Nauka

Honda ulepsza robota Asimo - chodzi szybciej, słyszy lepiej

przeczytasz w 1 min.

Honda jest o kolejny krok bliżej do opracowania wielofunkcyjnego asystenta dla potrzebujących pomocy ludzi.

Asimo

Firma Honda zorganizowała pierwszą europejską prezentację jej robota Asimo. W nowej wersji doczekał się on sporych ulepszeń, obok których trudno przejść obojętnie. Ci, którzy mieli okazję zobaczyć go na żywo przyznają, że „Asimo poruszał się taką gracją i płynnością, że miało się wrażenie, że to sam dyrektor Hondy był wewnątrz robota i odpowiadał za wszystkie jego ruchy”. Oczywiście wciąż sporo drogi przed nim, ale z drugiej strony japoński producent zrobił duży krok naprzód w stosunku do pierwszego prototypu sprzed czternastu lat.

Ten mierzący niespełna 1,30 m humanoidalny robot to cud japońskiej techniki, który z roku na rok może pochwalić się coraz lepszymi osiągami. Asimo nie tylko porusza się z większą gracją, ale też robi to w znacznie szybszym tempie – jego prędkość zwiększyła się bowiem z 6 do 9 kilometrów na godzinę. Od kilku lat robot nie ma też najmniejszego problemu z wchodzeniem po schodach.

Jedną z najciekawszych cech robota Asimo jest fakt, że potrafi on rozpoznawać różne mówiące do niego w tym samym czasie głosy i na bieżąco w różny sposób na nie reagować. Humanoid Hondy w nowej wersji nie ma także problemu z rozumieniem języka migowego, co dodatkowo zwiększa jego przydatność. Całości dopełniają natomiast takie funkcje, jak odkręcanie zakrętek z butelek oraz nalewanie napojów do szklanek (co ważne – bez rozlewania).

Sympatycznego robota w akcji możecie zobaczyć w poniższej galerii:

„Poprzednie generacje Asimo wykazywały niesamowitą płynność i szybkość ruchów” – powiedział Satoshi Shigemi, główny inżynier projektu. – „Całkowicie nowy Asimo wnosi tę mobilność, umiejętności i interakcję z ludźmi na wyższy poziom, przesuwając Hondę o krok bliżej do ostatecznego osiągnięcia celu – opracowania robota, który może być asystentem potrzebujących pomocy ludzi”.

Źródło: DigitalTrends, Honda

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  3
  po szale na tablety i smartfony przyjdzie czas na roboty ;)
  • avatar
   krynka
   1
   A filmików ni ma :c
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nalewa bez rozlewania... Bardzo dobry kelner na wesela :D Każda szanująca się firma weselna powinna mieć takiego robocika na składzie i odpalać go tak pod koniec imprezy, kiedy wszyscy są dobrze wcięci, ale jeszcze mogą w siebie wlać :)
    • avatar
     Lord_Nikkon
     -1
     I na ch... ten robot. Była Fukushima, gdzie takie roboty miałyby wręcz idealne zastosowanie ale firmy jakoś nie paliły się do jego użycia. Takie roboty to nic więcej jak czysta komercja i są całkowicie bezużyteczne. Na g..., że będzie chodził szybciej, przy sprzątaniu uszkodzonego reaktora mógłby chodzić wolno.
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      ale jointa nadal nie umie skrecic ...
      • avatar
       Gregor-34
       0
       UWAGA tvp1,tvn manipuluje informacje