• benchmark.pl
 • Nintendo
 • Ojciec sukcesu firmy Nintendo nie żyje - Hiroshi Yamauchi zmarł w wieku 85 lat
Ciekawostki

Ojciec sukcesu firmy Nintendo nie żyje - Hiroshi Yamauchi zmarł w wieku 85 lat

z dnia 19-09-2013
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

Nie żyje człowiek, który z niewielkiej firmy zajmującej się produkcją kart do hanafudy stworzył giganta branży elektronicznej rozrywki – Nintendo.

Hiroshi Yamauchi

Oficjalnie potwierdzono bardzo smutną informację – w wieku 85 lat zmarł Hiroshi Yamauchi – człowiek, który z niewielkiej firmy zajmującej się produkcją kart do hanafudy stworzył giganta branży elektronicznej rozrywki – Nintendo.

Hiroshi Yamauchi był w latach 1949-2002 dyrektorem firmy Nintendo. To za czasów jego zarządzania, ta japońska firma weszła do branży elektronicznej rozrywki i nieźle w niej namieszała. Nintendo stało się tak potężnym graczem między innymi dzięki swoim konsolom – produkcja pierwszych takich urządzeń, a więc Game&Watch oraz NES również była wynikiem decyzji tego człowieka.

Ze stanowiska dyrektora Yamauchi zrezygnował w maju 2002 roku, po premierze konsoli GameCube. Pozostał jednak członkiem rodziny Nintendo, stając się doradcą oraz jednym z największych jej udziałowców.

Hiroshi Yamauchi zmarł 19 września w szpitalu w wyniku komplikacji po zapaleniu płuc. Miał 85 lat.

Źródło: VR-Zone

marketplace

Komentarze

8
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zmarł jeden z największych ludzi w branży komputerowej/konsolowej. Nintendo... ahhhh pierwsze Mario (exclusivy) i inne... Każdy Hamerykanin wiedział i wie co to Nindendo, nawet w europie większość z nas wie co to jest. Szkoda że tacy ludzie odchodzą, a przychodzą... niestety często debile i niszczą dorobek życia kogoś, kto całe życie pracował na sukces firmy.
  Zaloguj się
  14
 • avatar
  rządził tak długo firmą , że aż niesamowite a do tego zdołał tak bardzo zmienić Nintendo na plus, niesamowity człowiek, pamiętam jak w 1987r po raz pierwszy zobaczyłem konsolę NES i pograłem i to było takie niesamowite :)
 • avatar
  Hiroshi Yamauchi - misja zakończona, czas wrócić do domu. Dziękujemy Ci.
 • avatar
  GameBoy,GBC,GBA...konsolki mojego dziecinstwa,na kazdym wyjezdzie ze mna(i z plecakiem paluszkow:P) Czlowiek jak czlowiek, po prostu sie wybil:) Mimo wszystko szkoda, ze tacy pionierzy umieraja
  Zaloguj się
 • avatar
  Przykre, że odszedł w tak młodym wieku (jak na Japończyka of course!)
  :( [*]