Opaski fitness

Pomiar saturacji krwi tlenem dostępny w smartbandach Huawei Band 4

przeczytasz w 2 min.

Niedawna aktualizacja Huawei Band 4 przyniosła możliwość badania nasycenia tlenem krwi - co może pomóc między innymi w wykrywaniu chorób, czy niewydolności płuc. Chyba nikt nie zaprzeczy, że w naszych czasach jest to naprawdę interesująca opcja.

Pulsoksymetr w smartbandzie

Smartbandy cieszą się coraz większą popularnością, bowiem są to niedrogie urządzenia o ciekawych możliwościach. Jeśli wahacie się nad wyborem modelu, polecamy nasze zestawienie najlepszych smartbandów.

Huawei Band 4 zmierzy ci nasycenie krwi tlenem

Zarówno Huawei Band 4 jak i (bliźniaczy) Honor Band 5i były już od początku wyposażone w urządzenie do pomiaru saturacji krwi (pulsoksymetry), ale dla wersji europejskich było one nieaktywne. Sytuację "naprawiła" marcowa aktualizacja Honor Band 5i oraz ostatni update Huawei Band 4 o numerze 1.0.2.96, który został udostępniony pod koniec maja.

Pulsoksymetr działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwonego i podczerwonego. Mierzony sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr mierzy też tętno. (źródło: Wikipedia)

Pulsoksymetry, czyli właśnie urządzenia do mierzenia nasycenia krwi tętniczej tlenem, można kupić w sklepach już w cenie od 50 do 200 złotych. Fajnie, że coraz częściej ta funkcjonalność ląduje nie tylko w smartwatchach, ale i w smartbandach.

Pulsoksymetr w Huawei Band 4

Sam pomiar w przypadku Huawei Band 4 trwa nieco ponad minutę i podczas jego trwania zaleca się stać nieruchomo. Dane są oczywiście zapisywane w aplikacji Huawei Zdrowie. Urządzenie mierzy wartość wskaźnika w zakresie od 70 do 100%, z czego za zgodną z normą uznaje się wartość od 90% w górę.

Producent podkreśla jednak, że smartband nie jest urządzeniem medycznym, a uzyskane przez niego wyniki nie powinny jednak służyć do celów diagnostycznych czy leczenia. Na pewno jednak jeśli smartband wskazuje na problemy z nasyceniem krwi tlenem warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania za pomocą bardziej specjalistycznego sprzętu - może więc stanowić swoisty system wczesnego ostrzegania.

Pulsoksymetr w aplikacji Huawei Zdrowie

Przypomnijmy, że opcja pulsoksymetru dostępna jest również w takich smartwatchach jak Huawei Watch GT 2e.

Pulsoksymetr w Huawei Watch GT2e

Samodzielne pulsoksymetry zwykle zakłada się na palec u ręki, nogi, czy też na płatek ucha. Czy więc pomiar na nadgarstku jest równie precyzyjny? Sam producent przyznaje, że mogą go zaburzać np. włosy na ręce, tatuaże, temperatura otoczenia, czy poruszanie się podczas badania, ale mimo wszystko to jedna z ciekawszych funkcjonalności jakie dostały smartopaski. Czekamy na pomiar temperatury i inne użyteczne opcje.

A tych z pewnością będzie więcej, bowiem np. ostatnia aktualizacja do Huawei Watch GT2/e wprowadza między innymi funkcję śledzenia cyklu menstruacyjnego.

Źródło: informacja własna, Huawei

Może cię również zainteresować:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kabanosek
  4
  Ciężko jest zmierzyć to zegarkiem który jest na nadgarstku który jest jednak gruby i nie jest prześwitujący jak palec. Polecam https://www.youtube.com/watch?v=4pZZ5AEEmek
  • avatar
   Viperus
   2
   ale zeby pomiaru temperatury nie było, dziwne, w tych czasach to obowiazek
   • avatar
    Adrianwo
    0
    Ren Zhengfei musi zostać natychmiast porwany, ugodzony nożem i spalony!!!!
    ŚMIERĆ KOMUNIZMOWI!!!