Dyski

Hitachi z 2.5-calowym dyskiem 500GB

przeczytasz w 0 min.

Podwajanie pojemności dysków 2.5-calowych to dość trudna sztuka. O ile w klasycznych, 3.5-calówkach wystarczy dołożyć kolejny talerz, o tyle w mniejszych dyskach jest to mocno ograniczone standardami dotyczącymi rozmiarów urządzenia. Hitachi postanowił jednak, że w nowej serii „małych twardzieli” oznaczonych jako 5K500/E5K500, zamiast jednego "zagęszczonego" talerza, zainstaluje dwa o pojemności 250GB. Tym samym producentowi udało się na swój sposób przegonić dotychczasowy rekord Western Digital i Samsunga, który wynosi 320GB.

Jest jednak pewne „ale”. Hitachi zamontował aż dwa talerze i co ważne, nie oznacza to, że udało mu się jakoś cudownie „upchnąć” dwa krążki nie przekraczając standardów. Niestety dysk jest o 3mm grubszy od klasycznej „2.5-calówki”. Tym samym szybko może się okazać, że bez dodatkowych kombinacji, nie uda nam się wsadzić napędu do specjalnej zatoki w obudowie laptopa. Oczywiście dla chcącego nic trudnego ale czy tak ma wyglądać wyścig w kategorii „największy twardziel do laptopa”?

Jak się dowiedzieliśmy dysk najprawdopodobniej trafi tylko i wyłącznie do producentów przenośnych komputerów, którzy już na etapie projektowania komputera, będą brali pod uwagę nietypowe wymiary napędu Hitachi. Dysk pojawi się w „sprzedaży” już w lutym.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!