Technologie i Firma

IBM Watson - nowa broń przeciwko cyberprzestępcom

przeczytasz w 1 min.

Firma IBM jest przekonana, że Watson może skutecznie wesprzeć analityków w błyskawicznej identyfikacji cyberzagrożeń.

Watson od IBM już od dwóch lat próbuje pomóc specom od bezpieczeństwa w walce z cyberprzestępcami. Pierwszym etapem było uczenie go fachowego języka, drugim – opracowanie chmurowej technologii kognitywnej mającej na celu opracowywanie strategii radzenia sobie z zagrożeniami. Teraz gotowa platforma została oficjalnie udostępniona.

„Watson może dziś wesprzeć analityków w błyskawicznym dotarciu do informacji, których pozyskanie do tej pory było pracochłonne” – chwali się firma IBM, która udostępniła platformę Watson for Cyber Security. Dzięki przetworzeniu ponad miliona dokumentów jest ona w stanie w ciągu chwili odróżnić realne zagrożenie od fałszywego alarmu. 

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dziś brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa, a jednocześnie z dnia na dzień wzrasta liczba incydentów – w ciągu najbliższych pięciu lat może się ona nawet podwoić. Tak przynajmniej wynika z raportu IBM – firmy, która nie zamierza czekać na rozwój wydarzeń, lecz już teraz chce się zabezpieczyć.

Watson for Cyber Security staje się częścią platformy IBM Cognitive Security Operation Centers. Jest ona przeznaczona dla centrów zarządzania bezpieczeństwem w sieci i pozwala nie tylko na identyfikację zagrożeń, ale też na odpowiednie reagowanie. Sercem tego systemu jest IBM QRadar Watson Advisor – to właśnie aplikacja, która daje dostęp do wiedzy o cyberzagrożeniach.

QRadar Watson Advisor to narzędzie, które asystuje podczas badania zagrożeń – skanuje liczne publikacje i dzięki możliwości przetwarzania języka naturalnego gromadzi dane, które może następnie zestawić z danymi na temat incydentów bezpieczeństwa w Watson for Cyber Security. Efekt: skrócenie czasu identyfikacji zagrożenia do kilku minut z obecnych kilku godzin.

„Platforma IBM Cognitive SOC to narzędzie, które pozwoli ekspertom zajmującym się zabezpieczeniami, na uzupełnienie wiedzy oraz szybsze i bardziej precyzyjne reakcje” – zapewnia IBM. – „Wierzymy, że właśnie połączenie wiedzy specjalistów zajmujących się cyfrowymi zagrożeniami i możliwości sztucznej inteligencji jest tym, co zdefiniuje walkę z przestępczością online w przyszłości”.

Źródło: IBM. Foto: IBM/Flickr

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!