Telefony

Hitachi: ekran HD 720p dla smartfonów

przeczytasz w 2 min.

Wideo w rozdzielczości HD - 1280 x 720 pikseli - na 4,5-calowym ekranie. Niedługo będzie to możliwe, dzięki pracom Hitachi, które przygotowuje ekran HD dla smartfonów, który wykonano w technologii IPS LCD.

W chwili obecnej mamy dwóch niekwestionowanych liderów pod względem wyświetlaczy do smartfonów. Z jednej strony iPhone 4 i jego Retina Display, a z drugiej Samsung i jego Super AMOLED. Wygląda jednak na to, że ten rok prócz Super AMOLED Plus przyniesie kolejny wyświetlacz, który może dość sporo namieszać na rynku. Chodzi o rozwiązanie Hitachi, o którym właśnie się dowiedzieliśmy.

Warto przeczytać:
Super-energooszczędne monitory LCD
Elektroniczny papier, który potrafi wyświetlać wideo

Zacznijmy jednak od małego zestawienia. Retina zastosowana w iPhone 4 została wykonana podobnie jak nowy ekran Hitachi w technologii LCD IPS (in-plane switching), a jej rozdzielczość natywna wynosi 960 x 640 pikseli, co przy jej wymiarach daje rozdzielczość liniową wynoszącą 326 pikseli na cal (PPI). Kontrast tego 3,5-calowego ekranu równy jest 800:1. Z kolei ekran Super AMOLED to nieco odmienna technologia, która daje bardziej soczyste kolory i głębokie czernie. Zastosowany w Samsungu Galaxy S wyświetlacz wykonany w tej technologii ma 4-cale przekątnej, a jego rozdzielczość natywna wynosi 800 x 480 pikseli co daje 282 PPI.

Z jednej strony Retina Display dzięki przekroczeniu bariery 300 PPI, czyli granicy powyżej której ludzkie oko nie rozróżnia już pojedynczych pikseli, ma praktycznie niewidoczne piksele, a sam kontrast jest lepszy niż w przypadku Super AMOLED. Z drugiej strony rozwiązanie Samsunga cechuje się mniejszym zużyciem energi, które wynosi 30% oraz lepszymi kątami widzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że przewaga AMOLED w minimalizacji poboru energii uwidacznia się przede wszystkim w sytuacjach kiedy na ekranie mamy dużo ciemnych obszarów. Jeśli obraz jest bardzo jasny AMOLED nie jest juz tak energooszczędny.

Hitachi postawiło technologię IPS LCD. Jego 4,5-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli cechować będzie się współczynnikiem PPI równym 329 i kontrastem 1100: 1. Rozdzielczość jest porównywalna z tym co oferuje Retina, a na dodatek mamy większy wyświetlacz i rozdzielczość 720p, która pozwoli wyświetlać filmy HD bez skalowania. Również współczynnik kontrastu przemawia na korzyść Hitachi. Ogłoszono również, że jasność ekranu oscylować będzie na poziomie 500 nitów (cd/m2).

Nowe ekrany mają trafić do producentów w październiku tego roku, oznaczać to może tylko jedno: na targach CES 2012 możemy spodziewać się rozwiązań opartych o wyświetlacz Hitachi.
 

Źródło: Endgadget

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Pewnie za niedługo będą jeszcze większe rozdzielczości, pytanie tylko jaki to ma sens na tak małych ekranach.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Z tym kontrastem lepszym w Retina Display niż w AMOLED'zie to chyba jakiś żart. Nawet biorąc na logikę - ekran, który może całkowicie wygasić czarne piksele będzie bardziej kontrastowy od tego, który te piksele mimo wszystko podświetla (LCD). Poza tym nie trzeba długo szukać żeby się dowiedzieć, że Super Amoled ma kontrast 100000:1.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Zastosowany w Samsungu Galaxy S wyświetlacz wykonany w tej technologii ma 4-cale przekątnej, a jego rozdzielczość natywna wynosi 800 x 480 pikseli co daje 282 PPI."

    CO ZA BZDURA! Autorze, jak ty to liczyłeś?

    Ekran typu RGB, 4 calowy o rozdzielczości 800x480 ma gęstość pikseli równą 223 PPI. Jako, że SAMOLED w Galaxy S nie posiada matrycy RGB tylko RGBG(Pentile Matrix) jego rzeczywista rozdzielczość jest dużo niższa od 800x480 i gęstość pikseli w Galaxy S wynosi tylko 190 PPI.
    Więc skąd ty wziąłeś te cudaczne 282 PPI? Chyba ktoś tutaj musi nauczyć się liczyć i podszkolić swoją wiedzę na temat budowy matryc w smartphone'ach.