czułościami od ISO 100 do 25600 i osiąga zakres dynamiczny na poziomie 14 EV. Aparat wyposażono w podwójny slot na karty SD (a jednak), moduł GP i Wi-Fi.

Wśród złącz znajdziemy wyjście/wejście dźwięku, port mini HDMi oraz złącze USB 3.0 typu C. W aparacie zastosowano wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 milionów punktów. Ekran podglądu LCD ma przekątną 3” i rozdzielczość 920 tys. punktów. Korpus aparatu jest uszczelniony przed zanieczyszczeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Do aparatu przeznaczono nową serię obiektywów XCD, które wyposażono w centralną migawkę. Zapewnia to synchronizację z błyskiem w pełnym zakresie czasów otwarcia migawki od 60 minut do 1/2000 sekundy. Na dzień dobry dostępne będą szkła o ogniskowych 45 i 90 mm, a także adapter dla systemu Hasselblad H.

Po różnych dziwnych próbach dostosowania się Hasselblada do obecnej sytuacji na rynku fotografii cyfrowej, to posunięcie wydaje się najbardziej przemyślane. Jednak z ceną wielokrotnie wyższą niż topowe pełnoklatkowe bezlusterkowce Sony, apataty X1D będą produktem niszowym.

Źródło: Hasselblad

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  To nie jest średnioformatowy aparat. To że Hasselblad robił średnioformatowce nie oznacza że to średnioformatowiec. Mały średni format zaczyna się od 6x4,5cm. To jest różnica kolosalna. To jest większe niż mały obrazek, coś na co obecnie mówi się full frame, ale średnim formatem to nie jest. Bez ochów i achów i w te upały zimny kubełek na głowę.
  • avatar
   maaaad
   -1
   Znaczy się, klonem którego Soniaka jest ten Hasselzblaz?
   • avatar
    dziobolek
    0
    Hasselblady od zawsze były produktem niszowym z perspektywy ceny ;)
    • avatar
     BluePandoraBox
     0
     oby im to przyniosło wreszcie zysk, szkoda by firma z takimi tradycjami zniknęła z rynku
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Polecam zimny browarek;)
      • avatar
       majka_01
       0
       z wyglądu kojarzy mi się ze starymi kompaktami:) powrót klasyki? :D