Pojazdy

hive - hulajnogi na wynajem pojawiły się w Warszawie

przeczytasz w 2 min.

Od dzisiaj w Warszawie działa hive – usługa, pozwalająca wynająć hulajnogę elektryczną na minuty, by sprawnie i tanio dostać się z punktu A do punktu B.

400 elektrycznych hulajnóg wyjechało dziś na ulice Warszawy. W dzień liczby Pi na polskim rynku zadebiutowała usługa hive.

Usługa hive, czyli hulajnogi na wynajem

hive to usługa wynajmu elektrycznych hulajnóg na minuty, w czym właściciel widzi „nową jakość miejskiej mobilności”. Zachwala ekologiczność, ekonomiczność i praktyczność swojego rozwiązania, podkreślając nieemisyjne napędy, niskie koszty i fakt, że na niewielkich odcinkach w zatłoczonych miastach taki pojazd może okazać się nawet szybszy niż samochód. 

hive user

Warszawa jest pierwszym polskim miastem, w którym dostępna jest usługa hive. Wcześniej elektryczne hulajnogi pojawiły się w Lizbonie, Atenach i Paryżu, a do końca roku mają zagościć w około 20 miastach. Jest to część większej grupy BMW i Daimlera o nazwie FREE NOW, w której znajduje się także mytaxi. W nieokreślonej przyszłości możliwe będzie zamawianie taksówek i rezerwowanie hulajnóg z poziomu jednej aplikacji.

hive w Warszawie ma się wpisać w tkankę miejską

„Elektryczne hulajnogi są wyrazem rozwoju mobilności miejskiej i odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy chcą w wygodny i ekologiczny sposób poruszać się na niewielkich dystansach. Ułatwiają dojazd do celu i na odcinku 1-2 km mogą być szybsze niż samochody, a ich odpowiedzialne użytkowanie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także dbać o środowisko. Poza tym jazda na hulajnodze to niesamowita frajda!” – skomentował Tristan Torres Velat, dyrektor generalny hive.

„Do Warszawy wchodzimy z naszym doświadczeniem zdobytym w innych metropoliach i z wielkim szacunkiem dla miasta i jego mieszkańców. Chcielibyśmy stać się częścią lokalnego ekosystemu mobilności, wpisać się w tkankę miejską, co naturalnie łączy się z bliską współpracą z władzami miasta. W przyszłości rozważamy wejście z naszą usługą do innych miast, ponieważ Polska to dla nas bardzo interesujący rynek” – dodał  Tristan Torres Velat.

hive hulajnogi

Zarządcy hive w Warszawie zapowiadają, że przez cały dzień działać będzie patrol „hive Bees”, usuwający hulajnogi, które zostały pozostawione w niedozwolonych miejscach lub w nieprawidłowy sposób. Co wieczór pojazdy będą też zbierane, a rano – rozstawiane w stałych miejscach.

„Chcemy, aby mieszkańcy Warszawy czerpali radość i korzyści z użytkowania naszych hulajnóg, jako naturalnego elementu infrastruktury miejskiej. Dlatego ogromną wagę będziemy przywiązywać do utrzymywania porządku” – powiedział Łukasz Gontarek, City Manager hive w Warszawie.

Pytania i odpowiedzi

Jak to działa? Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji hive na smartfonie, użytkownik może zobaczyć na mapie, gdzie znajdują się wolne hulajnogi, a następnie odblokować do nich dostęp, skanując podany kod QR. Chcąc zakończyć jazdę, wystarczy wybrać odpowiednią opcję we wspomnianej aplikacji.

hive app

Ile to kosztuje? Opłata startowa wynosi 2,50 zł, a każda minuta jazdy kosztuje 45 groszy. Na tym już cały cennik się kończy.

Jak szybko to jeździ? Maksymalna prędkość osiągana przez elektryczne hulajnogi w usłudze hive wynosi 25 km/h. Dodajmy, że są to konkretnie modele Segway ES4.

Rok 2019 będzie należał do mikromobilności

Startujące w stolicy hive to poważna konkurencja dla innej usługi oferującej hulajnogi na wynajem, mianowicie Lime. Działa ona w trzech polskich miastach: Poznaniu, Wrocławiu, jak również Warszawie.

„Polski rynek shared mobility ruszył na dobre w latach 2016/2017, kiedy do dobrze znanych systemów roweru miejskiego dołączyły samochody i skutery wypożyczane wprost z ulicy za pomocą aplikacji. Rok 2019 będzie jednak zdecydowanie należał do mikromobilności – hulajnóg elektrycznych, które szturmem zdobywają kolejne miasta i serca” – powiedział Adam Jędrzejewski, założyciel i szef Stowarzyszenia Mobilne Miasto.

Źródło: Grayling, hive, inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dr Cox
  1
  A gdzie hashtag #reklama ?
  • avatar
   Hubertus777
   1
   Kod na darmowe 32 minuty jazdy
   FKb75bCy
   • avatar
    Massai
    0
    Lime jest DROGI. Płaci się za minutę i dodatkowo za kilometr. W sumie wychodzi 2.5 pln za km.
    Taksówka jest tańsza...

    Ten hive niby wychodzi taniej, circa 1.5 pln za km... nadal prawie tyle co taksówka.

    W dodatku w Warszawie bywają korki na ścieżkach rowerowych - połowa czasu pokonywania trasy to stanie na światłach.
    • avatar
     smar.n
     -2
     Pomysł może nie głupi, proponuje jeszcze dodatkowo poustawiać znaki ''zakaz pedałowania''
     • avatar
      Rafs0n
      0
      Tak mi się wydaje że to nie jest wersja ES4 tylko ES2 jak już(ale pewny nie jestem może jest zmodyfikowana ale tak czy inaczej). Wersja ES4 to ES2+bateria a tutaj nie widać baterii od trony użytkownika(jest tylko małe "coś" wystające z przodu)

      @edit spojrzałem na inne strony z wpisem o Hive i wszędzie jest napisane, że to ES4
      • avatar
       prawdzifsky
       0
       świetna nazwa! ... do mnie nie przemawia xD
       • avatar
        to_ja
        0
        79 minut bez opłat :) Jak to zrobić?
        Rejestrujesz się i podajesz kod IaZUAQRz . Dostajesz za to 32min darmowej jazdy.
        Potwierdzasz konto
        Wpisujesz kod Hellowarsaw dzięki któremu dostajesz gratis jeszcze 27 min(promocja na start ograniczona czasowo)
        Wpisujesz kod Sun za który otrzymujesz kolejne 20min darmowej jazdy.
        To tyle - otrzymujesz darmowe 79min jazdy za free :)