Internet

Huawei wspiera Putina w walce z cyberatakami skierowanymi przeciwko Rosji?

przeczytasz w 1 min.

W walce z hakerami, którzy w ostatnim czasie skoncentrowali wszystkie swoje siły przeciwko rosyjskim stronom miał pomagać Rosji chiński gigant technologiczny - Huawei. Wielka Brytania domaga się przeprowadzenia śledztwa. Polski oddział Huawei odpowiada na zarzuty.

Huawei odpowiedział na zarzuty: „insynuacje są nieprawdziwe”

Polski oddział Huawei ustosunkował się do zarzutów wobec swojego rosyjskiego odpowiednika: „Huawei informuje, że publikacja Daily Mail na temat firmy to fake news. Zawarte w niej insynuacje są nieprawdziwe”.

Huawei we współpracy z Putinem?

Tak wynika z raportu, który został opublikowany na łamach jednego z chińskich serwisów informacyjnych. Dokument został jednak błyskawicznie usunięty, ale stawia Huawei w bardzo trudnej sytuacji.

Jak donosi DailyMail, dokument zarzuca chińskiemu gigantowi technologicznemu współpracę z Rosją w trakcie kryzysu związanego z cyberatakami przeprowadzanymi na rosyjskie strony rządowe i medialne. Huawei miało „pośpieszyć z pomocą Rosji”, kiedy tylko jej cyberprzestrzeń została naruszona.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę hakerzy wyjątkowo często atakują rosyjskie infrastruktury sieciowe. Grupą, która podpisuje się pod większością ataków jest międzynarodowe Anonymous.

Huawei może posiadać w Rosji aż pięć centrów badawczych, w którym łącznie aż 50 tysięcy pracowników miało zostać przeszkolonych na stanowisko „ekspertów technicznych”. To właśnie tej grupie (choć oczywiście nie całej) zarzuca się współpracę z rządem Rosji.

Brytyjczycy domagają się przeprowadzenia śledztwa

Iain Duncan-Smith, poseł z Wielkiej Brytanii jest „głęboko zaniepokojony” całą sytuacją i otwarcie domaga się weryfikacji działań podejmowanych przez Huawei wobec Rosji: „Powinno zostać przeprowadzone pełne śledztwo, ponieważ jeśli sankcjonujemy oligarchów, którzy pomagają Putinowi, powinniśmy przyjrzeć się również firmom, które pomagały Putinowi”.

Źródło: DailyMail

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  23
  Putin właśnie uzależnił swój kraj od Chin i Chiny chętnie wykorzystają tą okazję.
  • avatar
   kokosnh
   3
   przede wszystkim Huawei robi sprzęt sieciowy, którego funkcjonalności na 100% zawierają w sobie rozwiązania mające na celu wykrywanie, analizowanie i zapobieganie różnego rodzaju atakom, w tym DDoS.
   Jeśli Rosja rzeczywiście kupiła i korzysta z sprzętu Huawei, to trudno zarzucać im że spełnia swoje funkcjonalności.
   Trzeba by więcej szczegółów poznać.
   • avatar
    Klops
    3
    To już po Huawei (poza Chinami) nie ważne jaki oddział. Jeśli pod flagą Huawei coś się takiego dzieje, to czyja to jest odpowiedzialność?
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Pisałem wielokrotnie i na różnych stronach że Lewy powinien zerwać umowę z Chińczykami, bo inaczej będę nadal go nazywał komunistą... wreszcie jego spółka management'owa dokonała tego o czym marzyłem od paru lat.
     • avatar
      Gatts-25
      -3
      Amerykańska Propaganda przelewa się z powietrzem. Znów bez dowodów oskarżają ale Stany Zjednoczone na chwilę obecną jeszcze mogą kłamać ile wlezie. Z drugiej strony ruchom Huawei bym się nie zdziwił. Europa sama posłuchała USA i Huawei jest banowany za Insynuacje to jak myślicie jak Chiny będą traktować Europę gdy tak ustosunkowuje się do Insynuacji?> Nie szkoda mi Putina i lepiej żeby ktoś bardziej inteligentny zajął jego miejsce ale USA widać szuka każdego możliwego rozwiązania by odciąć Chiny od Europy.
      • avatar
       dziks
       -6
       Czyli nie sam Huawei jak to sugeruje tytuł, a Rosyjski oddział tej firmy. To dość ważna informacja! Clickbait.
       • avatar
        studionti
        0
        Całe Chiny wspierają Putlera. Dlatego nie kupuję już chińskiego chłamu na ali.