Laptopy

HP Mini 2130 żegna procesor Via

przeczytasz w 1 min.

Mini-laptop HP będzie sprzedawany wraz z procesorem Intela. Firma rezygnuje z jednostki centralnej Via Technologies C7-M na rzecz intelowskich Atomów. HP Mini 2130 doczekał się aktualizacji – wraz z nowym CPU zyskał też większy wyświetlacz.

Laptop HP Mini 2140, który trafi na tegoroczne targi Consumer Electronics Show w Las Vegas, ma 10,1-calowy wyświetlacz. Wykorzystuje też procesor Intel Atom i został wyposażony w wysokiej jakości obudowę, wykonaną z aluminium. Cena najnowszego netbooka HP ma wynieść 499 dol.

W wyposażeniu komputera znajdziemy niemal pełnowymiarową klawiaturę, jak i trzy- lub sześciokomorowy akumulator. Co więcej, będziemy mogli wybrać pojemność twardego dysku lub zdecydować się na 80-gigabajtowy model SSD. Do wyboru będzie też system operacyjny: Windows Vista albo Windows XP.


HP stawia, w końcu, na procesor Intela (Fot. PC Advisor.co.uk)

HP nie wyjawiło jaki procesor zostanie zainstalowany w HP Mini 2140. Najprawdopodobniej będzie to N270, pracujący z zegarem 1,6 GHz. Taka wersja Atoma trafia najczęściej do netbooków. Tak czy inaczej firma żegna się z układem Via C7-M.

Warto wspomnieć, że model z procesorem Via miał również układ graficzny tego producenta – Chrome9. W wyposażeniu mini-laptopa HP nie brakowało też kodeka audio HD, slotu ExpressCard, wyjścia VGA, dwóch portów USB 2.0, czytnika kart flash SD, jak i technologii Bluetooth. Sieć Ethernet, Wi-Fi 802.11 a/b/g oraz jacki dla słuchawek i mikrofonu to kolejne elementy wyposażenia. Brakuje zaś, jak w zdecydowanej większości netbooków, napędu optycznego.

Netbook HP cieszył się dotąd umiarkowaną popularnością. Mimo że jest to wysokiej jakości sprzęt i można go uznać za udany komputerek, jego cena była zbyt duża, a wydajność – głównie za sprawą procesora Via – za mała. Obecnie HP Mini, ciągle z układem Via, kosztuje u nas ok. 1600 zł. To zdecydowanie za dużo jak na netbooka.

Źródło: PC Advisor.co.uk

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marcin Sieradzki
  0
  To było do przewidzenia, bo już na początku dziwnym wydawało się, że HP stawia na VIA. Ale to urozmaicenie było nawet ciekawe. No i VIA miała potężnego klienta na swoje chipy...
  Z drugiej strony, pewnie wszyscy pytali o Atomy, a HP nie mogło ciągle odpowiadać: VIA to też niezła alternatywa dla Intela.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   duzy cios dla Via, ale cóż poradzi jeśli jest lepsza alternatywa na sprzedaż do logiczne że trzeba to wykorzystać a Via niech się weźmie do roboty