Internet

Ile filmów usunął YouTube w trzecim kwartale 2018 roku?

przeczytasz w 1 min.

Odpowiedź na to pytanie przynosi najświeższy raport YouTube Community Guidelines Enforcement. Trzeba przyznać, że było tego naprawdę sporo.

Firma Google opublikowała raport YouTube Community Guidelines Enforcement za trzeci kwartał 2018 roku. Ma to być dowód na to, że administracja tej popularnej platformy robi sporo, by była ona wolna od materiałów promujących przemoc czy też przedstawiających fałszywe informacje. Dowód całkiem – dodajmy – przekonujący.

W ciągu wspomnianych trzech miesięcy z YouTube’a zostało usuniętych ponad 7,8 miliona filmów i 1,6 miliona kanałów (z 50,2 milionami filmów), a także 224 miliony komentarzy.

Co warte podkreślenia, większość tych nieodpowiednich materiałów wyleciała z serwisu w sposób automatyczny, to znaczy, że naruszenia zostały wykryte przez algorytmy. Ręcznie administracja wycofała „jedynie” 1,5 miliona filmów i milion komentarzy.

YouTube removals stats
Licząc od najczęstszego, powody usuwania filmów to: spam, nagość, bezpieczeństwo dzieci, liczne naruszenia, podszywanie się, propagowanie przemocy oraz nękanie.

Należy również zwrócić uwagę na to, że większość z tych automatycznie usuniętych filmów znikła z platformy zanim ktoś w ogóle zdążył je zobaczyć – dotyczy to aż 74,5 proc. przypadków. Wyraźnie więc widać, że (nieustannie poprawiane) algorytmy działają tak, jak powinny.

Jest to niezwykle ważne w przypadku serwisu o tak dużym zasięgu jak YouTube. Oczywiście naturalną rzeczą jest, że zdarzają i będą zdarzać się przypadki, że pewne filmy jednak pozostaną niezauważone przez algorytmy czy zespół moderacyjny. Dlatego warto flagować takie materiały, gdy się na nie natknie. Przypominamy też o bezpiecznej dla najmłodszych aplikacji YouTube Kids, od niedawna dostępnej w polskiej wersji. 

Źródło: Google, ghacks, Engadget. Ilustracja: ElisaRiva/Pixabay (CC0)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  15
  Ciekawe ile zniknęło za "nietolerancję" :P
  • avatar
   pablo11
   1
   Pytanie też, ile filmów zostało pozbawione monetyzacji przez obecność na nich praw autorskich wielkich organizacji zajmujących się obroną praw autorskich
   • avatar
    Daj chipsa
    1
    Mi ostatnio wyłączyli monetyzację i w sumie nie wiem dlaczego bo tylko około 5% filmów z 1100 miało roszczenia z Content ID i właściciele praw na nich zarabiali. Na kanale mam głównie muzykę z gier F2P którą można dowolnie używać bez ograniczeń oraz materiały z gier. Kanał nie miał ostrzeżeń o naruszenia praw autorskich ani wytycznych dla społeczności. Usunąłem te filmy z roszczeniami oraz inne i w sumie poleciało 250 filmików. Jak mi nie włączą monetyzacji to chyba będzie koniec kanału.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Masoni z Google się panoszą ;-) https://innemedium.pl/wiadomosc/ukryta-masonska-symbolika-w-popularnych-portalach-spolecznosciowych
     • avatar
      kkastr
      0
      Cenzura jest dziś osiągnięciem, powodem do dumy. Ciekawie historia zakręca swe koła. Czym to się różni od niegdysiejszego ministerstwa cenzury? Czym od dawnego indeksu ksiąg zakazanych? Czym od współczesnej cenzury książek szkolnych? Świat się zmienia, ale niektóre rzeczy pozostają zawsze takie same.