Internet

Serwis Hotfile oficjalnie zamknięty po przegranej sprawie z MPAA

przeczytasz w 1 min.

Hotfile musi także wypłacić na rzecz amerykańskich studiów filmowych zadośćuczynienie w wysokości 80 milionów dolarów.

Hotfile logo

Hotfile to jeden z najpopularniejszych serwisów do wymiany plików. A właściwie był jednym z nich. Przegrana sprawa z amerykańskim stowarzyszeniem dbającym o interesy amerykańskich studiów filmowych MPAA zaowocowała bowiem zamknięciem serwisu.

Stowarzyszenie Motion Picture Association of America złożyło pozew przeciwko serwisowi Hotfile w lutym 2011 roku. Trwająca ponad dwa, a właściwie prawie trzy lata sprawa wreszcie się zakończyła – jak się okazuje, na niekorzyść tego drugiego. Hotfile został uznany za winnego nielegalnemu rozpowszechnianiu materiałów objętych prawem autorskim, w wyniku czego musi wypłacić na rzecz amerykańskich studiów filmowych zadośćuczynienie w wysokości 80 milionów dolarów. Ponadto sąd nakazał serwisowi zaprzestanie działalności do czasu zaimplementowania technologii filtrującej nielegalne treści, co prawdopodobnie nigdy nie nastąpi. Możemy zatem mówić o oficjalnym zamknięciu Hotfile.

Według sędzi Kathleen Williams skala naruszania praw autorskich przez użytkowników Hotfile była oszałamiający. Na wysokość kary bez wątpienia wpłynął również fakt, że serwis był dotychczas jednym ze 100 najchętniej odwiedzanych miejsc w Internecie. Stowarzyszenie Motion Picture Association of America uznało Hotfile za bardziej rażący niż Napster, Grokster i Limewire, a także określiło go jako „nie do odróżnienia” od Megaupload, które – przypomnijmy – także zostało zamknięte.

Hotfile zamknięty

Właściciele serwisu Hotfile nie poddali się oczywiście bez walki. Próbowali obronić się, tłumacząc, że działają zgodnie z ustawą DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Sędzia wykazał jednak, że serwis nie podjął odpowiednich kroków i tym samym nie udało się mu odpowiednio rozwiązać problemów z piractwem. Oskarżył także właścicieli o nieefektywne i wolne reakcje na otrzymywane przez użytkowników zgłoszenia naruszenia przepisów.

Źródło: Hollywood Reporter, Bibixy

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sancho
  11
  Pooglądajcie sobie domy, mieszkania, samochody, samoloty jachty i inne dobrodziejstwa jakie posiadają ci biedni artyści których okradamy na miliony złotych/dolarów/euro. Powinien się nimi zająć caritas lub też inne stowarzyszenie niosące pomoc. Tak jak tu jeden z userów napisał gry/filmy/ muzyka jest u nas za droga by to kupować.
  Taki mały przykład, pewnie widzieliście ceny gier dla PS 4 na PSN po przeliczeniu z eurosów / dolarów cyfrowe edycje gier kosztowały 300 zł + Taki ten nasz kraj piękny i służąca nam UE
  • avatar
   Tomecek
   6
   Tu nie chodzi o walkę piractwem, tylko o kasę. Dlaczego tak uważam? Co da zamknięcie tej strony? Zamknął HotFile, to powstaną trzy nowe serwisy o podobnym charakterze. Serwisy te zostaną zamknięte na wniosek MAFIAA, to powstaną kolejne. Czy to walka z wiatrakami? Nie. Przy każdej takiej wygranej MAFIAA dostaje szmal i o to tutaj chodzi.
   • avatar
    AndreoKomp
    6
    Dać ludziom zarobić przyzwoite pieniądze to zaraz piractwo się zmniejszy i nie będzie trzeba zamykać stron, które służą wymianie plików, a nie piractwu. Jak ma przysłowiowy Kowalski kupić grę czy film za 100zł jak zarabia 1200zł i rodzina na utrzymaniu o.O. Bardzo dobrze robi, że piraci. Chociaż trochę odbije sobie to co mu zabierają jego pracodawcy.
    • avatar
     webster58
     1
     AKurat Hofile był kijowy i to strasznie, linki zdychały po kilku godzinach, czas najwyższy by ten olditmer odszedł na emeryturę i dał szansę innym serwisom. Nigdy nie rozumiałem po co ludzie wżucają rzeczy na hotfile ( nie licząc prowizji ) skoro amini usówali wszystko od razu. Dużo bardziej polecałbym Netload albo uploaded.
     • avatar
      cyferluu
      -1
      kij ma dwa końce.

      pytanie? czy stać cię na iphone5s? NIE? ukradniesz komuś? nie nie ukradniesz a sa tacy co ukradną i sprzedadzą ( ukradl, sprzedal, zarobił) i na stos z takimi. a ciebie jak nie stac to trudno sie mówi nie kupuj nie graj.

      drugi koniec. uwielbiasz serie CoD (albo cokolwiek innego) wszystko pieknie ladniei idziesz kupujesz i okazuje sie ,że to crap. producenci nie dotrzymali składanych obietnic , czujesz sie zawiedziony. niestety nie oddadzą ci pieniędzy. Owszem są recenzje ale czy spodnie kupujesz na podstawie recenzji? w koncu tylko ty je nosisz tak samo jak tylko ty grasz w zakupioną grę... wiec ściągniesz to "demo"(w przymierzalni przymierzysz spodnie) pograsz stwierdzisz OK ide kupic pograć w multi bo fajna gra i podoba mi sie nie bede żałował Tak mozna wymieniać aż skończy sie limit wpisanych liter w komentarz.

      ---
      to mój pogląd i tyle. a wracając do tematu to rząd USA jest równie posrany i irracjonalny jak komunistycznych CHIN. przekonał mnie o tym ten z OBIEMA jak zakaz sprzedaży produktów apple zniósł pomimo iż sąd orzekł zakaz. Żyj tutaj w tej dyktaturze teraz...

      ----
      powinni ścigać użytkowników serwisu, ale wtedy nie zarobili by, a tylko stracili na procesach jakby każdego z osobna mieli dorwać.
      • avatar
       Konto usunięte
       -20
       Brawo kolejny serwis, który służył głównie do rozpowrzechniania pirackich gier, muzyki czy filmów zamknięty.Niech nasze organy ścigania wezmą przykład i zamkną chomikuj.pl czy Torrenty org. Z piractwem trzeba walczyć, bo w ostatnich kilku latach ludzie zaczęli myśleć że to jest normalne i że wszystko należy im się za darmo. Sam znam takie przypadki. Kolega zobaczył w jakiejś gazecie za 9.99zł film, który był do niej dołączony, to nie kupił, bo po co, jak za darmo ściągnie z internetu!